Astronómovia majú v rukách vážny objav. Doteraz najmladšia planéta sa nachádza pomerne neďaleko od nás a ide o skutočného obra, ktorý svojou veľkosťou prekoná všetky planéty našej Slnečnej sústavy, informuje Futurism.

Od hviezdy je priďaleko

Ako píše University of Hawaiʻi, najmladšia planéta 2M0437b sa nachádza vo vzdialenosti približne 450 svetelných rokov od našej planéty, pričom ide o naozaj malú vzdialenosť na medzihviezdne pomery.

Astronómovia pritom dodávajú, že táto planéta je niekoľkonásobne masívnejšia, než náš Jupiter. Zároveň sa však nachádza 20-násobne ďalej od svojej materskej hviezdy, než Jupiter od Slnka.

A keďže jej hviezda nedosahuje ani polovicu veľkosti nášho Slnka, život na nej je v takejto vzdialenosti prakticky vylúčený.

Harvard-Smithsonian/Center for Astrophysics/D. A. Aguilar

Nie je zatiaľ možné s úplnou presnosťou určiť vek planéty 2M0437b, odhaduje sa však na len niekoľko miliónov rokov. Planéta podľa astronómov vznikla v čase, keď sa na Zemi spod hladiny oceánu vynorili Havajské ostrovy.

Veľký potenciál objavu

Astronómovia zároveň podotýkajú, že tento objav má veľký potenciál. „Pozorovanie pomocou vesmírnych teleskopov ako je ten Hubblov alebo čoskoro Vesmírny teleskop Jamesa Webba, môže v atmosfére planéty identifikovať plyny a zistiť, či sa na jej obežnej dráhe nachádza prstenec, z ktorého môže neskôr vzniknúť Mesiac,“ dodáva Eric Gaidos, profesor z University of Hawaiʻi.

Planétu 2M0437b po prvý raz pozorovali v roku 2018 pomocou teleskopu Subaru, ktorý má najväčšie monolitické zrkadlo na svete, píše Subaru Telescope. Počas nasledujúcich rokov ju intenzívne študovali aj pomocou ostatných teleskopov v komplexe Mauna Kea.

NAOJ/Subaru Telescope

Pomocou Keckovho observatória následne tím astronómov pozoroval hviezdu, ktorú táto najmladšia planéta obieha, aby potvrdili, že ide skutočne o jeden hviezdny systém a že planéta nie je v skutočnosti len oveľa vzdialenejší objekt.

Planéta je zatiaľ horúca

Keďže táto planéta vznikla len „nedávno“, je ešte stále extrémne horúca. Podľa astronómov je podobne horúca, ako láva vytekajúca z havajskej sopky Kīlauea.

Dodatočné pozorovanie lepšími teleskopmi môže priniesť nielen informácie o planéte samotnej, ale následne aj celkovo o spôsobe formácie planét a o tom, ako vznikla aj naša Zem.

Northrop Grumman

Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý je už z technického hľadiska pripravený a čaká na svoj let, má okrem iného pozorovať exoplanéty, na ktorých môže potenciálne existovať život. Podľa odborníkov má navyše odhaliť aj galaxie, ktoré existovali len 1 miliardu rokov po Veľkom tresku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú