Spiderhead

Spiderhead
TMDB

Na zlé filmy od Netflixu sme si už zvykli a nemá zmysel venovať sa im menovite. Na novinku s Chrisom Hemsworthom sme sa napriek tomu predsa len tešili. Austrálsky svalovec sa v úlohe brilantného vedca s pochybným morálnym kompasom neobjavuje každý deň, navyše pod režisérskou taktovkou Josepha Kosinskeho, ktorý sa postaral o miliardový Top Gun: Maverick.

Spiderhead očakávania vzbudzoval aj netradičným zasadením a experimentami na trestancoch, ktorí sa čoskoro presvedčili o tom, že prihlásiť sa dobrovoľne na testovanie neznámej drogy možno nebol ten najlepší nápad.

Otázna je ale tiež vízia režiséra, ktorý vážnu, miestami až klaustrofobickú atmosféru, nevhodne prelína s humornými pasážami. Tie nielen vyznievajú silene, ale do filmu sa absolútne nehodia a výrazne kazia jeho napredovanie.

Nie, že by sa po dejovej stránke bolo na čo pozerať. Spočiatku sľubný koncept Netflix tradične kazí prihlúplym konaním postáv, ktoré zneužíva len na lacnú snahu šokovať. Zároveň by nás zaujímalo, koľko percent rozpočtu išlo do vrecka režisérovi a jeho hlavným hviezdam, a koľko zostalo na produkciu samotného filmu, keďže za farebným pozlátkom sa toho skutočne veľa neskrýva.

Inventing Anna

TMDB

Netflixu to so seriálmi podľa skutočnosti spravidla vychádza, v prípade príbehu prehnane ambicióznej Anny Sorkinovej, ktorá si okolo prstov omotala newyorskú smotánku, to však pri sledovaní miestami poriadne škrípalo.

Problémom sa ukázala byť už samotná ústredná postava, ktorú síce brilantne (aj keď s otravným prízvukom) stvárnila čoraz známejšia Julia Garner (Ozark), no vo výsledku sa divák s hlavnou hrdinkou nevie stotožniť, nieto jej pri klamaní ostatných ešte držať palce.

Inventing Anna detailne nevykresľuje ani okolnosti, ako sa Anna Sorkinová vôbec dokázala prepašovať medzi spoločenskú elitu a roky ju ťahať za nos. Sme preto skôr svedkami otravných emočných výlevov a nekonečnej arogancie hlavnej hrdinky, ktorej najväčší úspech je, že sa vyzná v móde.

Stratené mesto

TMDB

To, že romantická komédia Stratené mesto nebude diváckym zážitkom roka, sa dalo očakávať. Sandra Bullock a Channing Tatum v hereckom sprievode Brada Pitta a Daniela Radcliffa nesľubovali nič viac, ako sviežu dobrodružnú komédiu na večer po náročnom týždni.

Hovoriť o komédii by bolo príliš odvážne, keďže na humore tvorcovia šetrili a ak je aj prítomný, väčšinou šumí do prázdna. Originálne v tomto smere vyznieva len postava Brada Pitta, má však krátke trvanie a film sa po obstojnom úvode presúva do hraníc hlbokej priemernosti.

Sandra Bullock stále dokáže zaujať, vážnejšie roly a lá Bird Box jej už podľa nás svedčia omnoho viac, aj keď na dvojicu Bullock-Tatum sa stále pozerá výborne. Kľúčovým mínusom je, že herecké duo nemá veľmi čo hrať a spoločná cesta naprieč džungľou postupne prestáva baviť, predovšetkým pri dlhej, takmer dvojhodinovej stopáži.

Tá je vzhľadom na obsahové vákuum filmu poriadne prepálená a už v polovici zbytočného dobrodružstva sa divák môže pristihnúť, že skôr ako na televízor, hľadí na obrazovku telefónu.

Money Heist: Korea

Netflix

Kórejská seriálová produkcia si v posledných rokoch ide vlastnú ligu a do pozornosti západného diváka sa dostáva čoraz viac tuzemských kúskov. Správa o chystanom remaku megahitu Money Heist preto potešila a tešili sme sa na svojskú a originálnu lúpež obohatenú o nové nápady.

Sklamanie, ktoré nasledovalo po nedávnej premiére, bolo nakoniec tým väčšie. Kórejské verzie milovaných postáv ako Berlín, Tokyo či Helsinki sú nesmierne ploché a od temperamentu španielskych protagonistov majú na kilometre ďaleko. Prekvapujú aj samotní tvorcovia, ktorí avizovali zmeny v deji a prispôsobenie sa miestnej kultúre.

Sľubne napríklad pôsobil koncept spojenia Severnej a Južnej Kórey, nakoniec ide o bezduchú kópiu originálu – vec, na ktorú sme pri kórejskej tvorbe zvyknutí presne v opačnom smere. Money Heist: Korea je tak vo výsledku zbytočným a nenápaditým pokusom napodobniť úspech fenomenálneho originálu, navyše s lacným vizuálom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú