Plánovanie dlhšej trasy elektromobilom môže byť pre niektorých ešte stále nočná mora. Aj napriek tomu, že dnes už existuje množstvo aplikácií, ktoré dokážu naplánovať trasu so zastávkami na nabíjanie, niektorí vodiči sa nedokážu vzdať populárnych Google Máp. Ako upozornil web 9to5Google, práve funkcia pokročilého plánovania trasy by mala v blízkej budúcnosti pribudnúť do mobilnej aplikácie.

Skúsení elektromobilisti zrejme dobre poznajú aplikáciu ABRP, ktorá patrí k najlepším plánovačom trás pre elektromobily. Okrem bežných funkcií, ako plánovanie trasy pre konkrétny elektromobil, kedy aplikácia berie do úvahy profil trasy, veľkosť batérie a priemernú spotrebu zadanú používateľom, sa dá ABRP prepojiť s riadiacou jednotkou auta. V takomto režime dokáže aplikácia spracovať s dátami v reálnom čase a ešte lepšie tak naplánuje zastávky na nabíjanie elektromobilu.

Ukážka navigácie ABRP
ABRP/Screenshot

Práve plánovanie zastávok je ale jediná vlastnosť, v ktorej ABRP dominuje nad Google Mapami. Už aj navigácia od technologického giganta disponuje pokročilým plánovačom trás, avšak iba v prípade, že sa používa skrz systém Android Automotive. Tento systém ale zatiaľ používa iba hŕstka elektromobilov, preto sú používatelia mobilnej aplikácie ochudobnení o super funkciu.

Zdrojový kód prezradil dôležité detaily

Pri analýze zdrojového kódu najnovšej verzie aplikácie Google Mapy sa podarilo nájsť niekoľko odkazov na prítomnosť funkcie plánovania trasy elektromobilom aj so zastávkami na nabíjanie.

Správy v zdrojovom kóde aplikácie:

  • Po príchode do cieľa bude batéria elektromobilu takmer vybitá
  • Na dosiahnutie cieľa je potrebné pridať zastávku na nabíjanie
  • Trasa je príliš dlhá na automatické pridanie zastávok na nabíjanie. Pridajte zastávky po tom čo vyštartujete
  • Strata internetového spojenia. Nemožno načítať zastávky na nabíjanie
  • Na trase sa nenachádza dostatok kompatibilných nabíjacích staníc, aby ste sa dostali do cieľa

Tieto informácie zo zdrojového kódu teda naznačujú, že Google sa už pohráva s myšlienkou zavedenia tejto užitočnej funkcie. Zatiaľ nie je jasné, podľa čoho bude aplikácia počítať zastávky na nabíjanie.

Pravdepodobne to ale bude fungovať podobne ako v aplikácii ABRP. Používateľ si vyberie elektromobil na ktorom jazdí a pre presnejší výpočet si môže zadať aj priemernú spotrebu. Tá sa totiž líši vzhľadom na to, v akom počasí a s koľkými pasažiermi na palube cestuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP