Zdalo sa, že útechu nájde spoločnosť vo Francúzsku, no ani to nevyšlo podľa predstáv. Krajina najnovšie plánuje ponechať technológie Huawei vo svojej sieti, avšak len do určitého času. Potom ich úplne vylúči, informuje Reuters.

Huawei sa dostáva do čoraz zložitejšej situácie. Nedávno sa mu chrbtom obrátila pod tlakom Spojených štátov Veľká Británia a neskôr jeden z jeho hlavných dodávateľov ohlásil zastavenie dodávok čipov.

Čínsky gigant sa tak na všetkých frontoch stretáva s odmietnutím, čo len zhoršuje jeho už tak zlú situáciu na mnohých kľúčových trhoch. Zastavenie dodávok čipov a obmedzenie dodávateľov zo strany USA môže mať vážny dopad na ďalšie fungovanie spoločnosti.

Huawei dostane „červenú“ v ďalšej európskej krajine

Ešte prednedávnom to však vyzeralo tak, že technológie a investície Huawei do rozvoja infraštruktúry pre 5G siete uvíta aspoň Francúzsko. Tamojší minister financií totiž prezradil, že krajina víta investície spoločnosti, no národné záujmy si bude naďalej chrániť. Technológie Huawei tak pravdepodobne nebudú súčasťou najdôležitejších častí infraštruktúry 5G.

Ako však teraz vo svojej správe informovala agentúra Reuters, neskôr bude Huawei úplne vylúčený aj z tejto krajiny. Francúzska vládna agentúra ANSSI pre kyberbezpečnosť totiž informovala, že tamojší operátori budú môcť technológie spoločnosti využiť, avšak len s licenciou na 3 až 8 rokov. Predĺženie licencie na ich využívanie už potom nedostanú.

Zobraziť celú galériu (1)
JumpStory/Pixabay (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Huawei eviduje napriek problémom vyššie tržby. Medziročne o miliardy eur

V praxi to teda znamená, že Huawei bude môcť v krajine využiť svoje technológie aj pri budovaní 5G siete, no len dočasne. Neskôr potom budú musieť sieťové prvky nahradiť technológiami iných dodávateľov, a to najneskôr do roku 2028. Tieto informácie potvrdilo viacero interných zdrojov.

Operátori musia pritom pre využitie technológií od dodávateľov žiadať o licenciu. Paradoxne však pri žiadostiach o využitie technológií spoločností Ericsson a Nokia dostali najdlhšie licencie na 8 rokov. Rovnako tak môžu dostať najdlhšiu licenciu aj v prípade zariadení od Huawei, no je pravdepodobné, že sa operátori budú zdráhať využiť jeho technológie, pokiaľ existuje šanca, že dostanú licenciu len na 3 roky.

Francúzi idú na to miernejším spôsobom

Francúzsko sa tak dostáva do podobnej pozície ako Veľká Británia, avšak komunikácia tamojšej vlády je v tomto prípade miernejšia. Británia totiž urguje operátorov, aby technológie Huawei prestali používať už v najbližších 3 až 5 rokoch.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay (Úprava redakcie)

Rýchle vyradenie sieťových zariadení tohto výrobcu by ale malo za následok podľa operátorov aj veľký blackout siete na niekoľko dní. Zároveň nemôžu nakupovať nové zariadenia od Huawei už od konca tohto roka, informuje The Guardian. Viac informácií o tejto téme nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom