Dlhoročné komplikácie s produkciou, viacnásobné covidové odklady premiéry aj skalopevné odhodlanie Toma Cruisa neuvádzať film na streamovacích platformách, sa nakoniec vyplatili. Top Gun: Maverick preletel kinami s intenzitou stíhačky a okrem nadšených diváckych ohlasov si z nich odniesol aj poriadne tučný balík. V tomto prípade celkom zaslúžene.

Top Gun: Maverick je prvotriednou a predovšetkým filmársky poctivou akčnou jazdou, aké už dnes len tak nevidieť. O to viac teší, že pokračovanie akčnej klasiky zaujalo divácke masy a podľa Variety za otvárací víkend nový Top Gun zaznamenal skvelý zisk 248 miliónov dolárov.

Presná polovica do pokladne Paramountu priletela z amerických kín, o zvyšných 124 miliónov sa postarali diváci z ďalších svetových regiónov. Top Gun: Maverick je tak komerčne najúspešnejším filmom v 40-ročnej kariére Toma Cruisa a jeho prvá snímka, ktorá z amerických kín za úvodný víkend dokázala prekročiť 100-miliónovú métu.

Top Gun: Maverick
Top Gun: Maverick je najúspešnejším filmom roka 2022. Zdroj: TMDB

Doposiaľ najprofitovejším filmom ikonického hereckého predstaviteľa bola Vojna svetov z roku 2005, ktorou za úvodný víkend Cruise tvorcom zarobil 65 miliónov dolárov.

Predbehol aj očakávania

Maverick má zároveň potenciál zaradiť sa k najzárobkovejším filmom pandemickej éry, pričom jeho tržby prekvapili aj analytikov. Tí snímke aj podľa optimistických scenárov v zárobkoch z amerických kín nedávali viac ako 100 miliónov.

Komerčný úspech nového Top Gun je o to významnejší, že nový hit do kín konečne dokázal nahnať aj staršie divácke obecenstvo. Až 55 % z domácich tržieb priniesli diváci nad 35 rokov, čo je skupina, ktorá sa počas pandemickej éry z návštevy kín odmlčala najviac a zároveň sa k veľkému plátnu vracia najpomalšie.

Cruise však zaujal aj mileniálov, ktorí pri premiére prvého Top Gun pred 36 rokmi neboli ešte ani na svete. Podľa analytikov k tomu prispeli nadšené prvé ohlasy na film, rovnako ako aj samotný, takmer 60-ročný Tom Cruise, ktorý stále zostáva hviezdou svetového formátu.

Maverick na čele tržieb zostane najmenej dva ďalšie týždne, kým ho nevystrieda ďalší očakávaný blockbuster – Jurský svet: Nadvláda. Ten v kinách štartuje už počas budúceho víkendu, premiéra na Slovensku je naplánovaná na 9. júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP