Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia majú v rukách neskutočne dôležitý objav. Je to vôbec prvá objavená planéta, ktorá sa nenachádza v našej galaxii. Je pomerne veľká a vzdialená milióny svetelných rokov v galaxii M51, pričom za jej objavom stojí špičková technológia, informuje NASA.

Veľká ako Saturn

Ide o vôbec prvý krát, čo sa astronómom podarilo identifikovať náznaky exoplanéty, ktorá sa nachádza mimo našej galaxie. Nachádza sa v galaxii Messier 51, známej tiež ako Vírová galaxia vo vzdialenosti až 31 miliónov svetelných rokov.

Pre porovnanie, priemer disku našej vlastnej galaxie je asi „len“ 185 000 svetelných rokov. Najbližšia známa galaxia, Veľký pes, je od nás zase vzdialená 25 000 svetelných rokov a najväčšia galaxia v Lokálnej skupine, Andromeda (M31), ktorú obieha niekoľko desiatok ďalších galaxií, je vzdialená cez dva a pol milióna svetelných rokov. Exoplanétu sme tak objavili v skutočne vzdialenej galaxii.

NASA/JPL-Caltech

Podľa Science Alert dosahuje objavená planéta podobnú veľkosť, ako náš Saturn a pravdepodobne obieha okolo čiernej diery alebo neutrónovej hviezdy, ktorá obieha okolo druhej hviezdy s 20-násobnou veľkosťou nášho Slnka.

Pomohlo röntgenové žiarenie

Keďže takéto zdroje röntgenového žiarenia sa nachádzajú v pomerne malej oblasti, obiehajúca planéta dokáže žiarenie prerušovať. Binárny systém dostal technický názov M51-ULS-1.

Pomocou vesmírneho röntgenového observatória Chandra astronómovia zaznamenali prechod planéty pred zdrojom röntgenového žiarenia, ktorý trval približne tri hodiny a emisie žiarenia na chvíľu spadli na nulu.

NASA/CXC/NGST

Objav má však jeden problém. Planéta sa od zdroja žiarenia nachádza dvakrát ďalej, než Saturn od Slnka, čo znamená, že okolo neho obehne raz za 70 rokov. Je preto v najbližších dekádach prakticky nemožné prechod opäť pozorovať a potvrdiť, či ide naozaj o planétu.

Môže ísť o čosi iné?

Tím zodpovedný za objav pokladá za nepravdepodobné, že ide napríklad o mračno plynov alebo iný objekt, ako je planéta. „Uvedomujeme si, že ide o odvážne tvrdenie a očakávame, že sa naň ostatní astronómovia pozrú veľmi opatrne,“ vyjadrila sa Julia Berndtsson, spoluautorka štúdie. Pre astronómov nejde o jediný aktuálny objav planéty – len pred pár dňami sa pochválili detekciou doteraz najmladšej planéty, ktorá sa nachádza pomerne neďaleko.

Okolnosti každopádne naznačujú, že ak ide skutočne o planétu, má za sebou veľmi ťažkú minulosť. Musela totiž prežiť výbuch supernovy, ktorá následne vytvorila neutrónovú hviezdu alebo čiernu dieru v binárnom systéme.

Budúcnosť planéty môže byť podobne náročná, keďže druhá hviezda v systéme je zrejme dostatočne veľká na to, aby tiež vybuchla v podobe supernovy a opäť planétu zaliala ničivou dávkou radiácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú