Dnes je vykonávanie platieb prostredníctvom mobilného zariadenia alebo inteligentných hodiniek bežnou záležitosťou; stačí ťuknúť na terminál a transakcia je dokončená. Hoci toto moderné pohodlie prináša úsmev, keď spotrebitelia odchádzajú s požadovaným tovarom alebo službami, vyvoláva aj značné obavy o bezpečnosť.

Veľkým dôkazom, že tieto technológie môžu mať aj negatívny dopad, je príbeh Slováka, ktorý prišiel o viac než 500 €. Stal sa totiž obeťou úplne nového, rafinovaného podvodu.

Pozor na „peňaženku“

Zdá sa, že na každý inovatívny vývoj, ktorého cieľom je zjednodušiť náš život, existuje rovnako vynaliezavá metóda, ktorú niekto iný vytvoril na jeho zneužitie. Policajný zbor SR vydal varovanie pred rastúcimi rizikami spojenými s mobilnými platobnými technológiami po tom, ako nedávny incident poukázal na zraniteľnosť týchto systémov voči počítačovej kriminalite.

Humenskí policajti vedú trestné stíhanie pre prečin neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku voči neznámemu páchateľovi. Ten si prostredníctvom mobilných aplikácií neoprávnene zadovážil prístup k mobilnému zariadeniu poškodeného,“ píše polícia.

„Tento mobil bol spôsobilý na priame vykonávanie platieb, resp. finančných prevodov. Páchateľ tieto informácie využil a neoprávnenie previedol finančné prostriedky vo výške 540 € na iný účet,“ dodávajú muži zákona na Facebooku.

FonTech/Freepik

Policajný zbor SR ďalej odporúča verejnosti, aby zaviedla spoľahlivé bezpečnostné opatrenia, ako sú silné heslá, dvojfaktorová autentifikácia a dôkladné monitorovanie aktivít na účte, a predišla tak podobným incidentom.

Okrem toho by používatelia mali byť obozretní pri sťahovaní aplikácií a udeľovaní oprávnení, najmä pokiaľ ide o prístup k platobným funkciám.

Ako sa vyhnúť podobným incidentom?

V reakcii na rastúce obavy týkajúce sa bezpečnosti mobilných zariadení vydalo policajné oddelenie komplexné usmernenia, ktoré majú jednotlivcom pomôcť zabezpečiť ich zariadenia a minimalizovať riziko zneužitia údajov.

Podľa portálu Forbes je na zabezpečenie spoľahlivej ochrany je nevyhnutné vytvoriť pre svoje zariadenie silné heslo alebo kód PIN – jednoduchý, ale účinný odstrašujúci prostriedok proti neoprávnenému prístupu. Okrem toho môžeš svoje zariadenie ďalej zabezpečiť pomocou biometrických identifikátorov, ako je skenovanie odtlačkov prstov alebo rozpoznávanie tváre.

Unsplash/Markus Spiske/Jonas Leupe (Úprava redakcie)

Polícia SR tiež odporúča nastaviť automatické uzamykanie, aby sa tvoje zariadenie po určitom čase nečinnosti samo uzamklo, čím sa zníži riziko neoprávneného použitia, ak zostane bez dozoru. Udržiavanie aktualizovaného softvéru zariadenia je veľmi dôležité, pretože chráni pred známymi zraniteľnosťami a exploitmi, ktoré by sa dali použiť na získanie neoprávneného prístupu.

Pri používaní siete Wi-Fi sa vždy pripájaj k zabezpečeným sieťam chráneným heslom. Vyhýbaj sa verejným alebo nezabezpečeným sieťam, najmä pri vykonávaní transakcií alebo prístupe k citlivým informáciám, píše Forbes.

Okrem toho je zapnutie funkcie vzdialeného vymazania dôležitým preventívnym opatrením, ktoré zabezpečí, že v prípade straty alebo krádeže zariadenia môžeš jeho údaje vymazať na diaľku, čím ochrániš svoje osobné údaje pred tým, aby sa dostali do nesprávnych rúk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú