Všetko bolo zachytené aj na videozázname, no technika tej doby nebola dokonalá a pôvodné zábery teda neboli príliš kvalitné. To ale napráva umelá inteligencia, ktorá dokázala zdokonaliť videá z historických misií Apollo. Teraz si ich pozrieme aj pri 60 fps, informuje Universe Today.

Prvé pristátie človeka na Mesiaci bolo významným počinom v histórii ľudstva a obrovským krokom vpred pri skúmaní okolitého vesmíru. Od roku 1969, kedy sa na povrch Mesiaca poprvýkrát dostal človek, bolo vyslaných ešte niekoľko misií.

Rovnako aj počas nich sa astronauti prechádzali po povrchu Mesiaca a neskôr sa na ňom ocitol aj prvý rover. Sledovať takéto historické momenty je vždy jedinečným zážitkom.

Zábery z týchto misií zverejnila aj NASA, ktorá sa taktiež postupom času pokúšala zlepšiť ich kvalitu. Fotoaparáty a kamery v 60-tých a 70-tých rokoch neboli tak vyspelé ako dnes. Výsledkom boli spočiatku čierno-biele videá s rozmazaným obrazom, ktoré síce podstatu týchto významných momentoch zachytili, no nie v dobrej kvalite.

Jedinečný pohľad na lunárne misie v neporovnateľne vyššej kvalite

O vylepšenie niekoľkých videí z misií Apollo 11, Apollo 15 a Apollo 16 sa však teraz postarala umelá inteligencia, ktorú vo svojom projekte využil reštaurátor fotografií a videí z YouTube kanálu DutchSteamMachine. Využitím modernej technológie tak dokázal neporovnateľne zvýšiť kvalitu videí, ktoré zachytávajú výstup, jazdu v roveri a tiež prvé kroky človeka na Mesiaci.

Pôvodné videá, ktoré boli v niektorých prípadoch natáčané len pri 12 snímkach za sekundu, tak boli upravené a vďaka AI si ich pozrieme až pri 60 snímkach za sekundu. Plynulejšie prehrávanie a vyššia kvalita obrazu tak odhaľuje tieto lunárne misie ešte v lepšom svetle ako kedykoľvek predtým.

Umelá inteligencia pri úprave týchto záberov využívala nástroj známy ako Depth-Aware Interpolation alebo DAIN pre úpravu snímkovacej frekvencie videí. Jedná sa pritom o open-source projekt, ktorý je neustále zdokonaľovaný a prístupný pre každého. Pri úprave s využitím tejto technológie potom dochádza ku generovaniu „medzisnímkov“ popri pôvodných snímkach vo videách.

Týmto spôsobom je tak možné kompenzovať rozmazanie záberov, teda zvýšiť ostrosť videí a zároveň zlepšiť kvalitu prehrávania. Podľa autora zo spomínaného YouTube kanálu sa takáto umelá inteligencia využívala aj pri obnove prvých videí zo začiatku 20. storočia, ktoré boli popísanou metódou opäť „oživené“ a dostupné v omnoho vyššej kvalite ako predtým.

Za projektami stojí náročný proces a výkonná technika

Hoci sa zdá, že ide o jednoduché reštaurovanie videí, celý proces je omnoho náročnejší. Tvorca týchto videí tvrdí, že k vylepšeniu historických videí pomocou spomínanej metódy je potrebná výkonná grafická karta so špeciálnym chladením a vytvorenie podobného videa s dĺžkou 5 minút potom trvá aj 20 hodín.

Podľa záberov zo „zákulisia“ takéhoto projektu bola pri procese úpravy využitá grafika Nvidia RTX 2080 Super. Pri úprave videí bola interpolácia záberov 5-násobná, teda sa počet snímkov zvýšil z 12 fps na 60 fps a popri pôvodnom počte snímkov tak bolo umelo vytvorených ďalších 48 snímkov za sekundu. Celý proces zverejnil autor na samostatnom videu, kde odhalil detailný postup pri vylepšovaní takýchto záberov.

Moderné technológie zdokonaľujú historické videá

Spomínaný nástroj DAIN bol pritom spolu s programom Gigapixel využitý aj pri reštaurovaní historického videa, ktoré zachytáva príchod vlaku do stanice v roku 1895. Z pôvodného videa sa nakoniec podarilo vytvoriť kolorizovaný 4K záber pri 60 fps. Podobných projektov je však omnoho viac.

Pred pár mesiacmi sme taktiež informovali o úprave starého čierno-bieleho filmu využitím neurónovej siete, ktorá z neho dokázala vytvoriť kvalitnejší a farebný snímok. Detaily o tomto projekte nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú