Je známe, že v piatok 15. februára, respektíve 18. februára, začali v Bratislave najväčšie dopravné obmedzenia novodobej histórie. Máme niekoľko tipov, ako dlhotrvajúce odstávky dôležitých ťahov prežiť v čo najväčšom pokoji.

Ktoré cesty sú uzatvorené?

Od 15. februára na obdobie pol roka kompletne uzavreli niektoré zjazdy z Prístavného mosta smerom na Slovnaft a Prístavnú ulicu. Spolu s kruhovým objazdom v tejto časti Bratislavy budú stavebné práce trvať trvať až dva roky. Postupne ale budú jednotlivé časti sprejazdňované a vplyv obmedzení na dopravu sa bude znižovať. Odstávka súvisí s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.

Mesto Bratislava

Od 15. a 18. februára sa odstávka dotkla aj ulice Mlynské Nivy, ktorá bude kompletne uzatvorená najbližší polrok, a čiastočne aj ulice Páričkova. Tá je prejazdná len pre linky MHD a Taxi. Na Mlynské Nivy sa vozidlá mestskej hromadnej dopravy dostanú po pol roku, osobné autá až po roku.

Obchádzka smerom do Starého mesta bude viesť najmä po Landererovej ulici. Obmedzenia súvisia s výstavbou novej autobusovej stanice a podzemného kruhového objazdu na príslušnej ulici.

Mesto Bratislava

Ako sa vyhnúť veľkým zápcham:

Pri cestovaní s MHD pomôžu aplikácie

Primárnym a kľúčovým cieľom magistrátu je premiestniť ľudí prechádzajúcich problémovými úsekmi, aby si z osobných áut presadli do vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Boli preto zriadené na určitých úsekoch špeciálne bus pruhy, MHD bude mať prednostný prejazd aj na niektorých križovatkách s inteligentnými semafórmi a zvýhodňuje sa aj cena cestovných lístkov. Kompletné informácie a odporúčania smeruje mesto na svoju oficiálnu stránku.

V súvislosti s obmedzeniami v okolí Prístavného mosta sú dôležité informácie, že všetci cestujúci na linkách 201, 202, 212, 75 a X72 môžu jazdiť zadarmo. Takáto možnosť potrvá do konca marca. V rovnakom časovom období sú k dispozícii aj špeciálne zľavnené lístky dostupné pre všetky linky v zónach 100 až 101.

O polovicu sa znížila cena týždňového 168-hodinového lístka. Dostupný je za 5,40 eur, ale len cez aplikáciu IDS BK. Dostupná je pre iOS aj Android. Okrem toho je v aplikácii naďalej možné kúpiť aj o 0,20 eura lacnejšie jednorázové lístky cez službu Masterpass.

Stiahnuť pre Android:

Stiahnuť pre iOS:

Okrem natívnej aplikácie IDS BK, s plánovaním cesty a cestovným poriadkom MHD pomôžu aj aplikácie imhd.sk a Hopin. Umožňujú naplánovať si cestu z bodu A do bodu B a zobrazujú aktuálnu polohu vozidiel mestskej hromadnej dopravy.

Stiahnuť pre Android:

Stiahnuť pre iOS:

‎HOPINTAXI
‎HOPINTAXI
Developer: HopIN s.r.o.
Price: Free

Magistrát zároveň odporúča, aby obyvatelia z blízkeho okolia Bratislavy, ktorí denne dochádzajú za prácou, využili jedno zo záchytných parkovisk zriadených mestom. Nachádzajú sa pri hypermarkete Tesco na Zlatých pieskoch, pri cintoríne a železničnej zástavke vo Vrakuni, a na Baltskej ulici. Odtiaľ je posilnená mestská doprava, ktorá by mala byť v čase špičky najrýchlejším dopravným prostriedkom v meste.

Ak autom, tak treba sledovať dopravu

Pokiaľ je nevyhnutné cestovať počas ranných a poobedných špičiek autom, je vhodné sa vopred informovať o prejazdnosti jednotlivých úsekov. Mesto za týmto účelom zriadilo špeciálne operačné stredisko, ktoré je počas pracovných dní dostupné na čísle 0800 24 20 00 a to od 6:00 do 22:00. Vodiči sa tu môžu informovať o aktuálnom stave premávky a nahlasovať novovzniknuté obmedzenia.

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Súčasťou operačného štábu sú štátna i mestská polícia, zástupcovia firiem, ktoré zabezpečujú uzávery v meste, ako aj zástupcovia z magistrátu mesta. Vodiči si aktuálnu dopravnú situáciu v niektorých problematických oblastiach budú môcť pozrieť aj online, prostredníctvom kamier na stránke mesta. Približujú aktuálne dianie z nasledovných úsekov:

Čo sa týka navigačných aplikácií, tak odporúčame využitie aplikácie Waze, ktorá na základe analýzy aktuálnej dopravy a hlásenia od vodičov, vypočítava časovo najvhodnejšiu trasu. Komunita stojaca za slovenskou verziou aplikácie vytvorila za účelom úpravy trás špeciálnu udalosť a mapy upravila na základe informácií od magistrátu.

Stiahnuť pre Android:

Stiahnuť pre iOS:

‎Waze Navigation und Verkehr
‎Waze Navigation und Verkehr
Developer: Waze Inc.
Price: Free

Dávid Igaz / FonTech

Súčasnú situáciu na cestách je možné pozrieť aj v aplikácii Google Mapy, kde sa po zvolení možnosti „Začať jazdu“ v menu zobrazí hustotu premávky v daných úsekoch.

Stiahnuť pre Android:

Stiahnuť pre iOS:

‎Google Maps - Transit & Essen
‎Google Maps - Transit & Essen

Na krátke presuny si stačí požičať bicykel

Aby sa čo najviac odľahčila osobná doprava v meste, jednou z možností je vymeniť auto za bicykel. Keďže dopravné obmedzenia budú dlhodobé, tento spôsob dopravy bude čoraz dôležitejší so zvyšujúcimi sa teplotami a s prichádzajúcou jarou.

V Bratislave už niekoľko mesiacov funguje služba Slovnaft Bajk, ktorú je možné po úvodnom zaplatení predplatného v hodnote 1 €, využívať na neobmedzený počet jázd do 30 minút. Jazda nad 30 minút je spoplatnená sumou 12 centov za každých ukončených 6 minút jazdy a tento poplatok sa odpočítava z kreditu.

Slovnaftbajk.sk

Mesto na svojich stránkach informuje, že oficiálne vedené cyklotrasy nebudú stavbami na Prístavnom moste nateraz dotknuté. Zo smeru Prievozskej ulice odporúča cyklistom použiť Páričkovu ulicu, na ktorej bude obojsmerne povolená aj jazda pre cyklistov. Cyklistom vôbec neodporúča jazdu po Gagarinovej ulici, na ktorej budú kvôli vyznačeniu nového bus pruhu zúžené ďalšie jazdné pruhy, čo môže spôsobiť kolízne situácie pri vyhýbaní sa MHD cyklistom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom