Situácia medzi Huawei a USA je stále poriadne napätá aj po vyše roku od zavedenia reštrikcií. Dlhé mesiace stále prísnejších zákazov a obmedzení však nakoniec doviedli Spojené štáty do situácie, kedy predsa len musia trochu „ustúpiť“. Krajina sa však nechystá povoliť v zmysle uvoľnenia obmedzení, no plánuje upraviť svoje zákony tak, aby mohli tamojšie technologické firmy spolupracovať s Huawei na vývoji 5G sietí, informuje Gizchina.

Je dobre známe, že tento čínsky gigant je v oblastí technológií potrebných pre 5G siete ako ryba vo vode. Vlastní mnohé patenty a hoci má pri spolupráci s americkými firmami v oblasti výroby smartfónov zviazané ruky, pri vývoji 5G sietí sa štáty rozhodli svoje nastavené obmedzenia prehodnotiť.

Amerika totiž potvrdila, že plánuje upraviť zákony pre tamojšie technologické spoločnosti na úkor toho, aby mohli spolupracovať s Huawei pri vývoji 5G sietí.

USA upravujú zákony. Chcú spoluprácu s Huawei

Hoci americká vláda mnohokrát o Huawei trvdila, že predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, obviňovala ho z krádeží, čínsky výrobca všetky tieto tvrdenia razantne odmietal. Spojené štáty pritom o svojej „pravde“ presviedčali aj ďalšie krajiny a chceli dosiahnuť rovnaké obmedzenia ako doma aj v zahraničí. Napriek doterajšiemu snaženiu sa USA rozhodli pozmeniť stratégiu, hoci len mierne.

Flickr (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť 
USA predsa len potrebuje Huawei a nakoniec mu aj tak zaplatí gigantické sumy peňazí

Ministerstvo obchodu a ďalšie vládne inštitúcie totiž potvrdili zmeny, ktoré už čakajú podľa agentúry Reuters na potvrdenie vo federálnom registri. Zmena bola odoslaná na schválenie ešte v piatok 12. júna a zverejnená by mala byť už dnes. Vláda však informovala, že takáto zmena nemá byť vnímaná verejnosťou ako oslabenie alebo uvoľnenie obmedzení, ktoré boli na Huawei uvalené.

Flickr

Tento technologický gigant však dostal Spojené štáty do nevýhody práve v oblasti vývoja a budovania štandardov pre 5G siete, pri ktorých budú kooperovať zariadenia od viacerých dodávateľov spoločne. V praxi tak boli doteraz americké spoločnosti z tohto odboru zmätené a nevedeli, ktoré technológie a informácie môžu s čínskou konkurenciou zdieľať, pričom tiež nevedeli, akými všetkými technológiami Huawei disponuje.

Ústupok, ktorý môže prospieť obom stranám

USA si tak museli „zahryznúť do jazyka“ a zmeniť svoje prísne obmedzenia, aby mohli napredovať vo vývoji 5G sietí. Štúdia GreyB Services Pte. pomocou softvérovej firmy Amplified AI Inc. odhalila, že 80 % všetkých technologických patentov týkajúcich sa 5G technológie patrí šiestim spoločnostiam.

Spomedzi nich je americký iba Qualcomm a všetky ostatné pochádzajú z Azie. Boj Spojených štátov proti Huawei a jeho spolupráci s americkými firmami pri výrobe smartfónov sa síce nekončí, no v oblasti budovania 5G sietí došlo k zmene, z ktorej môžu vyťažiť obe strany.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom