Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mozilla len pred pár dňami oficiálne sprístupnila svoj kompletne vynovený prehliadač Firefox Quantum. Aj keď sa spoločnosť už dlhé roky snaží podkurovať neohrozenému Google Chrome, zdá sa, že teraz má lepšie šance než kedykoľvek predtým.

Firefox Quantum je podľa údajov Mozilly až o 30 % šetrnejší k operačnej pamäti než Chrome. Dopĺňa to však aj ďalším vylepšeným kritériom, ktorým je rýchlosť. V porovnaní s minulým rokom má byť až dvojnásobne rýchlejší. O tom, ako sa Mozille podarilo takto výrazne vylepšiť svoj produkt, porozprával viceprezident spoločnosti Nick Nguyen v rozhovore pre portál The Next Web.

Kľúčová zmena

Tá hlavná inovácia sa udiala priamo v základoch Firefoxu. Ide o zmenu programovacieho jazyka, v ktorom je napísaný kód prehliadača. Aj u konkurencie vo veľkom využívaný C++ totiž nahradil pomerne nový Rust. Tento jazyk vyvinuli priamo zamestnanci Mozilly s cieľom vylepšiť kľúčové vlastnosti svojho produktu a umožniť jeho jednoduchší vývoj.

Spoločnosť pracovala hlavne na možnosti paralelného spúšťania viacerých procesov prehliadača, a to pri využití väčšieho počtu jadier, ktoré ponúkajú dnešné procesory. Mozille sa to podarilo a Nguyen nazval implementovanie nového vývojárskeho jazyka do Firefoxu Quantum „tajnou ingredienciou“ úspechu. Rust navyše umožnil vývojárom tvoriť komplexné algoritmy rýchlejšie a bezpečnejšie než tomu bolo pri využívaní jazyka C++.

Unikátne načítanie grafických prvok

Dôkazom toho je aj úplne nový spôsob spracovávania grafických prvkov CSS na webových stránkach. Tento prvok dostal meno Stylo a opäť maximálne využíva možnosti jazyka Rust. Väčšina moderných počítačov totiž dnes v nevyhnutne využíva na spúšťanie aplikácií viaceré jadrá procesoru. Šetrí to výkon aj energiu, avšak pre programátorov nie je vývoj takéhoto softvéru jednoduchou záležitosťou. Existuje tu totiž značný priestor pre chyby, ktoré môžu znehodnocovať následný výkon programov. Ako však hovorí Nguyen, Rust toto riziko nielen minimalizuje, ale celý vývoj aj zrýchľuje.

„Výpočet štýlov CSS je náročnou úlohou, ktorú bolo kvôli jej komplexnosti veľmi zložité rozdeliť na viaceré jadrá. Aby sme však využili dnes bežne používaný hardvér, napísali sme v jazyku Rust nový, viacjadrový CSS engine Stylo, a tým sme celý vývoj urýchlili a minimalizovali šancu na chyby.“

Stylo má navyše vlastnosť, ktorá je vo väčšine softvéru veľmi zriedkavá. Výkon CSS enginu Firefoxu Quantum totiž takmer presne rastie so zvyšujúcim počtom jadier, ktoré sú k dispozícii. Stylo je tak napríklad na štyroch jadrách takmer 4-krát rýchlejší než pri behu na jednom. Neznamená to však, že Quantum môžu používať len majitelia výkonných strojov. Mozilla opäť myslela aj na slabšie vybavených používateľov.

„V spoločnosti Mozilla vytvárame prehliadač. To je to, čo robíme. Sme tu preto, aby sme internet sprístupnili všetkým a to znamená aj ľuďom, ktorí používajú staršie stroje.“

Quantum sa dokáže prispôsobiť podmienkam, v ktorých pracuje. Ak má teda používateľ dostupných napríklad 4 GB RAM a 32-bitový operačný systém, prehliadač prispôsobí svoju činnosť, aby ponúkol maximálne podobný zážitok profesionálnemu hernému stroju.

Uprednostňuje to, čo je dôležité

Ani to však nie sú všetky kľúčové zmeny, ktoré robia z Firefox Quantum vážneho súpera pre Chrome. Prehliadač Mozilly totiž dnes už dokáže zamerať presne na to, čo je pre používateľa pri prehliadaní webu dôležité. Nick Nguyen to opisuje slovami:

„Používame niekoľko ďalších trikov. Ide napríklad o uprednostňovanie kariet, ktoré používateľ aktuálne využíva, namiesto kariet, ktoré neprehliada. Quantum tiež načítava najskôr najzaujímavejší obsah na webe, napr. článok, ktorý čítate, nie kontextové prvky ako napríklad logo alebo reklamy.“

Výraznú zmenu predstavuje aj nové používateľské rozhranie s názvom Photon. Tím Mozilly sa vo veľkom venoval optimalizovaní animácií a ďalších grafických prvkov, aby tak používatelia skutočne pocítili a aj videli rýchlosť, s akou Quantum pracuje. Nguyen potvrdzuje, že pri vývoji značne mysleli aj na budúcnosť.

„Vybudovali sme Photon s myšlienkou, že webové rozšírenia budú aj naďalej prekvitať a dajú používateľom možnosť prispôsobiť Firefox podľa ich túžby. Vytvorili sme priestor v používateľskom rozhraní pre budúcu expanziu, ktorý budú využívať tímy Firefoxu a aj vývojári doplnkov.“

Vyzýva Chrome na priamy súboj

Mozilla má okrem veľkých zmien vo svojom prehliadači dlhodobo v talóne aj ďalšiu silnú stránku. Táto nezisková organizácia je známa svojím postojom a snahou o čo najväčšie zabezpečenie a súkromie používateľov pri prehliadaní webu.

„Čo tiež odlišuje nový prehliadač Firefox od ostatných, je podpora neziskovej organizácie Mozilla, ktorej úlohou je udržať internet otvorený a prístupný všetkým. Náš prehliadač nie je riadený najväčšou reklamnou spoločnosťou na svete.“

Je jasné, na ktorého z konkurentov týmito slovami Nguyen mieril. Má ale Firefox skutočne šancu vážnejšie ohroziť Chrome na čele rebríčka prehliadačov? Pravdou je, že rozsiahle novinky, ale aj dlhodobá misia Mozilly robia z Firefoxu Quantum ultramoderný a veľmi lákavý produkt. Dáš mu šancu aj ty?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú