Krátkometrážny film „Príchod vlaku do stanice La Ciotat“ z roku 1895 dostal nový kabát v podobe 4K rozlíšenia a vyššej snímkovej frekvencie. Autorom prerábky je Denis Shiryaev a s týmto neuveriteľným výsledkom mu značne pomohla umelá inteligencia, informuje portál Engadget.
Zrejme budeš poznať príbeh filmu „Príchod vlaku do stanice La Ciotat“, kde počas jeho sledovania diváci začali kričať a vybiehať z kinosály s obavou, že blížiaci sa vlak vo filme prerazí plátno a vrazí do davu sledujúcich ľudí. Diváci v tej dobe považovali snímku za realitu aj napriek mizernej kvalite obrazu. Kto vie, ako by sa zachovali pri sledovaní prerobeného filmu v 4K a 60 snímkach za sekundu.
Pôvodný film z roku 1896
Denis Shiryaev jednoducho zobral tento, viac ako 100-ročný film a aplikoval naň vylepšenia z dvoch programov, DAIN a Gigapixel AI od Topaz Labs. Vďaka týmto dvom softvérom mohol z pôvodného SD filmu vytvoriť 4K snímok so 60 fps. Pomocou umelej inteligencie Gigapixel dokázal zostriť film až o 600 percent. Technológia využíva kombináciu bilineárnej a bikubickej interpolácie, vďaka čomu pôsobí finálny obraz dôveryhodne. Bilineárna interpolácia počíta farbu pixela na základe jeho dvoch najbližších susedov, vďaka čomu je finálny obraz ostrý.
Bikubická interpolácia naopak dopočítava farbu pixelu na základe až 16 najbližších susedov, čo zabezpečuje farebnú presnosť, ale obraz môže kvôli tomu pôsobiť rozmazane.
4K prerábka film od Denisa Shiryaeva
Na zvýšenie počtu snímok za sekundu Denis využil umelú inteligenciu programu DIAN, ktorá dokáže generovať a vkladať nové snímky medzi tie existujúce, vďaka čomu je finálny obraz omnoho plynulejší. Aj keď možno prerobený snímok vyzerá na prvý pohľad dokonale, odborník Chris Schodt si všimol niekoľko detailov, ktoré jasné ukazujú nedostatky tejto technológie. Na niektorých snímkoch sa podľa neho prichádzajúci vlak doslova vlní a obrysy ľudí v popredí pôsobia hranato.
I'm blown away by what a machine learning workflow turned the 1896 film 'Arrival of a Train at La Ciotat' into. Cleaned and upscaled to 4k with Gigapixel AI. Frames added with Dain. Color added with DeOldify. By Denis Shiryaev https://t.co/u4jZoJW8U7 pic.twitter.com/8GDwt8SqxW
— Daniel Sinclair (@_DanielSinclair) February 4, 2020
Aj tak sa však jedná o zaujímavý projekt, ktorý demonštruje pokroky v technike a umelej inteligencii. Ako píše portál Arstechnica, ďalším levelom pri prerábaní starých filmov je dodať snímkam farbu, čo je pomocou umelej inteligencie taktiež možné. Neurónová sieť sa pri procese trénuje spôsobom, že sa zoberie niekoľko farebných fotografií, ktoré sa následne prerobia na čiernobiele a umelá inteligencia sa im snaží opätovne prideliť správne farby. Takto vytrénovaná sieť sa dá následne použiť na akýkoľvek čiernobiely snímok, ktorému je schopná dodať pomerne realistickú farebnosť.
Tech

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Lietať s dronom v 2021 už nebude také jednoduché. Prehľad všetkých nových pravidiel a obmedzení

AKTUÁLNE Trump naposledy trestá Huawei, ruší už udelené licencie, firma príde o ďalších kritických dodávateľov

Hyundai aj Kia skončili vývoj naftových motorov. Všetky zdroje idú do elektrifikácie

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme
