Ukrajinská armáda ukázala schopnosť inovácie a improvizácie. Ukrajinské ozbrojené sily dokázali premeniť Toyotu Mirai, ktorá bola pôvodne navrhnutá ako ekologické vozidlo, na ničivú zbraň. Toto elektrické vozidlo poháňané vodíkovými palivovými článkami sa tak stalo neobvyklým, no efektívnym prostriedkom v boji proti ruskej armáde. Na tému upozornil portál Jalopnik.

Nečakané využitie

Toyota Mirai, predstavená v roku 2014, mala byť budúcnosťou ekologickej dopravy. Vozidlo využíva vodík na výrobu elektrickej energie, pričom jediným vedľajším produktom je voda. Napriek svojim technologickým inováciám a ekologickým prednostiam Mirai nikdy nezískala širokú popularitu.

V konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom sa však Mirai ukázal ako užitočný pomocník, aj keď v úplne inom význame a spôsobe. Po neúspechu ruských síl pri obsadení mesta Vovčansk a následnom ústupe k neďalekému závodu na spracovanie kameňa, sa totiž ukrajinské jednotky rozhodli improvizovať.

Kvôli ruským elektronickým systémom, ktoré rušili ich operácie, nemohli Ukrajinci použiť tradičné drony. Preto sa rozhodli vytvoriť bombu z palivového článku poškodeného vozidla Mirai a použiť diaľkovo ovládaného robota na jej doručenie. Neštandardná bomba zničila celú budovu plnú nepriateľského vybavenia, čo môžeme vidieť na priloženom videu.

Bomba vyrobená z vodíkového článku vážila viac ako 200 kilogramov a bola porovnateľná s náložou z leteckej bomby. Vodíkový plyn je známy svojou vysokou energetickou hustotou a reaktivitou. Keď je zmiešaný s kyslíkom a zapálený, môže spôsobiť mohutnú explóziu. V prípade tohto improvizovaného zariadenia, vodíkový článok bol doplnený o plastické výbušniny.

Je dôležité zdôrazniť, že v bežných podmienkach sú palivové články Toyoty Mirai navrhnuté tak, aby boli mimoriadne bezpečné. Tlakové nádoby na vodík sú odolné voči nárazu a majú zabudované bezpečnostné mechanizmy, ktoré zabraňujú úniku plynu a následnej explózii. Ukrajinským ozbrojeným silám sa však podarilo tento systém obísť a využiť ho v taktickej operácii.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú