Spojené štáty neustále obviňujú Čínu a tamojšiu vládu zo špehovania či zbierania dát. Na takéto obvinenia doplatil aj najväčší čínsky výrobca smartfónov – Huawei. Zdá sa však, že štáty neskončia len pri rečiach a reštrikciách, plánujú totiž omnoho razantnejší krok. V USA sa pripravujú na „čistku“ internetu a odstránenie čínskych aplikácií, ktoré údajne predstavujú pre Američanov hrozbu, informoval Reuters.
Zatiaľ čo sa mnohá pozornosť obracia najmä na zákaz používania kontroverznej sociálnej siete TikTok v USA a možnú akvizíciu spoločnosti Microsoftom, vládni predstavitelia krajiny kujú nové plány. Chcú „ochrániť“ občanov USA pred zlými a nebezpečnými aplikáciami vyvíjanými v Číne, ktorá sa tak urputne snaží ukradnúť všetky dáta o ich súkromí. Žarty ale bokom.
USA plánujú veľkú „očistu internetu a siete“
Spojené štáty totiž skutočne prišli s programom, ktorého cieľom je zbaviť „americký“ internet čínskych aplikácií a prepojenia na Čínu. Počas nedávnej tlačovej konferencie o tom informoval Mike Pompeo, minister zahraničných vecí v USA, ktorý potvrdil, že krajina má v pláne program s názvom „Čistá sieť“. Sústrediť sa bude na 5 hlavných bodov.

Cieľom tohto programu je taktiež zabrániť čínskym aplikáciám a čínskym telekomunikačným spoločnostiam zbierať informácie o Američanoch a tamojších firmách. Takéto správy prichádzajú len pár dni na to, ako Trump oznámil, že USA môžu zakázať TikTok.
„S materskými spoločnosťami so sídlom v Číne sú aplikácie ako TikTok alebo WeChat a ďalšie značnou hrozbou pre osobné dáta amerických občanov, nehovoriac o nástrojoch na cenzurovanie obsahu pre CCP (Communist Party of China – Komunistická strana Číny, pozn. redakcie),“ informoval na tlačovej konferencii Pompeo.
Čínsky minister zahraničných vecí, Wang Yi, považuje spustenie takéhoto programu za neoprávnené a na konanie USA poukazuje ako na „učebnicový príklad šikany“. Za všetkým sa má totiž skrývať snaha Spojených štátov o udržanie monopolného postavenia v oblasti technológií a sociálnych sietí.
Čo sa môže za plánmi Ameriky skrývať?
USA by sa totiž mohli snažiť o potlačenie rýchlo rastúcich platforiem z Číny. TikTok je dokonalým príkladom. Počet používateľov na tejto sociálnej sieti rapídne rastie, a to najmä medzi mladou generáciou Američanov.
Podľa štatistík bola aplikácia v júni tohto roka obľúbená najmä vo vekovej skupine od 10-19 rokov, ktorá tvorí 32,5 % používateľov TikToku v USA, a následne vo vekovej skupine od 20-29 rokov, ktorá tvorí ďalší 29,5 %-ný podiel používateľov aplikácie v zámorí.

Celkovo má TikTok v tomto roku podľa prieskumu Sensor Tower v USA 165 miliónov používateľov a celosvetovo ho aktívne používa viac ako 800 miliónov ľudí. Hoci v celosvetovom merítku TikTok za takým Facebookom zaostáva, nakoľko ten má až 2,6 miliardy používateľov, počtom používateľov v rámci USA ho dobieha. Doma totiž Facebook používa v tomto roku 223 miliónov Američanov.
Takýmto programom na „očistenie“ internetu a zákazom TikToku sa môžu Spojené štáty snažiť o udržanie spomínaného monopolu. Zároveň, pokiaľ Microsoft uvažuje nad kúpou sociálnej siete, osočovanie a zdiskreditovanie platformy vládou by pomohlo znížiť kúpnu cenu TikToku o značnú čiastku. Sociálna sieť má aktuálne na výber podľahnúť tlaku a do 15. septembra pristúpiť na podmienky alebo bude čeliť zákazu v USA.
Červenú majú dostať aj telekomunikačné spoločnosti z Číny a americké aplikácie v čínskych zariadeniach
Ďalšou stránkou programu Spojených štátov je, že všetci“nedôveryhodní“ čínski výrobcovia ako Huawei (podľa tvrdení USA, pozn. redakcie), nesmú ponúkať „dôveryhodné“ aplikácie vyvíjané v USA na svojich zariadeniach v predinštalovanom stave a nesmú ich ponúkať ani vo virtuálnych obchodoch, informuje MSPowerUser. Tým by sa malo zabrániť používaniu aplikácií od Microsoftu, Facebooku a mnohých ďalších v čínskych smartfónoch a smart zariadeniach.

Pompeo taktiež informoval o tom, že čínske telekomunikačné spoločnosti by mali byť obmedzené tak, aby nemohli ohroziť ani podmorskú sieťovú infraštruktúru, ktorú tvoria internetové káble spájajúce USA so zvyškom sveta internetom. Tieto plány Spojených štátov sú tak len ďalším dôkazom toho, ako krajina napáda čínske spoločnosti a technológie.
Na svoju stranu sa snažia získať mnohé krajiny a spojencov po celom svete. Tým, ktorí sa neplánujú poddať „americkým manierom“, nenápadne USA pohrozili následkami za ich konanie. Práve takéto nepriame vyhrážanie si nedávno vypočula Brazília a kvôli nátlaku Ameriky ustúpila od spolupráce so spoločnosťou Huawei aj Veľká Británia.
Ďalšie články:
- Huawei je v kritických problémoch. USA nepriamo odstavili kľúčového dodávateľa čipov
- Huawei znovu dostane „kopačky“. Do niekoľkých rokov ho vyradí z 5G sietí ďalšia európska veľmoc
- Huawei spúšťa špeciálny projekt. Úplne sa v ňom vyhne americkým technológiám
- Microsoft chce spravovať dáta ľudí z TikToku aj mimo USA. Európa má však smolu
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

Nikto nešoféroval auto. Dvaja ľudia zomreli pri hrozivej nehode Tesly so zapnutým autopilotom, znovu odhalila obrovskú nezodpovednosť ľudí

Slovenská firma lákala na „najúžasnejšiu televíziu na trhu“. Reklamou klamala a zavádzala zákazníkov

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
