Google testuje v spolupráci s vývojármi a testermi množstvo rôznych funkcií, ktoré sa môžu, no nemusia do finálnej verzie jeho prehliadača dostať. Najnovšie sa spoločnosť rozhodla priniesť medzi svoje experimenty zaujímavú funkciu, ktorá upravuje podobu URL adries webových stránok a skracuje ich len po názov domény, informuje Android Police. Funkcia je však zatiaľ dostupná iba pre vývojárov v prehliadači Chrome Canary v najnovšej verzii. S týmto návodom ju ale môže vyskúšať každý.

Vývojári Googlu s podobnou funkciou experimentujú už niekoľko rokov a teraz ju v najnovšej verzii prehliadača Chrome Canary v85 opäť privádzajú na svet. Zatiaľ však spoločnosť nevydala verejné vysvetlenie, prečo túto možnosť tak dlho skúša.

Prezradila však, že ukrytie obsahu URL adresy za doménou môže pomôcť pri lepšom odhaľovaní podvodných stránok a zabrániť tak phishingovým útokom, informuje PhoneArena.

Google opäť testuje skrátené URL adresy

Zjednodušením URL adresy tak môže Google pomôcť aj menej skúseným či ostražitým používateľom pri prehliadaní internetu, aby nenaleteli podvodníkom. Funkcia sa zatiaľ ale nachádza medzi experimentmi Google Canary, no vyskúšať si ju môže každý. Detailný postup, ako na to, nájdeš v návode.

Ako vyskúšať skrátené URL adresy? 

  • Stiahnuť Chrome Canary
  • Otvoriť adresu chrome://flags/
  • Do vyhľadávania zadať „Omnibox UI Hide Steady-State URL Path, Query, and Ref“
  • Následne sa objavia 2 varianty, jedna skryje URL adresu a v celej podobe ju zobrazí len pri editovaní a druhá označená ako „Omnibox UI Hide Steady-State URL Path, Query, and Ref On Interaction“ skryje URL adresu len pri interakcii s webom.
  • Druhá možnosť pre ukrytie URL však bude funkčná, len ak je aktivovaná prvá funkcia.
  • Pre vyskúšanie teda odporúčame zapnúť obe a následne reštartovať prehliadač Chrome Canary.
  • Po otvorení akéhokoľvek webu potom zvyšok URL adresy zmizne a ostane zobrazený len jej základný názov po doménu

Screenshot/Chrome Canary/FonTech

Takúto funkciu je možné využiť aj v mobilnej verzii prehliadača Canary. Zatiaľ nie je známe, či ju Google plánuje implementovať aj do verejne dostupnej verzie Google Chrome, no vzhľadom na to, ako dlho sa s týmto experimentom pohráva je pravdepodobné, že sa zmeny skoro nedočkáme.

Po zapnutí nebude používateľ vidieť celú URL adresu ako napríklad „https://fontech.startitup.sk/spravy/google-po-rokoch-opravil-bizarnu-chybu-chrome-sa-konecne-instaluje-spravne/“, ale miesto celého názvu uvidí len skrátenú adresu „fontech.startitup.sk“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom