Spory Uberu s mestami, v ktorých pôsobí, nemajú konca kraja. Mnohým mestám sa poskytovanie takýchto taxislužieb nepáči a snažia sa ho odstaviť.

Najnovšie tak spravilo aj hlavné mesto Anglicka. Orgán Transport for London (TfL) totiž oznámil, že Uberu odoberie licenciu. Malo by sa tak stať 30. septembra, čo je termín, dokedy mu platí súčasná licencia.

Primátorovi sa máli bezpečnosť cestujúcich

„Chcem, aby bol Londýn v popredí inovácií a nových technológií a aby bol prirodzeným domovom pre úžasné nové spoločnosti, ktoré pomáhajú občanom poskytovaním lepších a cenovo dostupných služieb,“ vyjadril sa Sadiq Khan, primátor mesta Londýn. Na druhej strane je ale skeptický k bezpečnosti zákazníkov. „Avšak všetky spoločnosti v Londýne musia hrať podľa pravidiel a dodržiavať vysoké štandardy, ktoré očakávame – najmä pokiaľ ide o bezpečnosť zákazníkov. Poskytovanie inovatívnej služby nesmie byť na úkor bezpečnosti a ochrany zákazníkov.“

Primátor teda rozhodnutie TfL plne podporuje a svoj názor opiera o nasledovné dôvody vypovedanie licencie. Podľa TfL má Uber nedostatky vo viacerých smeroch, kvôli ktorým nemôže držať licenciu. Má ísť napríklad o prístup k nahlasovaniu závažných trestných činov, prístup k spôsobu získavania lekárskych osvedčení a softvér Grayball, ktorý Uber používal pre oklamanie vedenia mesta.

Uber sa bude brániť zubami-nechtami

Americkej spoločnosti sa, samozrejme, toto rozhodnutie absolútne nepáči a vyjadrila značný odpor. „Toto rozhodnutie zarazí 3.5 milióna občanov, ktorí používajú našu aplikáciu a viac ako 40 tisíc licencovaných vodičov, ktorí sa Uberom živili,“ obhajuje sa americký gigant. Týmto veľkým rozhodnutím by teda prišlo o prácu viac ako 40-tisíc vodičov. V záujme, aby táto situácia nenastala, Uber voči rozhodnutiu okamžite podá odvolanie na súd.

Nenechaj si ujsť
Slovensko sa pripravuje zaviesť zásadné obmedzenia proti Uberu

Podľa jeho slov, vodiči dostávajú licencie priamo od TfL a prechádzajú rovnakými kontrolami ako vodiči tradičných taxíkov. Uber navyše používa GPS systém na sledovanie jázd a spolupracuje s Metropolitnou políciou, dôvod na zrušenie licencie teda nevidí. Od doručenia rozhodnutia bude mať Uber 21 dní na odvolanie, počas ktorých ešte bude môcť služby naďalej poskytovať. Súbor medzi Londýnom a Uber ešte určite bude nejakú dobu napínavý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom