Mozilla s novým Firefoxom zaujala masy. Šance preraziť s novou verziou produktu sa zdajú najvyššie za posledné roky a súčasnosť tak vyzerá ako skvelá príležitosť na vyskúšanie alternatívy k Chrome. Pridáš sa?

Chrome je dlhé roky neohrozeným kráľom medzi internetovými prehliadačmi. Mozilla sa však opäť pokúša narušiť jeho kraľovanie a tentoraz prináša naozaj silné zbrane. Firefox Quantum sa totiž pýši skvelou rýchlosťou a šetrnou spotrebou RAM pamäte. Vďačí za to pokročilým a moderným technikám, ktoré Mozilla do svojho prehliadača implementovala.

Práve spotreba RAM je oblasť, v ktorej je Chrome často terčom vtipov, a to sa snaží využiť aj konkurencia. Podľa Mozilly je najnovší Firefox až o 30 % šetrnejší k operačnej pamäti než prehliadač od Google. Okrem toho, Quantum prináša aj zmeny do používateľského prostredia a skvelú rýchlosť. Takže kedy keď nie teraz? Ak si sa aj ty rozhodol vymeniť Chrome za Firefox, k čo najjednoduchšej zmene ti pomôže rýchly návod, ktorý dal dokopy portál The Next Web. Takže ako na to?

1. Nainštaluj si najnovší prehliadač od Mozilly

Prvý bod je jasný. Ak ešte nemá nainštalovaný najnovší Firefox Quantum, tak bež na oficiálne stránky Mozilly a stiahni si najnovšiu verziu prehliadača priamo v slovenčine. K dispozícii sú verzie pre Windows, Mac aj Linux, takže v podstate kompletná podpora.

2. Importuj si svoje heslá, nastavenia a históriu z Chrome

Toto je možno najväčšia obava, ktorá mnohých používateľov odrádza od zmeny. Ak si totiž roky používal prehliadač od Google, určite ho máš prispôsobený podľa svojich potrieb a život ti uľahčujú aj záložky či uložené heslá. Ich manuálne prenášanie by bola poriadna otrava, no našťastie je tu rýchlejšia a pohodlnejšia možnosť.

Vo Firefoxe ti postačí stlačiť kombináciu kláves Ctrl/Cmd + Shift + B, čím sa rýchlo dostaneš do Knižnice záložiek. V príslušnom okne následne klikni na možnosť Import a zálohovanie, ďalej prejdi na položku Importovať dáta z iného prehliadača. Následne je to už jednoduché. Len si vyber prehliadač, z ktorého chceš preniesť údaje a následne nastav, čo presne chceš importovať do Firefoxu. Dôležitý krok je tak za nami.

3. Synchronizuj si všetko aj na smartfón

Používanie rovnakého prehliadača na smartfóne aj počítači má svoje výhody. Znova budeš mať poruke všetky záložky, heslá či históriu a prechod z mobilu na desktop ti nebude robiť starosti. Pre spustenie synchronizácie medzi zariadeniami si najskôr vytvor konto kliknutím na ikonu menu vo Firefoxe vpravo hore. Zvoľ hneď prvú možnosť Prihlásiť sa k službe Sync, kde si už vytvoríš účet. S rovnakým kontom sa následne prihlás aj v mobilnej aplikácii Firefoxu a nastav, ktoré údaje sa budú synchronizovať.

Odteraz si napríklad medzi prihlásenými zariadeniami môžeš posielať aj práve otvorenú kartu prehliadača. Na desktope ti stačí kliknúť na ikonu troch bodiek, ktoré sa nachádza vpravo vo vyhľadávacom panely. Následne už len zvoľ možnosť Odoslať kartu do zariadenia a vyber si.

4. Nastav si Firefox Quantum ako predvolený prehliadač

Tu to už poriadne naberá na vážnosti. Nastavenie predvoleného prehliadača totiž súvisí aj s prácou v iných aplikáciách na počítači a celkovo so systémom. Aby sa ti teda pri otváraní internetových odkazov automaticky spúšťal Firefoxu, zájdi do menu vpravo hore, klikni na Možnosti a a v sekcii Všeobecné zvoľ hneď prvú možnosť – Nastaviť ako predvolený. Dôležitý krok je za nami, ale z nastavení ešte neodchádzaj, ideme totiž hneď na ďalšiu dôležitú funkciu.

5. Nastav si svoju akciu po spustení Firefoxu

V tomto nastavení sa Chrome a Firefox až tak nelíšia, takže aj z tohto pohľadu sa v novom prehliadači môžeš cítiť „ako doma“ hneď od začiatku. Keď si už v predchádzajúcom bode klikol v menu na Možnosti a zvolil predvolený prehliadač, hneď pod týmto nastavením máš možnosť upravovať akciu pre úvodnú stránku po spustení Firefoxu. Možnosti sú štandardné, takže s nastavením tej najvhodnejšej pre teba nebudeš mať problém.

6. Nainštaluj si užitočné rozšírenia

Rozšírenia sú skvelou možnosťou, ako vylepšiť a obohatiť funkcionalitu prehliadača. Firefox je známy širokou podporou od vývojárov, takže možností je v tomto smere veľa. Možno vždy nenájdeš presne rovnaké rozšírenie ako si mal na Chrome, no pravdepodobne natrafíš na minimálne rovnako schopnú alternatívu. Výber v oblastí rozšírení je najmä na tvojich osobných preferenciách, no máme zopár tipov. Vyskúšať môžeš napríklad správcu hesiel LastPass, zvýraznený text si rýchlo preložíš vďaka Simple Translate, alebo zlepšíš svoje súkromie pomocou Ghostery.

7. Objavuj a spoznávaj novinky vo Firefox Quantum

Firefox je známy svojou širokou funkcionalitou, no nová verzia Quantum priniesla opäť o niečo viac funkcií. Ak si sa rozhodol k zmene prehliadača, zo začiatku sa budeš s novým prostredím určite trochu zoznamovať. Pozri sa napríklad na kontextové menu Firefoxu Quantum, ktoré sa skrýva pod ikonou troch bodiek v panely vyhľadávania. Odtiaľto môžeš napríklad odoslať link aktuálne otvorenej stránky a prístup tu máš aj ku skvelej funkcii snímania obrazovky.

Firefoxu nechýba ani režim čítania, ktorý je ideálny pre blogy či prehliadanie správ. V Quantum je zabudované aj podpora pre užitočný nástroj Pocket, kde si môžeš odložiť prezerané stránky na neskôr. Nezabudni si prispôsobiť aj vzhľad prehliadača podľa svojho vkusu. V prípade Firefoxu máš na výber z množstva tém. Panel nástrojov si zas upravíš po rozkliknutí menu vpravo hore a zvolení možnosti Prispôsobiť. Možností je veľa a môžeš sa vyhrať.

Nenechaj si ujsť
Konečne vieme, prečo je Firefox Quantum tak extrémne rýchly. Mozilla vytiahla eso z rukáva

Dal si sa na zmenu?

Zmena prehliadača teda nie je až taká zložitá a bolestivá záležitosť ako sa môže zdať na prvý pohľad. Ak si sa aj ty rozhodol vyskúšať Firefox Quantum, daj nám vedieť, ako sa ti nový prehliadač od Mozilly páči. Presvedčil ťa svojimi schopnosťami?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom