Dacia je vo svete známa ako ľudová značka. Modely rumunskej automobilky sa vyznačujú najnižšími cenami na trhu a teraz Dacia priniesla aj najlacnejšie auto do sveta elektromobility. Trh s elektromobilmi sa začína pomerne rýchlo rozrastať. V kategórii stredne veľkých SUV už máme jednotlivé modely s čím porovnávať a pomaly začínajú „baterkáče“ pribúdať aj do kategórie sedanov či hatchbackov.

Malé, výhradne mestské elektromobily ale prekvapivo stále ťahajú za kratší koniec. Veľké a známe automobilky sa do tohto segmentu zatiaľ príliš nehrnú.

Svetlými výnimkami sú napríklad Škoda Citigo-e, VW e-UP či Seat Mii Electric. Po novom sa k tomuto koncernovému trojlístku, ktorý sa mimochodom už nevyrába, pridáva aj Dacia Spring. Dá sa teda povedať, že Spring v danom segmente a cenovej hladine prakticky nemá konkurenciu.

V recenzii sa dozvieš:

  • Aké sú jazdné vlastnosti a dynamika Dacie Spring
  • Ako si poradil mestský elektromobil s jazdou na diaľnici
  • Aké sú spotreby v zimných mesiacoch
  • Čím ma najlacnejší elektromobil v SR milo prekvapil
  • Čo sú najväčšie prešľapy a nedostatky Springu
  • Pre koho môže byť lacný elektromobil ideálnym autom

Loading...

Loading…

Už samotné technické parametre naznačujú, že toto auto nie je diaľničný krížnik. Dokonca aj príležitostná jazda po diaľnici na dlhšiu trasu nie je to, čo by si chcel s Daciou Spring dobrovoľne absolvovať.

Michal Varga/FonTech

Elektromotor dosahuje výkon 33 kW (45 koní) a krútiaci moment 125 Nm. Toto sú výkonnostné parametre áut starých niekoľko dekád, no Dacia Spring je mestský elektromobil a do mesta je daný výkon absolútne dostatočný. Podstatné je, že do rýchlosti 60-70 km/h je svižná táto Dacia ako väčšina iných spaľovákov.

Michal Varga/FonTech

Pri vyššej rýchlosti je to už o niečo horšie, Spring má maximálku obmedzenú na 125 km/h a tu už je jazdná dynamika o poznanie slabšia. Svedčí o tom aj nameraný čas zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 17,3 sekundy.

Michal Varga/FonTech

Je teda jasné, že akékoľvek predbiehanie na okreskách by bola so Springom samovražda. Znova sa ale budem opakovať, Dacia Spring je rýdzo mestský elektromobil, kde jeho výkon a jazdné vlastnosti absolútne postačujú.

Michal Varga/FonTech

Batéria má kapacitu iba 26,8 kWh, čo je pri súčasných elektromobiloch podpriemer. Treba si ale uvedomiť, že mestská spotreba býva pri elektrických autách najnižšia, a tak dokáže elektrická Dacia jazdiť v meste so spotrebou okolo 10 kWh/100 km. S takouto spotrebou by si dokázal hravo prejsť na jedno nabitie cez 250 km. Vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom auta je dobrá aj diaľničná spotreba. Respektíve, relatívne dobrá, nakoľko so Springom nie si schopný dosiahnuť ani plnohodnotné diaľničné tempo.

Michal Varga/FonTech

Ja som si auto vyskúšal aj na diaľnici a musím povedať, že rýchlosť 100 km/h mu v tomto prípade svedčí najviac. Spotreba sa pohybuje niekde na úrovni 17-19 kWh/100 km a na jedno nabitie by som zvládol prejsť do 140 km.

Michal Varga/FonTech

Pri maximálnej rýchlosti 125 km/h sa dojazd rapídne znížil a takýmto tempom by sa mi nepodarilo prejsť viac ako 100 km. Celé to teda trochu zachraňuje možnosť priplatiť si za 30 kW DC nabíjanie, ktoré batériu dobije doplna za menej ako hodinu. Práve nabíjanie je prvým milým prekvapením Dacie Spring.

Michal Varga/FonTech

Škoda len, že DC nabíjanie sa dá prikúpiť iba k vyššej verzii Comfort Plus, ktorá štartuje na sume 18 300 €. Prirátaj si 400 € za DC nabíjanie a ideálna Dacia Spring ťa razom vyjde už na 18 700 €. 

Michal Varga/FonTech

K spotrebám a dojazdu ešte považujem za potrebné dodať, že počas testu sme mali na Slovensku mrazivé noci a denná teplota sa pohybovala okolo nuly, čiže som naplno využíval vykurovanie kabíny. Zároveň som nemal pocit, že by táto komfortná funkcia výrazne uberala z dojazdu, čo bolo pre mňa ďalším milým zistením a rozhodne to je plus pre elektrickú Daciu.

Michal Varga/FonTech

Interiér Dacie Spring je veľmi jednoduchý, nesrší prémiovými materiálmi či rôznymi efektnými prvkami. Všetko tu je jednoduché a v prvom rade „funkčné“, no v tomto prípade už budem musieť na najlacnejší elektromobil na trhu spustiť viac kritiky.

Za prvé – budíky pred vodičom. Výkon elektromotora aj stav batérie sa zobrazujú ako podsvietené farebné plochy, no pri priamom slnku na tomto „displeji“ nie je prakticky nič vidieť.

Michal Varga/FonTech

Rovnako aj 7″ dotyková obrazovka infotainmentu má problémy s čitateľným zobrazovaním na priamom slnku. Druhé mínus putuje na adresu spracovania multimediálneho systému.

Michal Varga/FonTech

Grafika je otrasná, no v zásade to celé zachránila integrácia Apple CarPlay a Android Auto. Negatívne ale hodnotím umiestnenie konektora na pripojenie smartfónu, ktorý by sa nemusel nachádzať hore nad displejom, ale radšej niekde dole pri priehradke na smartfón. Kábel v tomto prípade visí po celej dĺžke stredového panelu.

Michal Varga/FonTech

Spring disponuje iba manuálnou klimatizáciou, ku ktorej v zásade nemám žiadne výhrady. Auto kúrilo prakticky hneď po naštartovaní. Čo ale musím pochváliť, je kvalita cúvacej kamery.

Michal Varga/FonTech

Z ďalších technológií mi chýbal tempomat, Dacia totiž vybavila Spring iba obmedzovačom rýchlosti. S odstupom času ale toto rozhodnutie chápem, tempomat má svoje využitie prevažne na diaľnici, no na tú Spring zavíta naozaj iba okrajovo.

Michal Varga/FonTech

Skritizovať musím ešte dve veci, prvou sú reproduktory, ktoré majú mizernú kvalitu. Aj keď ide o lacný mestský elektromobil, na kvalitnejšom audiosystéme si mohli dať inžinieri trochu viac záležať. Hudbu predsa rád počúva každý, či už jazdí v meste alebo cestuje stovky kilometrov po diaľnici.

Michal Varga/FonTech

Skladby v Dacii Spring znejú, ako by som ich prehrával priamo zo smartfónu či z nejakého lacného Bluetooth reproduktora z Aliexpressu. Nanešťastie, katastrofálne audio občas dopĺňal zvuk vŕzgajúceho volantu, ktorý rozhodne nebol príjemný.

Pozri si bohatú galériu fotografií Dacie Spring:

Zhodnotenie

Dacia Spring je aktuálne najlacnejší elektromobil na slovenskom trhu. Vzhľadom na svoje parametre a kvalitu spracovania si ale dovolím tvrdiť, že sa stále jedná o veľmi drahé auto. Ak by boli na Slovensku opätovne dostupné štedré dotácie vo výške 8 000 €, zo Springu by sa stal bezpochyby predajný trhák podobne, ako tomu bolo pri elektrickej Škode Citigo a VW e-UP.

Dať viac ako 16 000 € za Daciu je však v „bežnom svete“ naozaj veľa. Aj napriek tomu si však myslím, že sa nájde skupina zákazníkov, pre ktorých je tento elektromobil ako stvorený.

Napríklad, ak niekto hľadá druhé auto do rodiny na dochádzanie do práce či jazdy v rámci mesta, Spring môže byť skvelou voľbou. Náklady na jazdu budú totiž minimálne a vyššie náklady na kúpu sa tak môžu vrátiť do pár rokov.

Druhou skupinou môžu byť prevádzkovatelia donáškových služieb, prípadne majitelia reštaurácií, ktorí ponúkajú rozvoz jedla. V takomto prípade by im stačila aj najlacnejšia verzia Dacie Spring, ktorú by si pohodlne nabili počas noci vďaka zabudovanej 6,6 kW AC nabíjačke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú