Počítačové hry sú tu s nami už poriadne dlhý čas. Vôbec prvé tituly sa objavili už v 50. – 60. rokoch minulého storočia. Z roka na rok sú lepšie a lepšie. Najväčšie pokroky je možné vidieť napríklad pri ovládaní, no rozhodne najväčší skok predstavuje grafika, ktorá vie v mnohých prípadoch vyraziť dych.

Počítačové hry majú z roka na rok vyššie požiadavky na hardvér a aj preto je veľmi pravdepodobné, že súčasné výkonné stolné počítače budú o pár rokov jednoducho nepoužiteľné. Tvorcovia sa totiž predbiehajú v tom, ktorý z nich prinesie na trh hru s grafikou, ktorá bude vyzerať čo najreálnejšie.

Či už hľadáš hry, ktoré otestujú limity hardvéru tvojho počítača, alebo len jednoducho hľadáš hru, ktorá ťa nadchne svojou nádhernou grafikou, predstavujeme 10 graficky najnáročnejších počítačových hier súčasnosti.

10. Assassin’s Creed Syndicate

Hru vytvorilo štúdio Ubisoft, pričom vyšla ešte v novembri 2015. Séria sleduje boj dvoch skupín asasínov a templárov o kontrolu nad mestom. Hra ponúka pôsobivý výlet viktoriánskym Londýnom, pričom hlavne pohľad na mesto stojí rozhodne za to.

Použitý je AnvilNext, čo je rovnaký mechanizmus, aký používa Ubisoft pri hre Ghost Recon Wildlands. Hra je pomerne náročná, pričom najväčším zabijakom výkonu je pokročilé tieňovanie Nvidia PCSS Ultra.

Grafika hry je na veľmi vysokej úrovni a zaujme hlavne detailným vykresľovaním budov. Minimálne požiadavky na počítače sú 6 GB pamäte RAM, CPU Intel Core i5 2400s 2,5 GHz alebo AMD FX 6350. Čo sa grafiky týka, postačí Nvidia GeForce GTX 660 alebo AMD Radeon R9 270.

9. Witcher 3: Wild Hunt

Witcher 3 je krásna hra so sofistikovaným REDengine 3, ktorú možno nastaviť tak, aby ju bolo schopné spustiť na väčšine počítačov. Samozrejme, čím nižšie nastavenia, tým horší výsledok, čo sa v mnohých prípadoch vôbec neoplatí. Hra spustená s vyššími nastaveniami si vyžaduje dostatočne výkonný počítač.

Toto RPG ponúka mnoho grafických nastavení, ktoré umožňujú povoliť pokročilú úroveň fyziky vlasov od Nvidie či rôznu hĺbku efektov. Minimálne požiadavky sú 6 GB pamäť RAM, Intel Core i5-2500K alebo AMD Phenom II X4 940. Na grafiku by malo postačovať Nvidia GeForce GTX 660 alebo AMD Radeon HD 7870.

8. Crysis 3

Crysis 3, podobne ako každá iná hra Crysis, beží na CryEngine od Cryteku. Každý detail v hre od prostredia až po osvetlenie je nádherne vykreslený, čo si užije každý, kto bude disponovať vhodnou grafickou kartou.

Hra bola vydaná ešte v roku 2013 a v našom zozname ide teda o najstaršiu hru. Hra je náročná hlavne pri najvyšších nastaveniach všetkých detailov v kombinácii so zapnutým plnohodnotným vyhladzovaním hrán. Minimálne nároky sú 2 GB pamäť RAM (3 GB pre Vistu) a Intel Core2 Duo 2.4 Ghz (E6600) s grafikou Nvidia GTS 450 alebo procesor AMD Athlon64 X2 2.7 Ghz (5200+) a grafická karta AMD Radeon HD5770.

7. Watch Dogs 2

Hra používa modifikovanú verziu modulu Disrupt, ktorý bolo možné vidieť aj v prvom Watch Dogs, pričom vykresľuje realistické stvárnenie San Francisca. Hra od vývojárov z Ubisoft Montreal ponúka veľmi podarené pokračovanie, ktoré však nenadväzuje na udalosti z prvého dielu. Hra má na maximálne detaily obrovské nároky, no umožňuje aj osekať niektoré detaily, pričom bude stále vyzerať dobre.

Pokiaľ máš k dispozícii slabší počítač s menšou pamäťou RAM a slabšou grafickou kratou, určite poteší fakt, že môžeš ušetriť miesto na disku. To docieliš tým, že veľké 4K textúry, ktoré sú zdarma súčasťou DLC, nemusíš vôbec inštalovať, pričom hra zaberie na disku len necelých 23 GB.

Okrem samotnej grafiky je na veľmi vysokej úrovni aj zvukový prejav, ktorý pôsobí miestami neuveriteľne realisticky. Minimálne požiadavky tvorí 6 GB pamäť RAM, CPU Intel Core i5-2400S a AMD FX 6120 a grafické karty Nvidia GeForce GTX 660 (2 GB) / AMD Radeon HD 7870 (2 GB).

6. GTA V

Neexistuje asi nikto z hráčov, ktorý by nepoznal úspešnú sériu Grand Theft Auto. Piate pokračovanie mnohých prekvapilo, nakoľko má na PC až závratnú škálu grafických možností. Možné je vylepšiť mnohé atribúty, ako napríklad kvalitu textúr, teselovanie, shadery či dokonca zvýšiť hustotu obyvateľstva. GTA V možno porovnať s vyššie uvedeným Watch Dogs, no grafika je viac realistická a s kvalitnejšími textúrami či efektami.

Watch Dogs má navrch oproti GTA V v zobrazení dažďa. Vďaka parádnej optimalizácii je možné hru hrať aj na slabších grafických kartách. Je však potrebné počítať s tým, že nevyhnutnosťou je vyššia snímková frekvencia.

Na GTA V budeš potrebovať minimálne 4 GB pamäte RAM, procesor Intel Core 2 Quad CPU Q6600 2.40 GHz (4 jadrá) alebo AMD Phenom 9850 (4 jadrá). Čo sa grafiky týka, v tomto prípade je minimum NVIDIA 9800 GT 1 GB alebo AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11).

5. Far Cry 5

Far Cry 5 je ďalšia hra, ktorá beží na CryEngine od Cryteku. Hra ponúka desiatky hodín zábavy na misiách v otvorenom svete, pričom tvorcovia do hry zapracovali aj mnoho drobných detailov, ktoré sa týkajú predovšetkým herného sveta a fungovania postáv. Aj vďaka tomu je hra realistickejšia a zábavnejšia.

V hre sa stretneš s detailne prepracovaným a zapamätateľným svetom, nádherným grafickým spracovaním a množstvom nastavení. Pomocou nastavení je možné zmeniť textúry, terén, tiene, volumetrickú hmlu, antialiasing, filtering či rozmazanie motion blur. Nechýba však ani škálovanie rozlíšenia. Minimálne požiadavky sú aspoň 8 GB pamäť RAM, CPU Intel Core i5-2400 alebo AMD FX-6300 a grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 alebo AMD R9 270 (2 GB VRAM so Shader Model).

4. Project Cars

Jedinou pretekárskou hrou na zozname je práve Project Cars od štúdia Slightly Mad Studios. Hra vyšla ešte v roku 2015, pričom využíva Madness Engine. Pri najvyšších nastaveniach ide pravdepodobne o najrealistickejšiu pretekársku hru súčasnosti. Najvyššie nastavenia môžu skutočne potrápiť aj tie najvýkonnejšie počítače.

Tento výborný pretekársky simulátor bol z väčšej časti financovaný komunitou, a tak jeho vývoj nebol na začiatku vôbec jednoduchý. Hra ponúka neuveriteľné možnosti nastavenia vozidiel.

Project Cars je vynikajúca pretekárska hra s mierne nedoladenou optimalizáciou. Na Project Cars ti bude stačiť minimálne 4 GB pamäte RAM, procesor 2.66 GHz Intel Core 2 Quad Q8400, 3.0 GHz AMD Phenom II X4 940 a grafická karta nVidia GTX 260 alebo ATI Radeon HD 5770, 1GB VRAM.

3. Shadow of the Tomb Raider

Vývojári v Crystal Dynamics vytvorili pre Shadow of the Tomb Raider svoj vlastný Foundation Engine, ktorý umožňuje  vykresliť výborné modely postáv so živými animáciami. Hra vyšla v roku 2018 a ihneď sa zaradila medzi najkrajšie kúsky na trhu. Ponúka nádherné a detailné prostredie Mexika a Peru, veľkolepé logické hádanky a grafiku, ktorá očarí aj bez ray tracingu.

Je inšpirovaná hernou sériou Uncharted, čo jej určite pomohlo a sklamaní nebudú ani fanúšikovia série, či hráči, ktorí sa o sériu doposiaľ nezaujímali. Celkovo môžeme označiť Shadow of the Tomb Raider za najlepší diel celej série. Tomb Raider bude potrebovať minimálne 8 GB pamäť RAM, procesor i3-3220 alebo podobný AMD procesor a na grafiku Nvidia GTX 660/GTX 1050 alebo AMD Radeon HD 7770.

2. Final Fantasy XV

Samotná hra je obrovská a pokiaľ si ju chceš vyskúšať v celej kráse, rátaj s nutným priestorom na disku väčším ako 100 GB. Hra ponúka úžasnú grafiku s otvoreným svetom a množstvom rôznych lokalít. Hra využíva špeciálne vizuálne efekty od Nvidie, možnosť hrania v 4K alebo dokonca až v 8K či výborne prepracované efekty, ktoré veľmi realisticky zobrazujú vlasy, srsť, trávu či rastliny.

Dlhšie sa čakalo, kým hra dorazí aj na počítače, no v konečnom dôsledku sa pre mnohých hráčov čakanie oplatilo, nakoľko hra priniesla unikátny obsah, ktorý z nej robí jednu z najkrajších a najnáročnejších hier v súčasnosti. Minimálne požiadavky sú aspoň 8 GB pamäť RAM, CPU Intel Core i5 2400 3.1 GHz alebo AMD FX-6100 3.3 GHz. Na grafiku vystačí GeForce GTX 760 alebo GeForce GTX 1050.

1. Deus Ex: Mankind Divided

Mnoho počítačových zostáv by malo problémy s vyššie uvedenými titulmi, no ak je reč o Deus Ex: Mankind Divided s maximálnym rozlíšením 4K, zapotia sa aj tie najvýkonnejšie. Nároky na pamäť je možné výrazne zredukovať znížením detailov textúr, ktoré sú naozaj vo veľmi vysokom rozlíšení. Grafika sa snaží byť čo najreálnejšia, čo sa jej v mnohých prípadoch aj darí.

Deus Ex: Mankind Devided patrí k najlepším a jednoznačne aj graficky najnáročnejším hrám súčasnosti, ak si však chceš vychutnať všetok grafický potenciál, ktorý hra ponúka, bude potrebné na jej spustenie to najlepšie z najlepších.

Budeš potrebovať minimálne 8 GB pamäť RAM, procesor Intel Core i3-2100 alebo ekvivalent AMD a na grafiku postačí AMD Radeon 7870 2 GB alebo NVIDIA GeForce 660 2 GB.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP