Napriek tomu, že naša pozornosť je momentálne sústredená na koronavírus a jeho následky, pre našu planétu existujú aj ďalšie hrozby. Medzi ne patrí napríklad možný dopad asteroidov. Misia DART (Double Asteroid Redirection Test) agentúry NASA, ktorá tomu má zabrániť, je vďaka výkonnému iónovému motoru bližšie k realite, informuje Universe Today.

Aj keď je teraz téma asteroidov v úzadí, je to skutočná hrozba. Ako píše Express, podľa odhadov je naša planéta každý deň bombardovaná časticami prachu a piesku s hmotnosťou viac ako 100 ton. Objekt dostatočne veľký, aby ohrozil život na Zemi, však dorazí iba raz za pár miliónov rokov.

Agentúry NASA a ESA stále pracujú na svojich plánoch na ochranu pred touto hrozbou. NASA má naplánované spustenie misie DART na 22. júla 2021. Misia študuje použitie kinetického účinku na odklonenie asteroidu. Raketa poletí z kalifornskej základne Vandenberg Air Force a bude smerovať k objektu Didymos, o ktorom sme písali v našom článku.

Po vypustení v júli 2021 dosiahne svoj cieľ 22. septembra, kedy bude vzdialený 11 miliónov kilometrov od Zeme. Na to však bude potrebovať výkonný iónový motor s názvom Evolutionary Xenon Thruster – Commercial (NEXT-C). NEXT-C si vyžaduje odolnosť voči obrovskému nárazu, aby odvrátil niečo od gravitácie Zeme. Čo sa týka iónových motorov, sú asi trikrát výkonnejšie, ako kozmická sonda Deep Space One.

Motor je dodávaný v dvoch primárnych komponentoch, z pomocnej rakety a jednotky na spracovanie energie. Momentálne sa pripravuje na misiu pomocou série výkonnostných aj environmentálnych testov. NASA oznámila, že bol podrobený napríklad testom výkonu, či vystavený simulovaným podmienkam letu v extrémnych vibráciách pri štarte. Dokáže odolať aj nízkym teplotám vesmírneho letu.

Zobraziť celú galériu (1)
Jednotka na spracovanie energie. NASA/Bridget Caswell

Prečítaj si tiež
NASA chce spomaliť letiaci asteroid. Použije metódu, akú sme doteraz poznali len zo sci-fi filmov

Po zničení DART-u plánuje následnú misiu Európska vesmírna agentúra (ESA). Misia s názvom Hera je naplánovaná na rok 2024.

Hera bude skúmať nielen účinok DART-u, ale mať aj sadu nástrojov, aby sa dozvedela viac o binárnych asteroidoch a vnútorných častiach asteroidov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom