Škoda sa stala tohtoročným lídrom v elektromobilite na Slovensku. Ako uvádza mladoboleslavská automobilka v tlačovej správe, elektrické SUV Škoda Enyaq je v roku 2021 absolútnou jednotkou predajov v kategórii elektromobilov. Súčet tvorí vyše 150 dodaných vozidiel.

Michal Varga/FonTech

Elektromobilita sa stáva pevnou súčasťou dopravy

O tom, že elektromobilita získava väčšiu pozornosť, svedčí aj zvýšený záujem Slovákov o plne elektrické vozidlá. V roku 2020 tvorili takéto elektromobily 1,1 % zo všetkých registrácií s počtom 731 zaregistrovaných vozidiel. Za prvých 11 mesiacov roka 2021 sa záujem zvýšil na 1,5 % s počtom 1 053 registrovaných elektromobilov.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Najlepšia Škoda, akú kedy vyrobili. Enyaq stelesňuje dokonalý elektromobil pre Slovákov

Zo všetkých predaných a registrovaných elektromobilov na Slovensku je pritom lídrom práve značka Škoda s modelom Enyaq, ktorý si kúpilo už 152 Slovákov. Batériové elektrické vozidlo s okrídleným šípom na kapote si tak vybral každý siedmy zákazník zaujímajúci sa o elektromobil.

Dominuje silnejší variant, kupujú hlavne firmy

Už v októbri zaznamenala česká automobilka 100 dodaných kusov novej elektrickej Škody Enyaq. Pri tej príležitosti nám odhalili aj detaily o tom, akí zákazníci siahajú po elektromobile, a ktorá konfigurácia je najpopulárnejšia.

Škoda Enyaq iV aktuálne začína na sume od 35 250 €. Na výber sú varianty s pohonom zadných alebo všetkých kolies a k dispozícii je tiež päť úrovní výkonu a tri kapacity batérií.

Michal Varga/FonTech

Pre elektrický Enyaq sa podľa dát rozhodli najmä fleetoví zákazníci, teda firmy. Podiel takýchto predajov tvorí až 91 % vozidiel. Najčastejšou voľbou bol variant iV 80 (69 %), slabší variant Enyaq iV 60 tvorilo 29 % dodávok.

V rámci farebných prevedení exteriéru u Slovákov dominovala „klasika“. Prím u zákazníkov hrajú Strieborná Arctic metalíza (29 %), Biela Moon metalíza (21 %) či Čierna Magic s perleťovým efektom (18 %).

Enyaq Coupé už budúci rok

V prvej polovici budúceho roka rozšíri paletu elektromobilov Škoda aj model Enyaq Coupé iV, ktorý ponúkne športovejší dizajn a lepšiu aerodynamiku, ktorá znamená aj vylepšený dojazd na jedno nabitie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP