Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

5G siete sú síce už bežnou realitou v rôznych krajinách po celom svete, avšak ich rýchlosť závisí od mnohých faktorov ako použité pásmo či typ zariadenia. Spoločnosť Opensignal teraz zverejnila štúdiu, v ktorej porovnala rýchlosti 5G sietí v 12 krajinách. Na tému upozornil portál Gizchina.

USA na spodku rebríčka, Saudská Arábia prekvapila

Spoločnosť Opensignal analyzovala skúsenosti bežných používateľov 5G sietí v 12 krajinách po celom svete, kde je 5G už nejakú dobu zavedené. Zamerali sa pritom na tri kategórie – priemernú rýchlosť sťahovania cez 5G siete, priemernú rýchlosť sťahovania kombináciou 4G a 5G sietí a čas, ktorý používatelia strávili pripojení na 4G alebo 5G siete.

Čo sa priemernej rýchlosti sťahovania prostredníctvom 5G sietí týka, na prvom mieste sa s výrazným náskokom umiestnila Saudská Arábia s hodnotou 414,2 Mbps, za ktorou nasleduje Južná Kórea s priemernou rýchlosťou sťahovania na úrovni 312,7 Mbps.

Na spodku rebríčka sú prekvapivo naopak USA, kde priemerná rýchlosť sťahovania cez 5G dosahuje iba 50,9 Mbps. Zaujímavý je tiež fakt, že rýchlosti sťahovania cez 5G oproti 4G sú v krajinách 1,4-násobne až 14,3-násobne vyššie.

Zobraziť celú galériu (3)
Rebríček krajín podľa priemernej rýchlosti sťahovania cez 4G a 5G siete samostatne / Zdroj: Opensignal

Poradie sa nejak zásadne nemení ani pri porovnaní rýchlostí kombinácie 4G a 5G pripojenia, v ktorom opäť vedie Saudská Arábia s celkovou priemernou rýchlosťou sťahovania 144,5 Mbps.

Za ňou nasleduje Kanada (90,4 Mbps) a Južná Kórea (75,6 Mbps), pričom spodok rebríčka 12 krajín uzatvára Veľká Británia a opäť USA, kde priemerná rýchlosť sťahovania dosahuje 33,4 Mbps.

Zobraziť celú galériu (3)
Rebríček krajín podľa priemernej rýchlosti sťahovania kombináciou 4G a 5G sietí / Zdroj: Opensignal

Nižšie rýchlosti 5G sietí v USA sú pritom spôsobené najmä zameraním miestnych operátorov na pásma v oblasti nízkych frekvencií, ako napríklad 600 MHz u amerického T-Mobile a 850 MHz u AT&T, ktorých vynikajúca dostupnosť v krajine ide na úkor nižších prenosových rýchlostí ako v pásme 3,5 GHz, ktoré často využívajú operátori v iných krajinách.

Výnimkou je jedine americký Verizon, ktorý pre 5G siete využíva spektrum milimetrových vĺn (mmWave) a dosahuje priemerné rýchlosti sťahovania až na úrovni 494,7 Mbps.

Opensignal však zdôraznil, že nízkopásmové spektrum poskytuje vynikajúcu dostupnosť a pokrytie siete v porovnaní s vysokopásmovým pripojením. To podporuje aj fakt, že USA sa pri porovnaní času, ktorý používatelia strávili pripojení na 5G siete umiestnili na piatom mieste.

Zobraziť celú galériu (3)
Rebríček krajín podľa času, ktorý používatelia strávili pripojení na 4G alebo 5G siete / Zdroj: Opensignal

Je tiež potrebné podotknúť, že menšie krajiny ako Kuvajt či Hong Kong, ktoré sa taktiež nachádzajú na vrchu rebríčka majú v oblasti zavádzania 5G obrovskú výhodu oproti veľkým štátom ako USA či Austrália.

Aj ony sa však stále nachádzajú v počiatočnej fáze éry 5G, ktorá naplno odštartovala len minulý rok. Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, zatiaľ na 5G pripojenie ešte len čakajú a v nasledujúcich rokoch tak môže dôjsť k významným zmenám v štatistikách tohto druhu.

Problémy vytvárajú aj konšpirátori

Príchod 5G sietí tiež poznačilo množstvo obáv ľudí z ich pôsobenia, ktoré vytvárajú pôdu pre konšpirátorov a rýchlo sa šíriace dezinformácie.

„Neškodné“ hoaxy sa tak môžu napríklad vyvinúť až do oficiálnej petície proti 5G sieťam, ktorú podpísalo viac než 14 000 Slovákov, či dokonca ničeniu samotných 5G vysielačov. K 5G sieťam sa preto vyjadrilo aj množstvo vedcov, pričom naposledy sme ťa informovali o ďalších dôkazoch ich neškodnosti, ktoré priniesol uznávaný český profesor Ing. Jan Vrba z Fakulty elektrotechniky na ČVUT.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú