V seriálovom svete sa dejú veľké veci a pri aktuálnej ponuke Netflixu, Apple, HBO, Amazonu či Disney+, je ťažké držať krok s kvalitou. Práve z tohto dôvodu sme rozhodli priblížiť ti osem menej známych seriálových kúskov, ktoré si možno nevidel, no za tvoju pozornosť určite stoja.

Kingdeom (ČSFD 80 %)

Kingdeom je presne taká šialenosť, akú by sme od kórejského seriálu mohli očakávať. Prehliadaný a nie príliš známy seriál má pritom všetky kvalitné ingrediencie – historické prostredie, netradičnú zápletku, výpravnú akciu a navyše – tony zombíkov. Áno, Netflix spojil boj o trón v stredovekej Kórey a okorenil ho o hordy nemŕtvych, ktorí behom jednej epizódy nemajú najmenší problém zlikvidovať celé mesto. Zápletka je originálna a tempo odsýpa pomerne svižne, predovšetkým, keď sa na scénu dostanú zombíci. Vtedy seriál naberá skutočné grády a ukazuje svoju silu.

Seriál bol natočený v cudzom prostredí, na niektoré veci typické pre kórejské snímky si preto budeš musieť zvyknúť. Reč je napríklad o veľmi svojskom humore či vykresľovaní postáv, ktoré niekedy pôsobia až príliš groteskne a do konceptu seriálu občas príliš nezapadajú. Celkovo je ale Kingdeom vynikajúcou a originálnou záležitosťou, ktorá žiadnemu milovníkovi zombie apokalypsy nesmie ujsť.

The Last Kingdom (ČSFD 83 %)

Ak nedáš dopustiť na Vikingov a páčia sa ti historické seriály okorenené dobrou akciou a stretmi znepriatelených armád, The Last Kingdom je kúskom presne pre teba. Podobne ako Vikingovia sa aj seriál od Netflixu zameriava na inváziu armád Severanov do Anglicka rozbitého na sedem kráľovstiev a odolávanie najmocnejšieho z nich, Wessexu, proti divokým hordám. V popredí príbehu stojí hrdina Uhtred, mladý šľachtic a dedič trónu Bebbanburgu, ktorého ako mladého unesú Vikingovia a postupne ho medzi seba začlenia. Keď však mocichtivý kmeň vyvraždí jeho „adoptívnu“ rodinu a sestru vezme do otroctva, Uhtred sa musí rozhodnúť, či stojí na strane Anglicka alebo Vikingov.

The Last Kingdom sa už dočkal štyroch výborných sérií. Ak dáš seriálu šancu, čaká ťa svižná dobrodružná akcia so sympatickou ústrednou postavou, zaujímavým dejom, vynikajúcimi bojovými choreografiami i masovými bitkami, ktoré sa aj napriek nižšiemu rozpočtu rozhodne nenechajú zahanbiť. Celý seriál sa navyše odohráva na pozadí skutočných historických udalostí, pokiaľ ťa podobné veci bavia a o The Last Kingdom si doposiaľ nepočul, hor sa do pozerania.

Yellowstone (ČSFD 83 %)

Americký seriál z produkcie Paramount Network zasadením patrí do dnes už takmer vyhynutého žánru moderného westernu, keď k tomu pripočítame Kevina Costnera v hlavnej úlohe, tvoj seriálový alarm by mal začať svietiť načerveno. Yellowstone je totiž sviežim a originálnym počinom, ktorý zobrazuje rodinu Duttonovcov a ich snahu ochrániť svoj ranč pred zbohatlíkmi a Indiánmi z neďalekej rezervácie. Rančeri sa v drsnej prírode Yellowstonského národného parku s ničím príliš nepárajú a neboja sa zašpiniť si ruky. Ich svet má vlastné pravidlá, čo privandrovalci zvonka jasne pocítia.

Veľkú akciu od Yellowstone nečakaj, v popredí stojí predovšetkým rodina Duttonovcov, príbehy jej členov a komplikované vzťahy medzi nimi. Kevin Costner opäť dokazuje, že westernový žáner mu mimoriadne sedí , divácku pozornosť ale bez veľkej námahy kradnú aj ďalšie vynikajúco napísané vedľajšie postavy. Yellowstone je postavený práve na nich, navyše stojí na zaujímavom príbehu odohrávajúcom sa v neopozeranom prostredí. Vysoké divácke hodnotenia preto určite nie sú náhodou.

Hlava 22 (ČSFD 84 %)

Najznámejšia kniha Josepha Hellera sa v máji tohto roka dočkala aj televízneho spracovania, ktoré mohlo tvojmu seriálovému radaru uniknúť, no rozhodne by si ho nemal zmeškať. Šesťdielna miniséria, na ktorej sa v roli režiséra podieľal aj George Clooney, zobrazuje amerického letca Johna Yossariana a jeho zúfalé pokusy dostať sa z armády počas 2. svetovej vojny a vojenských operácií jeho jednotky v Taliansku. Naoko je to pritom jednoduché – stačí predstierať, že si nepríčetný a požiadať o uvoľnenie zo služby.

Ak si však dostatočne príčetný na to, aby si podal žiadosť, znamená to, že nie si nepríčetný, a musíš slúžiť ďalej. Začarovaný byrokratický kruh nariadenia Hlavy 22 sa jednoducho nedá obísť a snaha Yossariana nájsť z bludiska cestu von prináša mnoho úsmevných situácií.

Určite nezmeškaj
Robil pre Spielberga a odmietol zmluvu na Interstellar. Vladimír Valovič o vytváraní CGI v Hollywoode a ako sa zmení film o 10 rokov

Miniséria prináša satirický tón a čierny humor, ktorý sa tvorcom podarilo z knihy dokonale preniesť aj na televízne obrazovky, vtipné situácie sa však častokrát striedajú s osobnými tragédiami a pochmúrnejším tónom rozprávania. Vynikajúcu prácu tiež showrunneri odviedli pri zobrazení dobovej atmosféry na leteckej základni Pianosa, ktorá je nasiaknutá slnkom, autenticitou a nezameniteľným prostredím smutnej éry 2. svetovej vojny. Hlava 22 je jedným z mála seriálov, ktorý ťa dokáže rozosmiať a rozplakať zároveň, čo je kombinácia, ktorá sa dnes vôbec nehľadá ľahko.

Dark (ČSFD 84 %)

Pokiaľ nie si veľkým fanúšikom plytkej zábavy, zaujíma ťa cestovanie v čase a z nejakého záhadného dôvodu si prehliadol počin Netflixu s názvom Dark, je čas chybu napraviť. Nemecký mysteriózny klenot sa zatiaľ dočkal dvoch výborných sérií, narovinu ti však hovoríme, že Dark nie je počinom pre každého a pri jeho sledovaní treba dávať pozor na každý detail. Dej filmu sa točí okolo záhadného miznutia detí v malom mestečku Winden, ktoré sa opakujú každých 33 rokov a odohráva sa hneď v niekoľkých časových rovinách.

Veľké množstvo postáv a komplikovaných rodinných vzťahov pri orientácii zamotaným dejom príliš nepomáha, pozorný divák naopak ocení cit tvorcov pre navodenie mysterióznej atmosféry i zručné narábanie s časovými paradoxmi.

Seriál zároveň odporúčame pozerať v originálnom nemeckom znení. Netflix sa síce postaral aj o anglický dabing, ten však príliš kvalitný nie je a Dark pri ňom prichádza o osobitú atmosféru. Ak pri seriáloch rád odpisuješ na správy, prípadne si sem-tam skontroluješ notifikácie, Dark pravdepodobne nebude pre teba. Pokiaľ však hľadáš svieži a nápaditý seriál s neopozeranými tvárami, kvalitnou hudbou, doplnený o perfektnú atmosféru, Dark by pre teba mal byť stávkou na istotu.

Suburra (ČSFD 87 %)

Talianska mafia je vo svete legendou a snímky z tohto prostredia vždy budia veľkú pozornosť. Novodobé seriálové záležitosti z tohto prostredia, ako napríklad Gomora či príjemné filmové prekvapenie z roku 2015, Suburra, však už mafiánov neglorifikujú, ale naopak zobrazujú krutú realitu ich podnikania a jeho vplyv na bežných ľudí. Presne taká je aj seriálová Suburra, ktorá je prequelom k zmienenému celovečernému filmu. Pokiaľ si ho nevidel, chybu určite naprav – ide o jeden z najlepších európskych filmov posledných rokov.

Seriál od Netflixu k nemu vynikajúco pasuje, predstavuje nové zápletky i postavy a zároveň zručne dokresľuje skazené charaktery starých známych. Mafiáni na odvrátenej strane

Ríma riešia svoje mocenské záležitosti a je im jedno, komu pre euro navyše zničia život. Suburra sa pritom nesústredí iba na kriminálne živly, ale tiež skorumpovanú cirkev a politikov, ktorí nad nekalými praktikami privierajú oči. Každý má svoju cenu, každý je na predaj a Rím, ktorý je naoko nádhernou turistickou destináciou, je korupciou prehnitý až do morku kosti.

The Boys (ČSFD 88 %)

Skazení a skorumpovaní superhrdinovia, zaujímavá zápletka, výborná akcia doplnená o kvalitné efekty a tona čierneho humoru. Taký je v skratke nový hit od Amazonu The Boys, o ktorom si už pravdepodobne počul. Na našom zozname menej známych seriálov určite patrí k najsledovanejším kúskom, zároveň ho bez váhania môžeme zaradiť aj k tým najlepším.

Tvorcovia seriálu šikovne využili popularitu superhrdinov a predstavili nám ich v podobe, akú sme tu ešte nemali. Postavy nadprirodzenými schopnosťami v The Boys totiž nezaujíma záchrana sveta alebo pomoc ľuďom, ale počet palcov, zdieľaní a vysoká sledovanosť.

Prečítaj si aj
Tento dokument ovládol Netflix a považujú ho za to najlepšie tento rok. Rozpovie nejasný príbeh tyrana z koncentračného tábora

Seriál mimoriadne zručne nakladá s obrovským vplyvom sociálnych sietí a imidžovým pozlátkom, ktoré korporácie okolo seba vytvárajú. V ich popredí stoja naoko heroickí superhrdinovia, ktorí strážia svetovú bezpečnosť, no v skutočnosti nemajú žiadne zábrany. Keď si však šialená partička na čele s vynikajúcim Karlom Urbanom povie dosť, začnú sa počty nedotknuteľných nebezpečne redukovať a o zábavu na obrazovkách núdza rozhodne nebude.

Veľký podiel na tom má nielen čierny humor, ale tiež perfektný výber hercov na čele so zmienenýmm Urbanom a hlavným záporákom Homelanderom, ktorého stvárnila hviezda Banshee, Antony Starr.  Amazon s The Boys jednoducho trafil do čierneho a seriál má všetko, čo si od televíznej zábavy môžeš želať.

Mafiáni (ČSFD 90%)

Predstav si, že sa ideš v piatok večer s priateľkou zabaviť na diskotéku, no tvoja kočka zaujme jedného z miestnych mafiánov, ktorí ti dajú na výber – buď im ju na noc “požičiaš” alebo ťa rozbijú baseballkou a vezmú si ju tak či tak.

Scéna ako z nevydareného filmu? Kdeže. Realita Dunajskej Stredy v 90-tych rokoch, kde sa ľudia po zotmení báli vychádzať na ulicu. Slovensko po páde komunizmu a nástupe Mečiara k moci zaznamenalo prudký nárast násilia toho najhrubšieho zrna a nastražené bomby, desiatky záhadných zmiznutí, bitky policajtov či nájomné vraždy riadené štátnymi tajnými službami neboli v každodennom živote ničím výnimočným.

Práve divokú a mimoriadne krutú etapu Slovenska zachytáva vydarený dokumentárny seriál Slovenskej televízie s názvom Mafiáni. V dvanástich častiach postupne odkrýva najznámejšie mená slovenského podsvetia a odhaľuje krutú pravdu o „slávnych“ zločineckých skupinách.

Ako sa Mikuláš Černák dostal do väzenia a prečo sa ho obávali aj najväčšie a najkrutejšie zvieratá na Slovensku? Kto ukončil teror v Dunajskej Strede a stál za najväčšou masovou vraždou v histórii Slovenskej republiky? Na tieto i mnohé ďalšie otázky podávajú odpoveď novinári, kriminalisti i mafiáni na dôchodku, ktorí vyčíňanie zločincov a divoké 90-te roky na Slovensku monitorovali a prežili. Ak si o seriále doposiaľ nepočul alebo sa mu ako nudnému dokumentu vyhýbal, určite mu daj šancu. Nie je to príjemné pozeranie, ale stojí za to.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú