V roku 2017 predstavila čínska spoločnosť  ZTE prvý skladací smartfón sveta. Motorola si zase trúfa na koncept prvého ohybného smartfónu, ktorý predstavila na prestížnom veľtrhu v Barcelone. Na MWC 2024 toho však bolo oveľa viac a unikátny koncept odhalil aj T-Mobile.

Ani Apple, ani Samsung. Nemecká skupina Deutsche Telekom, pod ktorú patrí aj Slovak Telekom, predstavila koncept AI smartfónu bez aplikácií. Snom operátora je priviesť prvé mobilné zariadenie, ktoré bude fungovať prostredníctvom AI asistenta, s ktorým používateľ komunikuje hlasovými povelmi alebo písaným textom.

Základom je tlačidlo na zadanie hlasového povelu, pomocou ktorého môžeš vyhľadať tovar, dopravné spojenie alebo napríklad konkrétny podnik na mape Takýto prístup má byť podľa operátora pohodlnejší a jednoduchší – nie je potrebné prepínať medzi aplikáciami alebo webovými stránkami. Tento AI model funguje na cloude a je možné ho používať prakticky na ľubovoľnom smartfóne s pripojením k internetu.

AI smartón bez aplikácií Telekom
FonTech

Spolupracuje so známymi menami

Ako vysvetľuje Telekom v tlačovej správe, na tomto jedinečnom projekte spolupracuje so známymi spoločnosťami, ako je napríklad americký Qualcomm či Brain.ai. Práve Brain.ai v tomto prípade zabezpečuje generatívne rozhranie smartfónu bez aplikácií, pričom podľa Telekomu budú systémy AI a veľké jazykové modely čoskoro bežnou súčasťou mobilných telefónov.

Takýto operačný systém na báze umelej inteligencie pritom prináša zásadnú a nespornú výhodou, ktorou je fungovanie aj na zariadeniach s obmedzenými hardvérovými kapacitami. Stačí totiž internetové pripojenie a stabilná komunikácia s cloudom, cez ktorú sa už systémy AI postarajú o potrebné rozhranie a vykonávanie všetkých procesov.

AI smartón bez aplikácií Telekom
FonTech

Telekom počas podujatia ukázal aj oveľa výkonnejšie zariadenie s čipom Snapdragon 8 Gen 3 a AI modelom Stable Diffusion, ktoré umožňovalo prevádzku umelej inteligencie priamo na zariadení namiesto toho, aby bola nutná neustála komunikácia s cloudom. Podľa Telekomu je smartfón vďaka AI oveľa flexibilnejší a efektívnejší z hľadiska spotreby energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú