Nový algoritmus umelej inteligencie vyvinutý dvojicou vývojárov Satoshi Iizuka a Edgar Simo-Serra, dokáže zo starých a poškodených filmov vytvoriť farebné snímky vo vysokom rozlíšení. Nová neurónová sieť si poradí aj s blikaním starých videí či s obrazovými defektami, informuje portál TheNextWeb.

Neurónové siete a umelá inteligencia všeobecne už v dnešnej dobe dokáže zázraky. Dávnejšie sme písali, ako Denis Shiryaev pomocou komerčných a verejne dostupných nástrojov umelej inteligencie vylepšil viac ako 100 rokov starý film „Príchod vlaku do stanice La Ciotat“ až do takej podoby, že finálny snímok mal 4K rozlíšenie pri 60 fps. Denisovi sa neskôr do krátkeho filmu podarilo pridať aj farbu, no na celý proces vylepšovania musel použiť niekoľko rôznych nástrojov.

Satoshi Iizuka a Edgar Simo-Serra, Architektúra neurónovej siete použitá v ich modeli

Dvojica, ktorá stojí za novou neurónovou sieťou však vytvorila jeden nástroj, ktorý dokáže všetky tieto úkony zvládnuť sám. Podľa ich slov pozostáva remastrovanie historických filmov a videí z množstva čiastkových úkonov, ako napríklad zvýšenie rozlíšenia, odstránenie šumu či pridanie farieb alebo zlepšenie ich kontrastu a sýtosti.

Svoj nástroj následne porovnávali aj so staršími modelmi umelej inteligencie, ktoré rovnako slúžia na zreštaurovanie starých filmov a výsledky z ich neurónovej siete boli vo všetkých ohľadoch lepšie, čo môžeš vidieť aj na priloženom videu.

Autori tvrdia, že model, ktorý navrhli, doposiaľ ešte nevideli pri žiadnom komerčnom využití ani u veľkých filmových štúdií. Vďaka skvelým výsledkom, ktoré tento model neurónovej siete dosiahol, však môžeme v blízkej budúcnosti očakávať jeho zapojenie do praxe. Celú publikáciu aj s množstvom ďalších remastrovaných videí si môžeš pozrieť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom