Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývoj technológií ide neustále dopredu a inak tomu nie je ani pri USB. USB je štandardizovaný port pre pripájanie rôznych vstupných a výstupných zariadení k počítačom a na svete je nový štandard s označením USB4.

O novinkách, ktoré USB4 prinesie, informuje portál TomsHardware a ako prvé si si určite všimol, že medzi textom a číslicou nie je medzera. To nie je chyba, ale zámer vývojárov, ktorí chcú označovanie USB štandardov ponechať čo najjednoduchšie.

V súčasnosti sa môžeme stretnúť s USB 3, USB 3.1 či rôznymi inými verziami štandardu USB tretej generácie, no po novom by sa mali na obaloch zariadení nachádzať iba označenia USB4, bez akýchkoľvek pridaných čísel. Toto označenia tak má byť označením generácie štandardu a hocijaké iné označenia by mali zostať skryté iba vo svete vývojárov.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter/@InsaneTechUK

Poďme ale k dôležitejším vlastnostiam. Medzi ne rozhodne patrí použitie rovnakého portu ako pri USB-C štandarde. Ten sa dostáva veľmi do popredia najmä vďaka jeho rýchlosti, kompaktnosti a najmä obojstrannosti. S klasickými USB-A portami sa tak môžme pomaly lúčiť. USB4 štandard bude navyše kompatibilný s Thunderbolt 3 portami, čo je fantastická správa najmä pre majiteľov Apple zariadení.

Prenosové rýchlosti USB4 budú taktiež o niečo vyššie, ako to, na čo sme zvyknutí teraz. Portal Cnet píše až o troch rôznych rýchlostiach, ktorými budú USB4 zariadenia disponovať. Jednať sa má o 10 Gbps, 20 Gbps a až 40 Gbps, pričom prenosová rýchlosť sa bude prejavovať aj na cene samotných zariadení. Pri USB4 sú vylepšené aj všetky doposiaľ známe protokoly, takže v budúcnosti sa možno dočkáme pripájania všetkých zariadení, ako napríklad aj monitory či sieťové prvky pomocou jedného typu kábla.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter/@MacHashNews

Vylepšení sa dočkala aj alokácia zdrojov, takže ak cez jeden kábel prenášaš obraz a rovnako chceš prenášať aj dáta, prenos obrazu spotrebuje iba toľko zdrojov, koľko bude skutočne potrebovať a zvyšok zostane k dispozícii napríklad na spomínaný prenos dát. Ďalej budú všetky USB4 zariadenia podporovať takzvanú funkciu USB-PD, teda USB Power Delivery, čo je prenos elektriny skrz tento port.

Samozrejmosťou má byť aj spätná kompatibilita so staršími štandardmi, na to však bude logicky potrebné pripojiť adaptér s USB-A koncovkou. Samotné náklady na výrobu USB4 budú o niečo vyššie ako tomu bolo pri štandarde USB 3. Vývojári potvrdili, že by to však nemalo byť viac ako pri Thunderbolt 3.

 

No a kedy sa tohoto nového štandardu dočkáme v našich zariadeniach? Špecifikácie USB4 sa dostali na verejnosť len nedávno a spravidla trvá 12 až 18 mesiacov, kým vývojári navrhnú prvé zariadenia s novým štandardom. Najskôr sa tak teda stane až v roku 2020, no aj to je veľmi optimistické tvrdenie. Také USB-C bolo predstavené už v roku 2014 a ešte dnes sa nájdu niektorí výrobcovia, ktorí ich do svojich zariadení nedávajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú