Tesla sa vyznačuje maximálnou bezpečnosťou svojich elektromobilov a tento trend potvrdzujú aj najnovšie crashtesty Modelu Y americkým úradom NHTSA. Elektrický crossover si v tomto teste vyslúžil plných 5 hviedz, informoval portál InsideEVs.

Automobily Tesla patria k tým najbezpečnejším vozidlám vôbec aj napriek tomu, že sa jedná o elektromobily, ktoré vpredu nemajú motor a tak pri čelnom náraze disponujú úplne odlišnou deformačnou zónou oproti automobilom so spaľovacími motormi.

Inžinieri Tesly sa však s týmto neduhom dokonale popasovali už pri Modeli S a výnimkou nie je ani najmladší člen rodiny Model Y. Ten získal od úradu NHTSA najvyššie možné skóre vo všetkých kategóriách týkajúcich sa ochrany pasažierov pri čelnom a bočnom náraze a taktiež pri ochrane proti prevráteniu vozidla.

NHTSA

Po technologickej stránke sú bezpečnostné systémy Tesly Model Y ako vždy najvyšším štandardom. Systémy ako varovanie pred čelným nárazom či varovanie pri vybočení z pruhu sú už bežné u väčšiny vozidiel, Model Y ale disponuje tiež systémom núdzového brzdenia, ktoré má za úlohu predísť kolízii, alebo aspoň zmierniť jej následky a taktiež dynamickou podporou brzdenia, ktorá pomáha vodičovi pri brzdení, ak nezatlačí brzdový pedál dosť intenzívne a mohlo by tak dôjsť k nárazu.

Celkové bezpečnostné hodnotenie Modelu Y je tak maximálne a dosiahlo 5 hviezd. Podarilo sa mu to získať aj napriek tomu, že modelový rok 2020 zasiahli už dve zvolávačky do servisu, jedna sa týkala svetiel a druhá riadenia a pruženia.

NHTSA

Asistenčné systémy môžu byť na škodu

NHTSA je americký úrad na hodnotenie bezpečnosti vozidiel a všetci dobre vieme, že americké normy sa od tých európskych niekedy poriadne líšia. Dôkazom toho je aj test bezpečnostných systémov Modelu 3, ktorý si v tejto kategórii vyslúžil iba priemerné hodnotenia.

Podľa odborníkov z agentúry EuroNCAP vraj Model 3 až príliš málo zapája vodiča do riadenia. Inými slovami, autopilot v Tesle je na európske pomery až príliš dobrý. Model Y ešte hodnotením EuroNCAP neprešiel, uvidíme teda, ako si poradí s prísnymi kritériami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú