Služba Uber, ktorá prevádzkuje mobilnú platformu umožňujúcu prepravu pasažierov, spôsobuje kontroverziu vo viacerých mestách. Jedným z nich je aj Brno, kde jej činnosť dokonca zakázal súd. Dnes je už ale opäť všetko inak a Uber môže v druhom najväčšom českom meste znova jazdiť. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Na začiatku celého sporu stála žaloba taxislužby Lido Taxi, ktorá namietala, že Uber podniká v Brne nelegálne. Krajský súd následkom toho vydal v apríli tohto predbežné opatrenie, ktoré službe zakazovalo činnosť na území mesta. Odvolací Vrchný súd v Olomouci však prednedávnom toto opatrenie zrušil. Na Facebooku o tom informoval zástupca primátora Brna – Matěj Hollan. Rozhodnutie vo veci predbežného zákazu je pritom konečné a nie je možné sa voči nemu odvolať. Uber tak môže v meste po doručení rozhodnutia opäť poskytovať svoje služby. Celá záležitosť však nekončí.

Súd stále nerozhodol o tom, či je podnikanie Uberu v meste legálne alebo nie. Táto záležitosť sa bude prejednávať pri pojednávaní samotnej žaloby taxislužby, ktorú odvolací súd v tomto konaní neriešil. Hollan vo svojom príspevku uviedol, že mesto rešpektuje rozhodnutie súdu a k takémuto kroku vyzval aj taxikárov.

uber

Kontroverzný Uber

Spor Uberu s tradičnými taxislužbami neobchádza ani Slovensko, keď bratislavskí taxikári organizovali už niekoľko protestných jázd, aby tak vyjadrili nesúhlas so spôsobom fungovania služby. Zástupcovia taxislužieb poukazujú najmä na rozdielne podmienky, ktoré musia tieto platformy spĺňať. Podľa taxikárov môže Uber ponúkať lepšie ceny kvôli tomu, že vodiči nemusia mať taxametre, označenie vozidla a vodiči nemusia spĺňať podmienky dané vyhláškou pre taxikárov. Spory s mestom sa vyhrocujú napríklad aj v Londýne.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]