Toyota začína testovať solárne batérie, ktoré chce zaimplementovať do svojich elektromobilov. Mohli by zvýšiť ich dojazd pri jazdení o viac než 56 kilometrov za deň, píše Electrek.

Totoya začína s testovaním novej technológie na svojich elektromobiloch, ktorá využíva batérie na solárnu energiu. Sadu vysoko účinných solárnych článkov, vyvinutých spolu s Sharp a NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), namontovala na konštrukciu Toyoty Prius Plug-In Hybrid, a bude vozidlo testovať v premávke.

Jej cieľom je zhodnotiť potenciál tejto technológie, ktorá by mohla priniesť zvýšenie výkonu elektrických vozidiel Toyoty s nulovými emisiami. Vozidlo je vybavené solárnymi článkami, ktoré podľa Toyoty dokážu premeniť solárnu energiu s účinnosťou 34%.

Zobraziť celú galériu (2)
Solárne články sú rozmiestnené na celej dĺžke vozidla Zdroj: Yoyota

Automobilka taktiež uvádza, že tento systém môže generovať výkon až 860 W a pridať vozidlu pri jazdení približne 56,3 kilometrov dojazdu za deň, zatiaľ čo pri zaparkovanom vozidle sa dojazd zvýši o 44,5 kilometrov.

Automobilka sa už dlhší čas snažila začleniť solárne články do svojich elektromobilov. V roku 2010 možnosť nainštalovať solárny panel v Toyote Prius, ktorý mal však výkon len 50 W a pomáhal s prevádzkou klimatizácie a iných elektronických systémov vo vozidle, píše The Verge.

Zobraziť celú galériu (2)
Pohľad na kapotu / Toyota

V roku 2016 však Toyota predstavila možnosť pripojiť na svoj Prius Plug-In Hybrid späť solárnu strechu s výkonom 180 wattov, ktorá mohla napájať batériu vozidla, avšak len na pár kilometrov dojazdu. Teraz plánuje japonská automobilka uskutočniť testovacie jazdy v Tokiu a v domácom meste Toyota, pričom ich výsledky pomôžu ďalšiemu vývoju solárnej technológie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom