Filmová a seriálová nádielka na Apple TV+ sa tento rok výrazne nesie na vlne veľkých sci-fi projektov. Okrem vizuálne podmanivej futuristickej série Nadácia streamovacia služba nedávno ponúkla divákom aj veľkorozpočtovú novinku Invázia. Pestrosť a rôznorodosť sci-fi ponuky platforma potvrdila aj počas víkendu, kedy predstavila premiéru apokalyptickej drámy Finch s oceňovaným Tomom Hanksom.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Dystopické road movie v rodinnom balení

Téma globálneho otepľovania je aktuálne v kurze a okrem zvýšeného tlaku verejnosti na politikov môžeme tento vplyv a odkaz badať aj v tohtoročnej filmovej produkcii. Ľudský „odtlačok“ a jeho nelichotivý environmentálny dopad na svet nám najlepšie ukázali tohtoročné snímky Reminiscencia, Duna či aktuálna novinka Finch. 

Ústredným motívom najnovšieho príspevku Apple TV+ je priateľstvo človeka, robota a psa, putujúcich po spustošenej zemi v neďalekej budúcnosti. Tom Hanks tu stvárňuje osamelého robotického inžiniera Fincha Weinberga, ktorý ako jeden z mála prežil solárny výboj a po ňom nasledujúcu katastrofu.

Apple TV+

Tvorcovia filmu na čele s režisérom Miguelom Sapochnikom (Hra o tróny) sa tak s vizuálom snímky mohli do sýtosti vyhrať a treba uznať, že obrazovými detailmi film hravo prekoná drvivú súčasnú hollywoodsku produkciu. Režisér tak potvrdzuje svoj režijný talent a renomé, ktoré si vybudoval práve vďaka seriálovému hitu Hra o Tróny, kde sa postaral o pompéznu a ospevovanú epizódu Bitka Bastardov.

Sapochnik v najnovšej sci-fi novinke od Apple vykreslil svet ako pochmúrne a nehostinné miesto, ktoré križujú nevyspytateľné obrovské tornáda, piesočné búrky, a kde už prakticky neostala žiadna ozónová vrstva a spolu s ňou z planéty zmizol všetok život. Pohybovať sa v exteriéri, kde panujú obrovské teploty so škodlivými rádioaktívnymi slnečnými lúčmi, je pre hlavného hrdinu možné len s využitím podomácky vyrobeného obleku.

Apple TV+

Tiesnivú, priam až dystopickú atmosféru z environmentálnej izolácie umocňuje aj Finchova nepriaznivá situácia ako osamelého vedca, ktorému robí spoločnosť jeho najlepší priateľ, pes Goodyear. Finch vie, že sa blížia dni, keď sa o psa nebude mať kto postarať a tak sa rozhodne zostrojiť nového robota v ľudskej veľkosti.

Malý príbeh s veľkým srdcom

S vývojom robota sa začína sled humorných situácií v procese učenia robota pohybovým a rečovým schopnostiam. Ak ste niekedy s kamarátmi zo zvedavosti skúšali, ako znie hlas Google prekladača pri rôznych krkolomných vetách, hlas Finchovho robota vám ho hneď pripomenie. Kúzlo majstra motion-capture Andyho Serkisa to síce nie je, no špeciálne hlas Caleba Landry Jonesa rýchlo zarezonuje v ušiach diváka.

Vo väčšine filmu okrem robotov a psieho protagonistu prakticky niet žiadnych iných ľudí a celá komorná show spadá na plecia hviezdneho Toma Hanksa a jeho postavu „macgyverského“ vedca, ktorý sa po celý čas snaží o akúsi symbiózu živého sveta s tým robotickým.

Bezútešnú situáciu badať aj na strhanom výraze Fincha, prameniacu z hľadania posledných zvyškov potravy, ktoré predstavujú konzervy v prázdnych regáloch vyľudnených obchodov.

TMDB

Kamera často zdôrazňuje práve Hanksovu strhanú postavu kompozíciami, ktoré ho zobrazujú ako osamelého muža so zvráskavenou pokožkou a rednúcimi vlasmi uprostred všadeprítomného kovového šrotu jeho laboratória v kontraste s rozľahlou knižnicou a mizernou špajzou.

Bez veľkých dramatických odbočiek či príbehových prekážok sa tak tvorcovia spoliehajú len na pochmúrnu obrazovú stránku, príjemný hudobný sprievod a už tradičné charakterové herectvo Toma Hanksa.

Jeho vzťah s čoraz viac humanizovaným robotom a psom sú roztomilé a miestami aj veľmi vtipné, čo z filmovej novinky robí ideálnu voľbu pre rodinný večer. Ak však vezmeme do úvahy početné Hanksove postavy a tradičné dejové schémy v danom žánri, pre náročnejšieho diváka sci-fi dráma Finch neprináša nič výnimočné.

Hanks je (ne)opozeraný

Hanks potvrdzuje aj v najnovšej novinke, že dramatické zápletky so srdcom, kde hrá starostlivého dobráka, sú jeho poznávacou značkou. V snímke Finch ideálne kombinuje charakterové prvky humánnosti a optimizmu v pochmúrnej dobe, ktorá atmosférou a apokalyptickým prevedením sveta občas pripomína „zaprášeného“ Mad Maxa.

Jeho nachádzanie ľudskosti v drsnom a nepríjemnom vonkajšom svete zas trochu pripomenie minuloročný počin News of the World, taktiež s Hanksom v hlavnej úlohe. Podobne aj vo Finchovi tradične odľahčuje atmosféru jeho neľahkej situácie s citlivým humorom a príznačnou tvrdohlavosťou pre jeho roly.

Pre viacerých divákov môže byť jeho osvedčená herecká poloha už trochu únavnou, no režisérom nemožno vyčítať, že je v ich očiach jeden z najlepších hereckých adeptov pre tieto úlohy. Hanks ukazuje, prečo ho majú fanúšikovia stále tak radi a prečo si zachováva status tradične kvalitnej a staromódnej filmovej hviezdy.

No dôvod, pre ktorý však snímka nie je viac ako len prvoplánovou dojímavou rodinnou drámou, treba hľadať inde. Celý dej filmu s takmer dvoma hodinami neustále ostáva bezpečne pri zemi a tvorcovia sa nepúšťajú do závažnejších dejových zvratov, a to ani v prípade, keď sa pomyselný vlak už rozbieha a sympatická trojica sa púšťa na ďalekú odyseu za lepšou budúcnosťou na západné pobrežie Ameriky.

TMDB

Dystopické sci-fi prostredie spojené s umelou inteligenciou navyše nepracuje ani s hlavným motívom, čím je otázka prežitia či nahradenia ľudskej rasy technológiami a robotmi.

Všetky myšlienky a zaujímavé odkazy, ktoré by mohli vykresliť integráciu umelej inteligencie v budúcnosti, končia maximálne pri výcviku robota učiť sa novým schopnostiam, vyhýbať sa chybám a chápať jeho povinnosti voči psovi – v tomto prípade ho predovšetkým nakŕmiť, vyvenčiť a občas si s ním hodiť loptičku.

Chvíľa emócie vystriedaná okamžitým zabudnutím

Finch má jasne vytýčený cieľ a takmer po celý čas ani raz s kurzom neuhne. Novinka od Apple pracuje v úspornom režime, bez veľkej snahy zanechať po záverečných titulkách u diváka akúkoľvek vnútornú myšlienku a hlbší presah, čo je pri súčasnom trende eko-filmov obrovská škoda.

TMDB

V čom je však novinka od Apple silná je priateľstvo ústrednej trojice, ktorú prirodzene ťahá Tom Hanks a film napriek pomalému tempu nenudí a pre rodinný kruh je ideálnou voľbou na nenáročný večer. Pre potenciál snímky s jeho vizuálnym nastavením s očakávaným posolstvom a spomínanou integritou umelej inteligencie je to však málo.

Finch je tak nakoniec príjemná jednohubka, ktorá síce nie je skutočnou existenciálnou sci-fi drámou, ale jej záver určite dojme každého, kto má srdce na správnom mieste. Povedať ale, že film za pár týždňov neskončí zapadnutý prachom spoločne s ďalšími Hanksovými filmami posledných rokov (Greyhound, News of the World), by bolo hrubým zavádzaním.

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú