Dátum 6.2.2018 sa natrvalo zapíše do histórie vesmírnych letov. Dôležitosť tohto dátumu naplno ukážu až najbližšie roky, no počas minulého utorka sme boli svedkami nádherného divadla v podaní najsilnejšiej rakety súčasnosti, Falcon Heavy. Ako však celý let prežíval hlavný strojca úspechu, Elon Musk?

Po rokoch čakania a problémov sme sa dočkali úspešného štartu rakety Falcon Heavy, ktorá so sebou niesla automobil Tesla Roadster. Počas letu sme boli svedkami niekoľkých krásnych momentov. Či už to bol samotný štart, oddelenie a pristátie bočných stupňov alebo pohľad na samotnú Teslu Roadster s uvoľneným pasažierom Starmanom z orbity Zeme. Objavili sa však aj problémy, ako stratený 3. stupeň či vychýlenie neobvyklého nákladu z plánovaného kurzu. Celkovo však bola prvá misia Falcon Heavy viac než úspešná, a to úplne nečakal ani Elon Musk.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / YouTube / Melvin F/ Nat Geo

Napriek obrovskému úsiliu technikov a pracovníkov spoločnosti SpaceX či vesmírnej agentúry NASA, existovalo značné riziko, že Falcon Heavy dokonca ani nevzlietne zo štartovacej rampy. Elon Musk už vopred upozorňoval, že všetko môže skončiť explóziu a zjavne to nehovoril len tak.

Prekvapenie aj pre Elona

Reakcie Muska počas historickej misie Falcon Heavy teraz odhaľuje unikátne video, ktoré sleduje zakladateľa spoločnosti SpaceX tesne pred štartom a niekoľko momentov po ňom. Zo záberov je jasne vidieť, aké obrovské prekvapenie to bolo aj pre samotného Muska, keď sa Falcon Heavy odlepil od zeme a zamieril si to k vesmíru. Celé divadlo najskôr sledoval z jedného z riadiacich centier, no keď si uvedomil, že raketa skutočne odlieta, akoby si povedal: „Ok, je čas ísť sa pozrieť von.“ Z videa je jasné, že aj pre Elona bol štart Falcon Heavy unikátnym zážitkom, viac ti už ale prezrádzať nebudeme, vychutnaj si pohľad na toho najpovolanejšieho sám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom