Keďže Diablo IV je oficiálne ohlásené a dátum vydania je v nedohľadne, neostáva nám nič iné iba prechádzať zozbieranú videohernú knižnicu akčných RPG. Prvé a druhé Diablo sa vyznačovali tým, že stanovili v podstate nový žáner, zameraný na rýchlu akciu s hordami nepriateľov, podtrhnutú RPG prvkami, tonami predmetov a samozrejme rozbitými myškami od klikania. Ak sa aj ty nevieš dočkať ohlásenej novinky, tak toto je TOP 10 hier, ktorými si zaručene skrátiš čakanie.

10 – Vikings – Wolves of Midgard

Prvá hra na tomto zozname sa okrem svojej ikonickej hrateľnosti vyznačuje u nás najmä tým, že ju vyvíjalo legendárne košické štúdio Games Farm. Tí sa preslávili viacerými, Diablom inšpirovanými RPGčkami, no v našom hernom srdci sa navždy zapísali hitom Kult: Heretic Kingdoms. Najnovší Vikingovia ponúkajú už tradičnú hrateľnosť, zasadenú do neopozeraného severského otvoreného sveta. Hra aj napriek svojej priemernosti dokáže spríjemniť nejeden večer, o čo sa vo veľkej miere postará vyšperkovaná kooperácia.

9 – Grim Dawn

Najvýraznejším znakom hier inšpirovaných sériou Diablo je izometrický nemenný pohľad. Túto vlastnosť zdieľa aj táto, niekoľko rokov vyvíjaná videohra, ktorej herné prostredie značne pripomína viktoriánsku éru. Aj keď je Grim Dawn na prvý pohľad iba bohapustou kopírkou viacerých titulov, a to dokonca aj na tomto zozname, dokáže ti ukázať aj vlastný prístup k žánru. Akčné RPG je hlavne špecifické zakomponovaním craftovacieho prvku, známeho z legendárnej Doty.

8 – NOX

Priznávame sa, že hru NOX si pamätáme hlavne kvôli plagátu v každom hernom periodiku na prelome tisícročia. Ten pozostával zo sporo odetej čarodejnice Hecubah, ktorá predstavovala hlavného záporaka hry. RPG si v tej dobe odnášalo nadpriemerné hodnotenia, no hra aj napriek svojim kvalitám ostala v tieni niekoľko mesiacov novšieho druhého Diabla. Dobové recenzie chválili grafiku, herný svet a RPG prvky, ale aj prítomnosť hry viacerých hráčov.

7 – The Incredible Adventures of Van Helsing séria

Na tomto mieste ti odporúčame hneď trilógiu so slávnym lovcom démonom. Samozrejme, aj v tomto prípade ide o rubačku odpozeranú od zakladateľa subžánru RPG, no hra minimálne v prvých dvoch dieloch ponúkla svieže oživenie žánru. Temnú atmosféru dotvára originálny svet ľahko zasahujúci do steampunku, občasný humor a plynulá hrateľnosť zostavená z fungujúcich a zábavných mechaník. Žiaľ, séria s pribúdajúcimi titulmi strácala na tempe, no akcia na diaľku arzenálom lovca odmien má stále svoje čaro.

6 – Path of Exile

Temná fantasy, free-to-play záležitosť na tomto zozname patrí medzi najhranejšie a najpodarenejšie klony série Diablo. Akčné RPG je rozlezené na všetky hlavné platformy a za svoju dobu na trhu si hra získala milióny spokojných hráčov, ktorí sa od obrazoviek svojich strojov nevedia odtrhnúť hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z mnohých a pravdepodobne najhlavnejším dôvodom je obrovský, s hrou často skloňovaný strom schopností, nekonečná zásoba predmetov a vynikajúci systém satisfakcie z vykonaného grindu. Pre puritánov len spomenieme, že mikrotransakcie v tomto klenote nijako nekrivia hrateľnosť a do hry sú zakomponované tým najetickejším spôsobom.

5 – Borderlands séria

Sériou vychádzajúcou z vyrazenej cesty, poväčšine izometrických RPG, je práve táto akcia z pohľadu prvej osoby. Niekomu sa môže zdať, že ide o úplne inú premisu a podchytenie myšlienky, v samotnom jadre hrateľnosti je skrytá číra diablovka. Frenetická akcia postavená na boji proti neustále sa obnovujúcim hordám príšer je len zásterka pre hlavnú náplň hrateľnosti. Hráča totiž v zaujímavom svete, vyobrazenom nádhernou cel shadingovou grafikou poháňa túžba po stále lepších a legendárnejších, často nezohnateľných predmetov. Presne ako v hrách od Blizzardu.

4 – Titan Quest

Titan Quest je asi najväčšia kopírka diabloviek na tomto zozname, to však neznamená, že ide o zlú hru. V dobe kedy vyšla sme už mnohí museli meniť železo, keďže od čias Diablo II sa stihla vystriedať celá jedna generácia konzol. Hra priniesla grécke zasadenie a s tým spojené aj príšery, vybavenie a príbeh. Na svoju dobu mala hra nádhernú grafiku a nezameniteľnú hrateľnosť, čo zabezpečilo hre niekoľko portov a dokonca ultimátnu verziu na aktuálnej generácií konzol. Čas zahrať poprechádzať sa antickým gréckom nebol nikdy lepší.

3 – Sacred

Graficky farebnejšia a o to vycibrenejšia diablovka Sacred navždy ostáva zarazená v našich srdciach tým najnostalgickejším šípom. Dnes už nechutne lacná hra aj kedysi zdobila obchody všelijakými zlacnenými verziami, no my sme sa k nej dostali skrz diskovú prílohu jedného z popredných českých herných časopisov. Na výber máš zo šiestich preddefinovaných postáv reprezentujúcich povolania, opäť raz milióna zbraní a vedľajších úloh. Dnes sa už na hre podpísal zub času, ale kedysi išlo o skvele osvieženie zabehnutého žánru.

2 – Torchlight

Nedivili by sme sa ti, keby si si túto záležitosť zamieňal s vyššie spomínaným Path of Exile. Dôvod prečo je Torchlight na tomto mieste je absencia akýchkoľvek free-to-play elementov, čiže ide o číru izometrickú akciu s prvkami RPG a dokonca takmer identickým užívateľským rozhraním ako Diablo. V roku 2009 hra dokázala priniesť oživenie do žánru svojskou prezentáciou a výborným dávkovaním hrateľnosti a predmetov, takže hráči nemali pocit inflácie vybavenia ako tomu býva v tomto žánri.

Nenechaj si ujsť
Netflix je zabezpečený. Zaklínač má pripravený materiál a príbehy na niekoľko sérií dopredu
1 – Diablo II a Diablo III

Samozrejme na prvé miesto sme nemohli umiestniť nič iné, ako vynikajúce predchádzajúce diely blizzardovského majetku. Nováčikom by sme odporúčali začať od druhého dielu, keďže jednotka je na dnešné pomery už archaická a povedzme si to na rovinu, že je takmer nehrateľná.

Na druhej strane druhý diel aj napriek svojmu devätnásťročnému pôsobeniu zostarol veľmi dobre, akcia je plynulá, zábavná a zbieranie legendárnych či sadových predmetov sa neomrzí. Aj keď trojka priniesla rozdielny pohľad na sériu a podľa mnohých zvoľnila z pekelného vyobrazenia univerza, stále ide o obsahom naplnenú hru, s plynulou grafikou a hodinami zábavy.

Pošli nám TIP na článokHry