Číňania neprestávajú prekvapovať. Neraz sme mohli vidieť, že v tejto krajine dokážu vyrobiť špičkový kus techniky za ceny, ktorým nedokáže konkurovať žiaden z popredných výrobcov. To isté sa aktuálne deje v segmente elektromobilov. Automobilka Qiantu Motor spúšťa predobjednávky na 2-miestny elektrický hatchback s cenou 12 200 €, píše Electrek.

Tesla aj VW stále hovoria o „ľudovom elektromobile“ pre masy, ktorý si bude môcť dovoliť naozaj každý, no doposiaľ sú to iba reči. Ak chceme v Európe naozaj lacný elektromobil, zrejme si budeme musieť počkať na to, že ho prinesie niektorá z čínskych automobiliek.

Qiantu Motor

Aj to sa však zatiaľ ukazuje ako „nereálne“. Čínske automobilky už v Európe pôsobia, no ceny ich elektromobilov u nás sú podstatne vyššie než na domácom trhu a prakticky vôbec cenovo nekonkurujú tradičným európskym automobilkám.

Dojazd 500 km za menej než 13 000 €

Čína ale lacný elektromobil vyrobiť vie a dôkazom toho je aj model Qiantu K20, kompaktný hatchback s dvomi miestami na sedenie a dojazdom okolo 500 km. Ako informuje portál CnEVpost, Qiantu K20 nie je žiadne „mestské vozítko“. Skutočne ide o plnohodnotný elektromobil, o čom svedčia aj jeho parametre.

Z 0 na 100 km/h zrýchli za 4,7 sekundy, pričom za týmto skvelým zrýchlením stoji dvojica elektromotorov s kombinovaným výkonom 160 kW a krútiacim momentom 290 Nm, elektromotory pritom poháňajú všetky štyri kolesá. K dispozícii je aj verzia s pohonom jednej nápravy, ktorá na oplátku ponúka vyšší dojazd.

Qiantu Motor

Na papieri nie je výkon až tak oslnivý, no celé auto váži neuveriteľných 780 kg. To je na pomery elektromobilu neštandardne nízka hmotnosť a je naozaj otázne, ako ju chce automobilka dosiahnuť. Ak má tento elektromobil prejsť na jedno nabitie zhruba 500 km, batéria musí mať kapacitu 60-70 kWh a iba hmotnosť takéhoto akumulátora v súčasnosti činí okolo 300 kg.

Rôzne konfigurácie aj farebné kombinácie

Auto cieli na mladých zákazníkov, čomu automobilka prispôsobila nielen celkový vzhľad, ale aj farebné kombinácie. Tí, ktorí sa rozhodnú elektromobil predobjednať, získajú doživotnú záruku na batériu a množstvo ďalších benefitov.

Žiaľ, tento zaujímavý elektromobil sa zrejme nikdy nedostane mimo čínsky trh, a tak Európania môžu naďalej iba závidieť. Aj keby takýto elektromobil prišiel do Európy, jeho cena by u nás rozhodne nebola na úrovni 12 000 €. Ak by ale takýto ostrý hatchback stál u nás aj 20 000 €, určite by sa jednalo o predajný trhák.

Aktuálne najlacnejším elektromobilom na Slovensku je Dacia Spring, no v tomto prípade sa rozhodne nemôžeme baviť o plnohodnotnom elektromobile, skôr ide o mestské, respektíve prímestské vozidlo a akákoľvek jazda na diaľnici je „utrpenie“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP