Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzinárodnému tímu astronómov sa podarilo spozorovať pozostatky po výbuchu vzácneho typu supernovy. Objav bol uskutočnený pomocou röntgenového observatória Chandra a prispieva k pochopeniu, akými rozličnými spôsobmi dokážu hviezdy explodovať a zanechať po sebe množstvo rôznych prvkov, o téme informovala NASA na svojom webe.

Nie všetky supernovy vznikajú rovnakých spôsobom

Je všeobecné známe, že hviezdy na konci svojho životného cyklu môžu v skončiť v závislosti od hmotnosti viacerými spôsobmi. Často sledujeme, že veľmi hmotné hviezdy sa zrútia do neutrónovej hviezdy, prípadne čiernej diery, tie menej hmotné zas môžu skončiť ako biely trpaslík, upozorňuje portál NewAtlas.

Obrázok znázorňujúci termonukleárnu supernovu formujúcu bieleho trpaslíka, ktorá vytvára planetárnu nebulu. Zdroj: YouTube/ Socratica

V prípade, že uhlíko-kyslíkový biely trpaslík má vo svojej blízkosti svoje sprievodné teleso, najčastejšie červeného obra, dokáže zhromaždiť toľko hmoty, až nakoniec dosiahne Chandrasekharovu medzu (maximálna hmotnosť bieleho trpaslíka, pri ktorej ešte zostáva stabilný) a prejde do supernovy známej ako typ Ia.

Supernovy typu Ia sú doposiaľ najlepšie zmapovaný a preštudovaný typ supernov, ktorý okrem iného napomohol k objavu temnej energie. Supernovy Ia sú tiež známe aj ako „štandardné sviečky“ (standard candles) a využívajú sa na meranie vzdialeností vo vesmíre.

Vzácnou podskupinou týchto supernov je tzv. supernova typu Iax, ktorá síce vzniká podobným spôsobom, ale k šíreniu termonukleárnej reakcie dochádza pomalšie, čo zase vedie k slabšej a menej jasnej explózií.

Vzácny typ supernovy sme mali celý čas pred očami

V súčasnosti je známych iba asi 30 takýchto explózií. Z pozorovaní z iných galaxií tiež vieme, že supernovy typu Iax tvoria len jednu tretinu explózií v porovnaní s typom Ia. Zaujímavosťou tiež je, že podľa niektorých teórií zanechávajú supernovy typu Iax po sebe nevybuchnuté zvyšky nazývané Zombie hviezdy.

NASA/CXC/Nanjing Univ./P. Zhou et al. Radio: NSF/NRAO/VLA

Vôbec poprvýkrát sme však dokázali spozorovať supernovu typu Iax, respektíve pozostatky po nej aj v našej galaxii. Predmetný objekt sa nazýva Sgr A East, nachádza sa neďaleko centra galaxie a je vysoko pravdepodobné, že pretína disk materiálu obklopujúci supermasívnu čiernu dieru Sgr A* ležiacu v srdci galaxie.

Sgr A East sa na snímkach javí ako akýsi modrý oblak, o ktorom sme sa celé desaťročia domnievali, že ide o pozostatok explózie veľmi hmotnej hviezdy, alebo supernovy typu Ia.

Nová štúdia publikovaná na predtlačovom serveri arXiv však obe teórie vyvracia a jednoznačne potvrdzuje, že sa jedná o pozostatky po výbuchu vzácnej supernovy typu Iax.

„Hoci sme supernovy typu Iax našli v iných galaxiách, v Mliečnej dráhe sme až doteraz o nich nedokázali nájsť žiadne dôkazy“, uviedol hlavný autor štúdie Ping Zhou.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA/CXC/Nanjing Univ./P. Zhou et al. Radio: NSF/NRAO/VLA

Zainteresovaní odborníci dospeli k výsledkom na základe štúdie röntgenového spektra Sgr A East, ktoré odhalilo aké prvky a v akom množstve sa vytvorili pri výbuchu supernovy.

Práve explózie bielych trpaslíkov sú pre vesmír jedným z najdôležitejších zdrojov prvkov ako železo, chróm alebo nikel. Röntgenová spektroskopia odhalila nízky pomer stredne ťažkých prvkov (intermediate-mass elements) k železu a veľký pomer Mn/Fe (mangán/železo) and Ni/Fe (nikel/železo), čo naznačuje, že sa skutočne jedná o supernovu typu Iax a možno aj o najbližšiu zombie hviezdu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú