Ako ste sa už určite dočítali, seriál od HBO s názvom Chernobyl je najlepšie hodnoteným seriálom v histórii. Porazil tak aj tituly ako Planet Earth II, Breaking Bad či dokonca Game of Thrones. Divákov si získal práve kvôli svojej hrozivej atmosfére, ktorá si zakladá na jednej z najväčších tragédií v histórii, ktorú zapríčinil človek.

Do konca nám ostáva už iba posledná, piata epizóda a tak sa dnes pozrieme na ďalšie zaujímavé fakty o Chernobyle, ktoré ste pravdepodobne netušili.

Nelacná záležitosť

Podľa slov Michaila Gorbačova náklady spojené s likvidáciou Černobyľu boli vypočítané na 18 miliárd rubľov, teda jeden ročný štátny rozpočet pre celé Rusko. Suma ale rastie každým dňom, pretože o elektráreň sa denne starajú stovky ľudí.

Prekáža vám anglické znenie?

Herci medzi sebou komunikujú v angličtine. Všetky ostatné komunikácie v seriáli napríklad v rádiách, vo verejnom rozhlase či sovietskej televízii sú potom v ruštine.

Smrteľná radiácia grafitom

Podľa šéfky českého Úradu pre jadrovú bezpečnosť by sa radiačné popáleniny hasičov pri dotyku s grafitom prejavili za niekoľko desiatok hodín, alebo dokonca dní.

Anatolij Stepanovič Ďatlov

Dyatlov (Paul Ritter) bol jedným z troch vedúcich Černobyľu. 26. apríla 1986 Dyatlov dohliadal na test v reaktore 4, ktorý vyústil v najhoršiu jadrovú haváriu v histórii. Počas havárie bol Dyatlov vystavený radiačnej dávke 390 rem (3.9 Sv), ktorá po 30 dňoch spôsobí smrť 50% postihnutých osôb, informoval Express. Avšak prežil. Spolu s Nikolajom Fominom a Viktorom Bryukhanom bol Dyatlov súdený za nedodržiavanie bezpečnostných predpisov.

Zobraziť celú galériu (5)
HBO GO ponúka svojim predplatiteľom okrem iného aj hit Chernobyl, moviestillsdb.com

Nenechaj si ujsť
TOP 10 zaujímavých faktov o hrozivom HBO seriáli Chernobyl

V roku 1987 boli všetci traja uznaní vinnými z hrubého porušenia bezpečnostných predpisov vedúcich k výbuchu a boli odsúdení na desať rokov väzenia. Po piatich rokoch bol prepustený na amnestiu. V neskorších správach sa zistilo, že Dyatlov vyhrážal niektorým pracovníkom ukončením pracovného pomeru, ak nebudú pokračovať v testoch. Zomrel na zlyhanie srdca v roku 1995. Jeho syn zomrel na leukémiu.

Boris Shcherbina a Ulana Khomyuk

Herečka Emily Watson a herec Stellan Skarsgård hrali pár vo filme Prelomiť vlny (1996).

Vrtuľníky SSSR

Vrtuľníky zhadzujúce na reaktor olovo, bór a piesok, sú Mil Mi-8. Na úlohách okolo elektrárne ale pracovalo všetkých päť vtedy zavedených typov vrtuľníkov, a to Mi-2, Mi-6, Mi-8, Mi-24R a Mi-26.

Legenda komunizmu

Biely automobil, ktorým Ulan Khomyuk (Emily Watson) prichádza v druhej časti v noci do zóny, je Moskvič 412IE-028. Ide o modernizáciu modelu vyrábaného od konca 60. rokov z roku 1982.

Wall-E

Nenechaj si ujsť
Trailer na 5. epizódu Chernobylu ťa pripraví na strhujúce vyvrcholenie

Vrtuľník, ktorý prinesie robota “Joker” na strechu, je Mil Mi-26. “Joker” spolu s STR-1 a ďalšími strojmi následne skončil na vrakovisku rádioaktívnych vozidiel Burikivka, informuje Screenrant.

Najlepšie hodnotený seriál

Zobraziť celú galériu (5)
Youtube/Screenshot

Po odvysielaní epizódy Open Wide, O Earth (2019) sa seriál stal historicky najlepšie hodnoteným na databáze imdb.com s hodnotením 9,7 z 10, ktoré mu udelilo vyše 37 000 používateľov. Porazil tak doterajšieho držiteľa rekordu, Planéta Zem II (2016).

Veľa otázok ohľadom skladby

Pesnička, ktorá hrá na konci štvrtej epizódy, je “Líður” od Hildur Gudnadottir.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom