Iba tri časti stačili novému seriálu od HBO s názvom Chernobyl na to, aby sa stal vôbec najlepšie hodnoteným seriálom v histórii. Porazil tak aj tituly ako Planet Earth II, Breaking Bad či dokonca Game of Thrones. Divákov si získal práve kvôli svojej hrozivej atmosfére, ktorá si zakladá na jednej z najväčších tragédií v histórii, ktorú zapríčinil človek.

Do konca prvej série nám ostávajú už iba dve epizódy, a tak sa dnes pozrieme na zaujímavé fakty o Chernobyle, ktoré ste pravdepodobne netušili.

1:23:45

Názov prvej epizódy (1:23:45) odkazuje na čas, kedy došlo k výbuchu, informoval Screenrant.

Výborná, no vymyslená postava

Postava Ulan Khomyuk (Emily Watson) je úplne vymyslená a bola tak vytvorená čisto len na účely seriálu. Postava reprezentuje a sumarizuje úsilie množstva sovietskych vedcov a fyzikov, ktorí pracovali na pochopení a riešení černobyľskej katastrofy, informoval The Moscow Times.

Ozajstná Jednotka samovrahov

Nenechaj si ujsť
HBO pripravilo nový seriál, ktorý je už teraz obrovským lákadlom: Hodnotením pokoril Game of Thrones aj Breaking Bad

V druhej epizóde je spomenuté, že traja pracovníci, ktorí sa vydajú do tunelov pod továrňou, najneskôr do týždňa zomrú. V skutočnosti však všetci traja prežili o dosť dlhšie, jeden z nich dokonca zomrel až v roku 2005.

Nenatáčalo sa na mieste výbuchu

Natáčanie prebiehalo v litovskej jadrovej elektrárni Ignalina, exteriéry Pripiati v litovskom hlavnom meste Vilniuse, vo štvrti Fabijoniškės.

Mrazivá autentickosť

Použité televízne spravodajstvo americkej NBC a sovietskej štátnej televízie sú autentické, rovnako tak hlásenie o evakuáciu v pripiaťskom miestnom rozhlase.

Z neba pršali vrtuľníky

Nenechaj si ujsť
Pozri si prvý trailer na fenomenálny návrat. Nový Strak Trek: Picard je tu a vyzerá veľmi nádejne

K pádu vrtuľníka z druhej epizódy v skutočnosti došlo až po niekoľkých mesiacoch, a to 2. októbra 1986.

Litovská jadrová elektráreň Ignalina

Viktor Proskuryakov (Karl Davies) v minskom inštitúte pri zistení, že radiácia pochádza z paliva jadrovej elektrárne, ako prvý tipuje dnes litovskú jadrovú elektráreň Ignalina, v ktorej bol seriál v skutočnosti natáčaný.

Táto elektráreň bola v tom čase v prevádzke necelého 2,5 roka a ako jediná na svete disponovala dvoma reaktormi RBMK-1500, výkonnejším variantom černobyľských RBMK-1000, pričom sa v tom čase pripravovala na spustenie druhého bloku. Spustenie bolo práve kvôli havárii v Černobyle nakoniec odložené o rok. Jej prevádzka bola ukončená 31. 12. 2009 a v súčasnosti prebieha jej likvidácia s termínom dokončenia v roku 2029.

Nesplnený sen

Zobraziť celú galériu (8)
Youtube/Screenshot

Ešte pred jeho predčasnou smrťou mal hudbu k seriálu zložiť hudobný skladateľ Jóhann Jóhannsson. Ten má na konte výborné soundtracky ku filmom ako Prvý kontakt, Sicario, Teória všetkého, Zmiznutie alebo Mandy.

Stanica HBO si drží svoje tváre

Nenechaj si ujsť
George R.R. Martin prehovoril o pokračovaní Game of Thrones. HBO tak skoro Westeros neopustí

V seriáli sa nachádza veľa hercov, ktorí si zahrali aj v inom titule od stanice HBO – Game of Thrones.

Kruh sa uzavrel

Spoiler: Valerij Legasov (Jared Harris) spácha samovraždu 26. apríla 1988 o 1:23:45, teda na sekundu presne dva roky po výbuchu v černobyľskej elektrárni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom