Súčasná konzumná spoločnosť núti ľudí kupovať nové a lepšie veci aj napriek tomu, že ich nepotrebujú. Výrazne to tak vplýva na výslednú spotrebu a vyprodukovaný odpad, čo negatívne vplýva na životné prostredie. Ide však o bežný biznis model a každej spoločnosti ide v prvom rade o zisk z predaja tovaru či služieb. O to viac zvláštne vyznieva snaha automobilky Toyota, ktorá sa snaží prísť na spôsob, ako by jej vozidlá jazdili čo najdlhšie a za čo najnižšie náklady. 

Niekoľko týždňov dozadu sme priniesli článok o tom, ako Toyota testuje špeciálne solárne panely, ktoré by výrazne mohli napomôcť elektrickým autám k tomu, aby dosahovali dlhší dojazd. Informácií vtedy nebolo veľa, no konečne sa dozvedáme ďalšie informácie, ktoré tento nápad bližšie opisujú. Ako píše Cnet, nová Toyota Prius má byť prvým solárnym vozidlom, ktoré aj napriek menšiemu dojazdu nebude potrebovať dobíjanie zo siete.

Autá jazdiace nepretržite sú ešte ďaleko

Po obrovskom boom efekte, ktorý elektromobily priniesli sa čoraz viac hovorí o tom, že v podstate nepriniesli v oblasti ekológie nič prevratné, čo ukazujú aj niektoré výskumy. Navyše je pre elektromobily potrebné vybudovať oveľa hustejšiu sieť nabíjacích staníc, čo tiež prispieva k tomu, že elektromobily zanechávajú za sebou pomerne veľkú uhlíkovú stopu. Naopak, slnko svieti všade na svete a zadarmo. Preto Toyota verí, že autá so solárnym pohonom sú budúcnosťou a môžu preskočiť aj hybridy či vozidlá s vodíkovým pohonom.

Do reálneho nasadenia solárneho auta je však ešte ďaleko. Hoci je účinnosť nových panelov oveľa vyššia (34 % vs 20 %) a bez nabíjania dokážu fungovať pomerne dlho (jazda 4 dni v týždni, s denným nájazdom max. 50 km), tak stále nedokáže auto jazdiť nepretržite (čo je cieľom automobilky).

Napriek tomu ide o skvelý pokrok v tejto oblasti. Samotné články sú totiž hrubé len 0,03 mm a je ich možné umiestniť prakticky na celý povrch vozidla bez ohľadu na zakrivenie – píše Bloomberg.

Solárne články sú rozmiestnené na celej dĺžke vozidla Zdroj: Yoyota

Súčasné vozidlá so solárnou strechou dokážu dodať len dojazd približne 6 km, čo je zanedbateľná hodnota vzhľadom na to, že sa jedná o doplnkovú výbavu k vozidlám. Bohužiaľ, nový koncept Toyoty je zatiaľ v nedohľadne. Špeciálna verzia Priusu bola len demonštráciou toho, akým smerom sa chce automobilka uberať v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom