Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V rámci iniciatívy COVID19CZ vznikol v susednom Česku jedinečný projekt, ktorý dokázal v krátkom čase úspešne priniesť na svet pľúcnu ventiláciu pre ťažké prípady pacientov nakazených koronavírusom. V priebehu niekoľkých týždňov sa z nápadu stal reálny produkt, ktorý teraz poputuje do celého sveta. Projekt CoroVent je podľa odborníkov z iniciatívy COVID19CZ hotový a umelá pľúcna ventilácia sa môže začať vyrábať, informoval CzechCrunch. Do 3 týždňov má byť pritom vyrobených až 500 kusov ventilátorov.

Verejná zbierka na podporu projektu vývoja pľúcnej ventilácie pre pacientov s koronavírusom bola vyhlásená len pred 12 dňami. Potrebné financie sa podarilo vyzbierať bleskovou rýchlosťou a už v priebehu niekoľkých dní bol hotový aj prototyp zariadenia, ktoré bolo následne vyladené a momentálne je podľa slov odborníkov z projektu pripravené pre reálnu výrobu. To všetko stihli v Česku len za pár týždňov.

Unikátny český projekt je hotový a výroba sa môže začať

Členovia iniciatívy COVID19CZ týmto teda považujú svoju úlohu v projekte sa splnenú a ďalšiu časť ich misie predávajú do rúk ČVUT, ktorá preberá realizáciu výrobu pľúcnych ventilátorov.

Škola pritom spolupracuje aj s výrobným podnikom Dawellu v Třebíči, ktorý je súčasťou skupiny MICo, a vládou, vďaka čomu sa môže už za krátko naštartovať výroba tisícok kusov ventilátorov. Tie by sa s podporou Ministerstva priemyslu a obchodu mali následne dostať do celého sveta.

Našu misiu na záchranu ľudských životov v projekte pľúcnych ventilátorov považujeme za ukončenú. Na začiatku sme mali nápad, prepojili sme tri desiatky odborníkov a prišli s návrhom dostupných pľúcnych ventilátorov. Štartovacia fáza je teraz na konci,“ informoval vo vyjadrení Pavel Doležal zo startupu Keboolam, ktorý sa venoval v posledných týždňoch projektu CoroVent bez nároku na odmenu.

Doteraz bolo pritom vyzbieraných dostatok financií na výrobu prvých 250 kusov ventilátorov, ktorú už prevezme podľa slov Doležala skúsená priemyslová firma v spolupráci s ČVUT.

Nenechaj si ujsť
Česi vyrábajú unikátne respirátory z potápačských masiek. Vysoké školy pomáhajú aj na Slovensku

Za celým projektom stál nápad Tomáša Kaplera, ktorý využil aj výskum prof. Ing. Karla Roubíka, Ph.D., Ing. Václava Orta a Šimona Walzela z Fakulty biomedicínskeho inžinierstva. Vyvinutý prístroj pritom získal aj certifikáciu pre využitie v ďalších nemocniciach.

CoroVent

Návrhy z projektu sú navyše dostupné aj ako open-source, vďaka čomu ich môžu využiť v krajinách po celom svete. Pľúcne ventilátory z projektu CoroVent je možné vyrábať aj z relatívne dostupných súčiastok, avšak výsledná cena je v porovnaní s inými riešeniami len tretinová.

Týmto spôsobom tak odborníci z Česka dokázali v priebehu niekoľkých týždňov vytvoriť zariadenie, ktoré už v nasledujúcom čase vznikne v stovkách a následne v tisícoch kusoch, aby pomáhalo po svete zachraňovať životy pacientov postihnutých koronavírusom.

Prototyp ventilácie vyvíja aj STU

Pripomeňme len, že pľúcnu ventiláciu vyvíja aj Slovenská technická univerzita v Bratislave, ktorá na tomto projekte spolupracuje so spoločnosťou Matador Group.

Z STU je do projektu zapojený tím odborníkov pod vedením profesora Františka Duchoňa a docenta Jána Vachálka zo Strojníckej fakulty. Základom pre tento vývoj ventilácie je vedecká štúdia z roku 2010 Design and Prototyping of a Low-cost Portable Mechanical Ventilator od výskumníkov z MIT.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú