Už je to viac ako polroka, čo Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji spustil mobilnú aplikáciu IDS BK. Za ten čas si ju stiahlo viac ako 42 900 používateľov, ktorí cez ňu nakúpili 333 000 elektronických lístkov. Po tomto období rekapitulujeme jej výhody, aj prínos do inovatívnosti hromadnej dopravy v Bratislavskom kraji.

Nákup cestovných lístkov cez smartfón je modernou alternatívou k ich automatovému či SMS predaju. Aplikácia IDS BK je dostupná pre operačné systémy Android aj iOS, čím zasahuje drvivú väčšinu používateľov smartfónov. Jej možnosti tak jednoducho využijú obyvatelia aj návštevníci mesta. V porovnaní s klasickými lístkami či SMS má takéto riešenie niekoľko kľúčových výhod.

Zľavy

Veľkú výhodu aplikácie voči tradičným spôsobom predstavujú pravidelné extra zľavy. V súčasnosti takúto možnosť majú používatelia, ktorí platia cez službu Masterpass. Za každú transakciu získavajú zľavu 20 centov. Napríklad pri jednorazovom 15-minútovom lístku s cenou 0,70 € ide o citeľný bonus.

Bratislavská integrovaná doprava spustila špeciálnu ponuku aj pri nedávnom odstavení frekventovaných ulíc. 168-hodinový lístok sa dal zakúpiť za polovičnú cenu pre všetkých cestujúcich. Takúto akciu bolo do konca marca možné využiť len cez aplikáciu.

Dostupnosť

Okrem smartfónu a bankomatovej karty k používaniu aplikácie potrebuješ len dátové pripojenie. Nie si teda odkázaný na prítomnosť lístkového automatu, ktoré sa nachádzajú najmä na frekventovaných zastávkach a niekedy je zložité ich nájsť. Dostupnosť je preto silnou stránkou mobilného riešenia, ktoré je stále po ruke.

Dávid Igaz/FonTech

Merali sme aj spotrebu dát aplikácie pri nákupe lístkov. V prípade nákupu dvoch lístkov počas dňa, nejde o viac ako 150 KB z dátového programu. Nároky aplikácie sú tak v tomto smere minimálne.

Rýchlosť nákupu lístka

Ďalšia významná výhoda aplikácie spočíva v rýchlosti nákupu cestovného lístka. Po úvodnom spustení aplikácie je síce ešte nutná registrácia a správne nastavenie konta, potom už ale nákup prebieha v rozmedzí niekoľkých sekúnd. Používateľ si vyberie typ lístka, počiatočnú zastávku a rýchlo zaplatí.

Dávid Igaz/FonTech

Na výber je pritom niekoľko možností. Namiesto hľadania mincí v peňaženke môže využiť nabitý kredit, platobnú kartu (aplikácia si ju môže zapamätať), ale v súčasnosti aj službu Masterpass, ktorú prevádzkuje spoločnosť Mastercard. Lístok si stihneš kúpiť počas toho, ako budeš utekať na zastávku.

V tomto prípade musíme upozorniť aj na minútovú čakaciu dobu do aktivácie lístka. Mnoho používateľov v Google Play či App Store sa na funkciu sťažuje, ale má ochranný charakter pred podvodníkmi, ktorí by chceli cestovať „načierno“ a lístok si kúpiť až po nástupe revízorov.

Ponuka lístkov

V porovnaní s SMS má aplikácia veľmi silnú výhodu. Ide o možnosť výberu viacerých typov cestovných lístkov, teda aj tých zľavnených alebo týždňových. Navyše nechýba jednoduchá možnosť dokúpenia lístkov pre viacero osôb a celkový výber je rovnaký ako v predajnom automate. Cez SMS je možné kúpiť len 3 typy lístkov, v najlacnejšom prípade pritom za cenu 1 €.

Dávid Igaz/FonTech

Viacjazyčnosť a cestovný poriadok

Cestovanie prostriedkami MHD môže byť pre turistov často problém. Aby sa návštevníci lepšie zorientovali pri nákupe lístkov, aplikácia IDS BK ponúka preklad aj do angličtiny a nemčiny. Vďaka tomu môžeš túto možnosť odporučiť aj kamarátom zo zahraničia.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz/FonTech

K dispozícii je aj cestovný poriadok s priamym odkazom na nákup lístka, vďaka čomu je jednoduché sa zorientovať pri plánovaní cesty.

Moderný spôsob nákupu

Mobilná aplikácia IDS BK prináša pri nákupe lístkov výhody v kľúčových oblastiach pri porovnaní s SMS aj automatovým predajom.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz/FonTech

Na jej používanie je pritom potrebný len kompatibilný Android alebo iOS smartfón s dátovým pripojením, a v tomto ohľade sú jej nároky minimálne. Aplikácia IDS BK sa tak stáva plnohodnotnou alternatívou na nákup lístkov v našom hlavnom meste.

Stiahnuť aplikáciu IDS BK pre Android:

Stiahnuť aplikáciu IDS BK pre iOS:

Článok vznikol v spolupráci s IDS BK

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom