Čínsky technologický gigant Xiaomi je vo svete známy najmä smartfónmi, notebookmi a domácou technikou, ktorá vo väčšine prípadov ponúka bezkonkurenčný pomer ceny a výkonu. Ako upozornil portál Electrek, Xiaomi v týchto dňoch oficiálne vstupuje na trh s autami, v Číne totiž spoločnosť registrovala novú divíziu Xiaomi Automobile Co. Ltd..

Prvé správy o vstupe Xiaomi na automobilový trh sa objavili ešte začiatkom tohto roka. Spoločnosť oficiálne oznámila vstup do biznisu s elektromobilmi 30. marca, no až v týchto dňoch sa jej podarilo vyriešiť všetky úradné záležitosti a oficiálne zaregistrovať novú značku Xiaomi Automobile Co. Ltd..

Automobilový priemysel spoločnosti zabezpečí ďalší, oveľa stabilnejší a väčší zdroj príjmu. Xiaomi plánuje v nasledujúcom desaťročí investovať približne 10 miliárd dolárov (8,49 miliardy eur) do výroby elektromobilov.

Twitter/@Gadget_Tendency

Lei Jun v priamom prenose prezradil, že prvý elektromobil s logom Xiaomi bude sedan alebo SUV, ktoré sa má predávať v cenovej relácii od 13 000 € do 38 000 €, píše GizChina. Pri tom druhom bode sa viac prikláňame k vyššej cenovke, 13 000 € za prvý elektromobil je naozaj veľmi ambiciózny cieľ, no ak by sa ho Xiaomi podarilo splniť, išlo by rozhodne o jeden z najlákavejších modelov na trhu.

Stále hľadá silného partnera

Registrácia obchodnej značky je jedna vec, no pustiť sa do samotnej výroby je vec druhá a podstatne zložitejšia. Xiaomi v tejto oblasti nemá žiadne skúsenosti, preto minimálne svoj prvý elektromobil bude vyvíjať a vyrábať s niektorou zo skúsených čínskych automobiliek.

Dávnejšie sa povrávalo, že Xiaomi zvažuje partnerstvo so spoločnosťou Great Wall Motors, no až doposiaľ nebola táto informácia potvrdená.

Viac ako tri stovky zamestnancov

Ako informuje portál GizmoChina, automobilová divízia Xiaomi bola úspešne zaregistrovaná s kapitálom 10 miliárd juanov, čiže 1,31 miliárd eur. Xiaomi Automobile bude viesť zakladateľ a generálny riaditeľ Xiaomi, Lei Jun.

Od prvých oznámení o založení automobilového segmentu Xiaomi ihneď začalo s náborom zamestnancov. Spoločnosť vytriedila viac ako 20 000 životopisov a aktuálne jej tím tvorí vyše 300 zamestnancov.

Weibo/Screenshot

Najdôležitejším krokom bude nájsť samotného partnera, s ktorým sa Xiaomi pustí do výroby prvého elektromobilu. V hre sú zvučné čínske automobilky ako BYD, Wuling Motors, SAIC či vyššie spomínaný Great Wall Motors.

Inteligentné vozidlá, ktoré majú konkurovať najväčším hráčom

Xiaomi rozhodne nemá v automobilovom priemysle malé ambície. Generálny riaditeľ Lei Jun oznámil, že zákazníkom po celom svete chce priniesť inteligentné elektrické vozidlá, ktoré dokážu konkurovať aj tým najväčším hráčom.

V tomto smere by sme ale boli trochu opatrní, Xiaomi totiž bude môcť predávať iba vozidlá s takými technológiami, akými bude disponovať ich partnerská spoločnosť na výrobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP