Umelá inteligencia a koronavírus: Diagnostika z CT za 20 sekúnd i presná predpoveď šírenia
Odkedy prepukla v Číne epidémia koronavírusu Covid-19, technologickí lídri začali v rámci pomoci pri riešení problémov spojených s vírusom nasadzovať umelú inteligenciu. Ukazuje sa, že v istých oblastiach môže spôsobiť revolúciu.
V posledných rokoch sa neustále z médií dozvedáme o umelej inteligencii. Ide o všeobecnú oblasť zahŕňajúcu napríklad aj strojové a hlboké učenie, ktoré vo všeobecnosti využíva takzvané neurónové siete. Tie ponúkajú možnosť počítaču naučiť sa automaticky rozpoznať vzorce dát namiesto toho, aby programátori museli ručne programovať pravidlá pre ich spracovanie.
Strojové a hlboké učenie prinieslo svetu veľmi silné nástroje, ktoré dokážu automatizovať procesy a zistiť na základe pohľadu na dáta informácie, ktoré by človeku mohli trvať omnoho dlhšie. Od vypuknutia epidémie koronavírusu v Číne preto začali technologickí lídri nasadzovať svoje riešenia v rámci umelej inteligencie, ktoré teraz pomáhajú pri problémoch, ktoré Covid-19 spôsobil.
Identifikácia prítomnosti vírusov na základe CT skenov
Spoločnosť Alibaba postavila model strojového učenia, ktorý dokáže na základe predloženého CT skenu pľúc identifikovať pneumóniu spôsobenú prítomnosťou koronavírusu Covid-19. Tento model využíva rozpoznávanie obrazov, ktoré je postavené vo väčšine prípadov na báze konvolučných neurónových sietí.
Tieto siete pre rozpoznávanie špecifických vzorcov v obrazoch využívajú trénovacie dáta, ktoré v tomto prípade pozostávali zo súboru 5 000 CT skenov nakazených jedincov. Alibaba tvrdí, že ich riešenie dokáže na skenoch pľúc rozoznať rozdiel medzi príznakmi koronavírusu a klasického zápalu pľúc s presnosťou na 96 %.
An expert from Alibaba Group’s research and innovation institute explains how a new AI tool can diagnose Covid-19 in 20 seconds with 96% accuracy.https://t.co/ay8mASjVKU
— Alibaba Group (@AlibabaGroup) March 10, 2020
Robustnosť riešenia spočíva v tom, že spracovanie a diagnostika trvá neurónovej sieti približne 20 sekúnd. Lekári a špecialisti pritom pri rovnakej diagnostike strávia viac ako 15 minút, keďže je potrebné veľakrát prejsť aj viac ako 300 rôznych obrázkov. Podľa aktuálnych informácií už toto riešenie používa viac ako 100 nemocníc a zdravotníckych zariadení.
Identifikáciou prítomnosti koronavírusu na základe CT skenov sa zaoberá aj spoločnosť inferVISION, ktorej riešenie sa do značnej miery spolieha na súpravu Clara SDK spoločnosti NVIDIA. Podobne ako v prípade Alibaby, aj toto riešenie hľadá na CT skenoch pľúc známky koronavírusu. Trénovacia množina bola postavená na základe 2000 CT skenov. Doteraz bol systém nasadený najmenej v 34 nemocniciach v Číne a použitý aj pri viac ako 32 000 prípadoch pacientov infikovaných nákazou COVID-19.
Analýza vírusu na základe celosvetových dostupných informácií
Ďalšie využitie umelej inteligencie zahŕňa sledovanie vírusov a chorôb za pomoci analýzy voľne dostupných spravodajských informácií, platforiem sociálnych médií a vládnych dokumentov. Kanadská spoločnosť BlueDot využila svoje riešenia prístupov strojového učenia a veľkých dát (BigData) pre sledovanie a predpovedanie prepuknutia a šírenia infekčných chorôb viacerých druhov.
Pre zostrojenie modelu špecialisti manuálne klasifikovali zozbierané údaje, pre ktoré vyvinuli taxonómiu. Vďaka tomu bolo možné efektívne zozbierať relevantné kľúčové slová, ktoré boli následne pomocou strojového učenia a spracovania jazyka použité pre trénovanie systému. Riešenie od BlueDot tak zhromažďuje údaje o viac ako 150 chorobách a ich syndrómoch po celom svete, pričom vyššie uvedené zdroje prehľadáva každých 15 minút 24 hodín denne.
Už v počiatkoch koronavírusu COVID-19 tak systém dokázal označiť články v čínštine, ktoré hlásili 27 prípadov pneumónie spojených s trhom s morskými plodmi a živými zvieratami vo Wu-chane. Okrem výstrahy systém správne identifikoval mestá, ktoré boli v rámci nákazy prepojené na Wu-chan. Dokázal to vďaka dátam ako sú údaje o globálnych letoch, ktoré pomáhajú predvídať, kam by mohli nakazení cestovať.
Umelá inteligencia hľadajúca liek
Umelá inteligencia môže byť využitá aj pri hľadaní lieku na koronavírus za pomoci existujúcich medicínskych informácií. Vedci z britského startupu BenevolentAI sa pokúšali nájsť vhodný liek na koronavírus za pomoci už existujúcich schválených liekov, ktoré by mohli blokovať proces infekcie. Systém priniesol množstvo možností, ktoré boli neskôr zúžené na identifikáciu už schváleného lieku s názvom Baricitinib.
Ten sa zvyčajne používa na liečbu stredne ťažkej až ťažkej reumatoidnej artritídy. Vedci naznačujú, že tento liek by mohol pomôcť pri liečbe nakazených koronavírusom. Zatiaľ čo spoločnosť ešte nepožiadala o právo na testovanie lieku v Číne, oslovila výrobcov, ktorí ho už vyrábajú. Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho môže trvať, kým sa správne testovaný liek dostane k pacientom.
Spoločnosť Insilico Medicine naoapk používa úplne iný prístup. Umelú inteligenciu využíva pri hľadaní liekov, pričom na filtrovanie molekulárnych návrhov používa generatívne siete GAN. Výhoda použitia tohto riešenia spočíva v tom, že syntéza a testovanie molekúl je pomalý proces, ktorý môže nejaký čas trvať a môže si vyžadovať značné zdroje.
Umelá inteligencia skracuje čas syntézy a vytvára viac možností návrhu rôznych molekulárnych štruktúr. Spoločnosť na základe návrhov umelej inteligencie vybrala až 100 molekúl, ktoré budú posunuté do fázy systemizácie a testovania, pričom zvyšné vygenerované štruktúry budú úložné na neskoršie testovanie.
Automatizované roboty a drony
Niekoľko firiem vyvinulo automatizované technológie na bezkontaktné dodávanie zásob ako sú potraviny, postrekovanie dezinfekčných prostriedkov a vykonávanie základných diagnostických funkcií s cieľom minimalizovať riziko krížovej infekcie. Roboty totižto pri použití umelej inteligencie môžu byť automatizované na výkon vyššie uvedených úloh.
Príkladom je spoločnosť Pudu Technology, ktorá zvyčajne vyrába roboty pre gastronomický priemysel. Tá už nainštalovala svoje stroje do viac ako 40 nemocníc v Číne, aby pomohla zdravotníckemu personálu. MicroMultiCopter je ďalšou spoločnosťou, ktorá využila drony na prepravu lekárskych vzoriek. Dánska spoločnosť UVD Robots zas využíva svoje roboty pre dezinfekciu.
Amid a novel #coronavirus outbreak, robots are deployed to deliver meals to travelers in isolation at a hotel in Hangzhou, China. #pneumonia pic.twitter.com/BgWZm4L1m6
— China Xinhua News (@XHNews) January 27, 2020
Ďalšie oblasti a možnosti využitia umelej inteligencie
Okrem vyššie uvedených možností využitia umelej inteligencie existuje ďalší rad spoločností, ktoré sa rovnako snažia rôznymi spôsobmi bojovať voči koronavírusu. Príkladom je spoločnosť, ktorá sa zaoberá aj rozoznávaním tváre osôb pri použití rúška. Svoje riešenia tiež používa pre rozoznávanie tváre potencionálne nakazených jedincov.
Existuje aj startup, ktorý používa umelú inteligenciu pri vývoji anti-patogénnych a antibakteriálnych rúšok, ktoré sa spoliehajú na nanočastice oxidu kovu. Za pomoci systémov rozpoznávania textu sa tiež trénujú chatboty, ktoré môžu poskytovať informácie o koronavíruse alebo online zdravotnícke konzultácie.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Hoaxeri a dezinformátori si zarobia tisíce eur, bankám dochádza trpezlivosť a rušia ich účty
Nezaočkovaní dostanú neplatené voľno. Ďalší technologický gigant zavádza povinné očkovanie
AKTUALIZOVANÉ NÁVOD: Slováci dostanú tretiu dávku vakcíny už po 3 mesiacoch. Takto sa zaregistruješ
Lockdown je slabý, Slováci aj tak kašlú na opatrenia. Hegerove slová podporujú dáta Apple, Google a Waze
PRIPOMIENKA VYSVETLENIE: Výdaj tovaru z e-shopov + čo môžu a nemôžu neočkovaní počas lockdownu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Zelenskyj prekvapil svet: Som pripravený vzdať sa funkcie, ak to bude znamenať mier pre Ukrajinu
Predčasné parlamentné voľby v Nemecku vyhrali kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, tvrdí exit poll
Tabaková sa pustila do Huliaka: „My športovci potíme krv na tréningoch, nemôže nás zastupovať obézny autolakér“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
- Netflix prerazil dno a zabil milovanú fantasy. Zaklínač na tom nikdy nebol horšie
-
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
- Kedysi boli sci-fi. Toto je TOP 8 technológií, ktoré sú dnes realita
- Európa je blízko k neobmedzenej energii. Západná mocnosť udržala jadrovú fúziu rekordných 22 minút
-
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Podmanil si divákov v 75 štátoch vrátane Slovenska. Drsný film dostal pokračovanie na Netflixe (TRAILER)
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
Ak chceš zhodnotiť peniaze, štát ti dá šancu. Slovensko spúšťa predaj dlhopisov
Klasickým robotom zvoní umieračik. Vedci vytvorili materiál, ktorý sa hýbe úplne sám
Súboj roka sa vyostruje. Musk a OpenAI sa hádajú o výkone svojich modelov
V reálnom čase mení tvar aj farbu. Číňania vyvinuli masku inšpirovanú známymi filmami
Vedci varujú pred veľkým problémom. DeepSeek umožňuje tvorbu škodlivého softvéru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Zelenskyj prekvapil svet: Som pripravený vzdať sa funkcie, ak to bude znamenať mier pre Ukrajinu
Predčasné parlamentné voľby v Nemecku vyhrali kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, tvrdí exit poll
Tabaková sa pustila do Huliaka: „My športovci potíme krv na tréningoch, nemôže nás zastupovať obézny autolakér“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené