Aktualizované 17. mája: Akčný blockbuster Furiosa: Mad Max sága, ktorý do kín vtrhne už na budúci týždeň, má za sebou svoju premiéru na filmovom festivale v Cannes. Očakávalo sa, že bude prijatý kladne, nakoniec však novinka režiséra Georga Millera prítomným úplne vyrazila dych. A nielen im.

Najlepší prequel v histórii

Prví diváci sú z prequelovej snímky Mad Max: Zbesilá jazda z roku 2015 absolútne unesení, čoho dôkazom je 7-minútový standing ovation na premiére v Cannes. Reakcia prvých divákov bola tak ohromujúca, že dohnala Chrisa Hemswortha k slzám.

Pozitívne ohlasy potvrdzujú aj recenzenti, ktorí v hodnoteniach filmu v nejednom prípade išli brutálne vysoko a Furiose napálili plné skóre. Drvivá väčšina odbornej verejnosti hovorí o fenomenálnej akčnej jazde, ktorá ohromuje vizuálom, skvelými hereckými výkonmi a fantasticky dopĺňa pôvodný film. Viacerí novinku označujú za majstrovské dielo a tiež jeden z najlepších prequelov, aký kedy vznikol.

Kritici varujú, že Furiosa je iným filmom ako Mad Max: Zbesilá jazda a pred návštevou kina nemožno čakať jeho kópiu. Hovoria však, že filmy sa skvele dopĺňajú a aj napriek rozdielnej náture je tu obrovská chuť pozrieť si oba filmy na jeden záťah.

Niektorí novinári však nadšenie predsa len krotia a hovoria, že Furiosa aj napriek množstvu skvelých momentov na kvality predchodcu nedosahuje. Akcie a brutality môže byť na vlastnú škodu filmu až priveľa, v niektorých pasážach je rovnako cítiť digitálne efekty, ktoré sa v predošlom filme podarilo výborne skryť.

Pozitívne ohlasy ale jednoznačne prevažujú, čo dokazuje aj hodnotenie na Rotten Tomatoes. Furiosa: Mad Max sága tu má skóre 88 % a priemerné hodnotenie 8,5 / 10. Je to o niečo menej, ako mala snímka z roku 2015, ktorú pozitívne hodnotilo 97 % kritikov.

Bez ohľadu na to je jasné, že sa ku nám blíži akčný zážitok, na ktorý len tak nezabudneme a rozhodne sa naň oplatí vyraziť do kina. Furiosa na Slovensku štartuje už budúci štvrtok 23. mája.

Pôvodný článok: Akčný trhák Mad Max: Zbesilá cesta sa v roku 2015 vďaka svojmu unikátnemu audio-vizuálnemu zážitku plnému neuveriteľných kaskadérskych kúskov okamžite zaradil medzi kultové kúsky vo svojom žánri.

Do kín už čoskoro dorazí jeho dlho očakávaný spin-off Furiosa. Ten už videli prví novinári a podľa prvých reakcií má naštartované, aby ho svojou dokonalou akciou ešte aj tromfol.

Pohlcujúci akčný zážitok presahujúci plátno IMAXu

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka odštartoval tento týždeň svoju premiéru v Austrálii a prvé správy hovoria o tom, že nový diel obľúbenej postapokalyptickej série opäť doručil epický zážitok. Vo veľkom sa na tom zhodujú mnohí kritici, ktorú snímku videli.

Pochopiteľne najviac diskutovanou je akčná stránka filmu, ktorá za svojím predchodcom vôbec nezaostáva. Portál The Wrap na sociálnej sieti X hovorí o Furiose ako o pohlcujúcom zážitku, ktorý občas presahuje plátno formátu IMAX a stránka Slashfilm neváhala dokonca označiť legendárneho tvorcu celej série Georgea Millera ako majstra akčného moderného filmu.

Ten podľa viacerých novinárov opäť stavil na poctivú prácu kaskadérov a surovú autenticitu, čoho vrcholom je 15-minútová pasáž, ktorá sa natáčala neuveriteľných 78 dní a každý jeden deň si vyžadoval prácu 200 kaskadérov.

Aj keď praktické efekty sú na vysokej úrovni, podľa portálu The Jam Report sa to nedá povedať o občasných CGI efektoch, ktoré sú síce ako obvykle v menšej miere, ale pôsobia veľmi umelým až lacným dojmom.

Kde však podľa nich Furiosa výrazne prevyšuje predošlý diel je jeho scenár. Zatiaľ čo Zbesilá cesta občas pôsobila takmer ako nemý film a hovoreného slova bolo ako šafranu, Furiosa je v tomto smere bohatšia, keďže aj samotný príbeh bude rozpovedaný na pozadí približne 16 až 18 rokov.

Novinári sa pochopiteľne vyjadrili aj k výkonom hlavných dvoch protagonistov Anye Taylor-Joy a Chrisovi Hemsworthovi, na ktorých sa sypú jednoznačné slová chvály, obzvlášť hviezda seriálu Queen´s Gambit sa podľa nich zaskvela svojím životným výkonom.

Duchovný nástupca Mad Maxa tak podľa viacerých reakcií nezostane kvalitám svojho predchodcu nič dlžný, o čom sa budeme môcť presvedčiť v kinách už 23. mája.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú