Vo svete internetu sa stretávame s únikom osobných informácií čoraz častejšie, no okrem údajov bežných používateľov sociálnych sietí teraz unikli citlivé dáta o populárnych influenceroch. V ohrození pritom boli desiatky miliónov účtov tých najznámejších ľudí, ktorí majú milióny fanúšikov. Osobné údaje influencerov, ich emailové adresy či telefónne čísla boli dostupné vo veľkom zozname služby Amazon Web Services.

Celý problém odhalil bezpečnostný výskumník, Anurag Sen, ktorý naň upozornil portál TechCrunch. Práve on našiel na internete zverejnenú databázu viac ako 49 miliónov influencerov a ich osobných údajov, vrátane prihlasovacích emailov a ďalších dôležitých informácií. Databáza pritom nebola nijak chránená a zoznam si tak mohol prečítať naozaj ktokoľvek.

Masívny únik informácií

Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom mohlo uniknúť toľko dôverných údajov. Stopa však údajne vedie až k bombajskej mediálnej firme Chtrbox, ktorá vypláca influencerov za platenú reklamu. Databáza pritom obsahovala aj cenové ohodnotenie každého profilu podľa sledovateľov, lajkov či zdieľaní, na základe čoho mohli byť vypočítané ceny za platenú spoluprácu. Medzi ohrozenými influencermi boli aj známe mená, ktorých telefónne čísla mohol získať prakticky ktokoľvek.

Nenechaj si ujsť
Facebook priznáva ďalšiu chybu. Pôvodne mal mylné informácie o počte uniknutých hesiel z Instagramu

Hovorca Instagramu sa však pre portál Engadget vyjadril, že zatiaľ nie je známe, odkiaľ uniknuté údaje pochádzajú. Spoločnosť tak bude skúmať či je chyba na jej strane alebo môže za túto vážnu situáciu práve mediálna spoločnosť Chtrbox či iný zdroj. Táto firma však krátko po kontaktovaní portálom TechCrunch celú databázu z Amazon Web Services odstránila a odmietla odpovedať na akékoľvek otázky.

Žiaľ, nie je to poprvýkrát a zrejme ani naposledy, kedy sa do sveta dostali osobné údaje používateľov sociálnych sietí. Len Instagram už má na účte niekoľko vážnych prešľapov, no vo vedení sa rozhodne nachádza jeho materská spoločnosť, Facebook, ktorá sa v minulom roku postarala o veľké fiasko, keď predávala osobné údaje o svojich používateľoch spoločnosti Cambridge Analytica.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom