Herci na čele s Tomom Cruiseom pri jeho natáčaní zvracali, akrobatický pilot dokonca prišiel o život. Pôvodný Top Gun z roku 1986 sa stal hollywoodskym symbolom a demonštráciou amerického letectva, zabaleného do ľahkej „cheesy“ romantiky.

Prvotné správy o prípravách pokračovania v hlavnej úlohe dnes už s takmer 60-ročným Cruiseom sa stali terčom mnohých internetových vtipov a mnohí fanúšikovia si v tej chvíli vedeli predstaviť skôr pokračovanie Horúcich striel, v ktorých Charlie Sheen sparodoval svojho hereckého kolegu, ako nový diel akčnej klasiky.

Prišiel však 19. júl 2019 a prvý trailer na novinku obletel filmový svet nadzvukovou rýchlosťou. Fanúšikovia i mnohí odporcovia ostali ohromení formou autentických záberov stíhacích lietadiel, ktoré s podobou kadenciou a autenticitou doposiaľ neponúkol žiaden iný film.

Slnkom zaliate zábery a všadeprítomná nostalgia

Dva roky neskôr po pandemických odkladoch už však nový Top Gun priletel na veľké plátna, a je sa na čo pozerať. To, že diváka čaká nová vzrušujúca prehliadka výkladnej skrine amerických vzdušných síl si človek uvedomí ešte pred samotnými titulkami, keď sa medzi tradičné ukážky stihla elegantne vsunúť aj náborová reklama do slovenskej armády.

Jej načasovanie pri súčasnej nestabilnej politickej situácii vo svete je priam ideálne, pre samotnú premiéru filmu z hľadiska marketingu aktuálne dianie zas až tak prajné nie je.

Pre značnú časť sveta a pravicové spektrum, ktoré sa stihlo dokonale vyfarbiť počas posledných mesiacov aj na Slovensku, bude Top Gun: Maverick s príbehom o amerických pilotoch bojujúcich za ciele NATO jednoducho neželaným hollywoodskym darčekom, ktorý už pred premiérou ohovoria a nemilosrdne zavrhnú.

Pre druhú časť publika servíruje režisér Joseph Kosinski (Oblivion) už od úvodnej námornej sekvencie príjemnú nálož nostalgie z originálu, ktorá cez plátno preniká prostredníctvom ikonických hudobných motívov či všadeprítomných slnkom zaliatych záberov. Kosinski tak vzdáva poctu zosnulému velikánovi akčných filmov Tonymu Scottovi, ktorý svetu priniesol pôvodný Top Gun.

Maverick a jeho Mission Impossible

Od prvého Top Gun uplynulo už viac ako 35 rokov, ale jeho hlavný hrdina Peter „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) je stále mierne nafúkaný a arogantný pilot, ktorý nerešpektuje príkazy nadriadených autorít vrátane ignorovania varovaní o prekročení povolenej rýchlosti nadzvukových lietadiel či limitov na minimálnu výšku preletov.

TMDB

Hlavný hrdina však čoskoro vytriezvie, keď ho začnú dobiehať myšlienky o jeho premárnenej kariére a zatiaľ, čo sa v sebe stále snaží uhasiť vnútornú súťaživosť, jeho kolega a bývalý rival „Ice“ to dotiahol na admirála.

Maverick sa nakoniec práve na príkaz „Icemana“ vracia do programu Top Gun, kde americká armáda sústreďuje svojich najlepších stíhacích pilotov. S ikonickou koženou bundou a slnečnými okuliarmi naskakuje na svoju ikonickú motorku a s majestátnosťou rytiera v lesklom brnení sa vydáva smerom k svojej poslednej misii.

TMDB

Tentokrát ho však nečaká úloha pilota, ale inštruktora, ktorý má pripraviť elitnú skupinu mladých pilotov na takmer nesplniteľnú misiu. Jej zadanie síce znie ako z lacného kanadského akčného filmu s Michaelom Dudikoffom, riziko smrti spojené s ňou je však dostatočne hmatateľné, aby sa divák o hlavných hrdinov bál.

Bez kina ho ani nepozeraj

Tom Cruise sa v rozhovore počas festivalovej premiéry v Cannes vyjadril, že filmy robí len pre kiná a za žiadnych okolností nechcel pripustiť, aby sa Top Gun: Maverick uvádzal súbežne aj na streamovacích platformách.

Aj keď sa jeho odmietnutie môže zdať pri pohľade na hviezdne honoráre od streamovacích spoločností ako vznešené gesto, v prípade nasadenia Top Gun: Maverick by išlo o obrovský a neodpustiteľný hriech, ktorý by zničil celú vášeň a cit tvorcov pre letecké zábery, bez akejkoľvek obdoby v súčasnej kinematografii.

TMDB

Významnú úlohu v tom hrá kamera Claudia Mirandu, ktorý spolupracoval už na predošlých dvoch filmoch režiséra Kosinskeho.  Divák si v jednom zábere užíva pohľad na hercov, ktorým gravitácia deformuje tvár, v druhom sledujúc preťaženie „G“ zas pre istotu potme nahmatáva prázdne vrecko po popcorne.

Krkolomnosť a náročnosť jednotlivých leteckých scén podtrhujú zábery stíhacej letky letiacich naprieč členitým horským údolím či prekonávanie rýchlosti Mach 10 pri západe slnka. Kameraman jednoducho využíva každú jednu príležitosť, aby divákov preniesol z ich pohodlných sedadiel kín do kokpitov stíhačiek a ponúkol im tak úchvatné panoramatické zábery.

Top Gun: Maverick
Top Gun: Maverick je najúspešnejším filmom roka 2022. Zdroj: TMDB

Pri zistení, že väčšina leteckých scén s hercami, ktorí museli absolvovať profesionálny výcvik, je reálna, si uvedomíme, že autenticita je práve to, čo absentuje v dnešnom Hollywoode, ktorého filmy rodiace sa v drvivej väčšine na zelenom plátne nový Top Gun dokonale strápňuje.

Celý letecký zážitok ohlušujúcich motorov navyše umocňuje skvelý zvuk, ktorý je ako stvorený pre zvukový systém Dolby Atmos v IMAX kine. O hudobné motívy a celkový zvuk sa postaralo zaujímavé trio skladateľov – Hans Zimmer, Harold Faltermeyer a Lorne Balfe.

Nový Top Gun je technicky dokonalejší, postavy pôsobia rovnakým dojmom

Vycibrená technická dokonalosť zvýrazňuje rozdiel rokov medzi pôvodným filmom a jeho pokračovaním, avšak ak niekto čaká, že zmizol príznačný „machizmus“ pilotov a ich nezmyselné súperenie medzi sebou, plážové športové podujatia bez tričiek či vzplanutie starej lásky, je na omyle.

TMDB

Nový Top Gun ide výrazne v šľapajach jeho predchodcu, z ktorého variuje viaceré prvky a jedným z nich sú podobné charaktery postáv, len s inými menami.

Mladú verziu rebela Mavericka preberá Rooster (Miles Teller), ktorý je synom Maverickovho zosnulého leteckého partnera Goosea a stelesnením Icemanovej verzie je tentokrát postava Hangmana (Glen Powell). Tvorcovia pochopiteľne nezabudli ani na romantickú linku, v ktorej sa objavuje Penny Benjamin (Jennifer Connelly) ako stará láska Mavericka.

Hlavných filmových protagonistov dopĺňa viceadmirál Cyclone (Jon Hamm), predstaviteľ nového a moderného vojenského prístupu, ktorého budúcnosť spočíva v bezpilotných lietadlách, kde ani Maverick, ani mladí piloti, nemajú svoje miesto isté.

Diváci sa dočkajú viacerých momentov a konfliktov medzi postavami, ktoré príliš nedokážu ovládať impulzy a svoje emócie, stále však ide len o recykláciu klasických žánrových klišé bez výraznejšej hĺbky. Jediným komplexným charakterom, ktorý dokáže hýbať s dianím a výraznejšie aj s pozornosťou diváka, je práve jeho ústredný hrdina.

Okrem ochrany životov mladých absolventov programu pred nepriateľom musí Maverick bojovať aj za zachovanie tradičných hodnôt pilotov a ich fungovania v stále modernejšom svete. Pozornosť ostrieľaného pilota si zároveň pýta aj románik s Penny či napätý vzťah s Roosterom.

Napriek tomu, že zub času sa jemne podpísal aj na Tomovi Cruiseovi a na tvári mu pribudli menšie zvetrané vrásky z lietania, tesne pred svojimi šesťdesiatimi rokmi dokazuje, že stále rád prijíma náročné filmové kaskadérske výzvy a nebojí sa prekračovať svoj vlastný tieň perfekcionizmu.

Tom Cruise
TMDB

Herec však nestratil nič zo svojho pôvodného šarmu a v romantickej linke s Penny s ním zažívame úsmevné momenty, v ktorých miestami pôsobí ako nesmelý tínedžer, inokedy z jeho vážneho pohľadu cítime melanchóliu z premárnených rokov a obavy o budúcnosť.

Divák sa však neustále pohybuje v medziach „good feelingovej“ akčnej chuťovky, ktorej dopomáhajú viacerí vedľajší herci. Jennifer Connelly je pre film srdcom, dušou a hlasom rozumu, zatiaľ čo Miles Teller s Glenom Powellom ideálne reprezentujú mladícku drzosť hnanú na hranu emócií. Film je navyše okorenený príjemnými cameami, pričom jedno z nich prekvapí a dojme každého fanúšika pôvodného filmu.

Predsudky bokom. Film ako Top Gun: Maverick už neuvidíš ďalších 30 rokov

Tom Cruise je jeden z najväčších hollywoodskych hercov, ktorý svojou nepopularitou z osobného života chtiac-nechtiac u mnohých ľudí vytvára negatívne pocity aj v súvislosti s projekciou jeho filmov.

TMDB

Ak k tomu ešte prirátame protiamerickú náladu spoločnosti, vyjde nám, že film o americkom pilotovi v podobe Toma Cruisea v boji proti teroristickým silám s podporou NATO bude pre viacerých ľudí odkázaný na neúspech už pred samotnou premiérou.

Pre tých, čo sa vedia povzniesť nad týmito aspektmi dáva Top Gun jasný signál, kam by sa na prianie všetkých náročných divákov mala uberať kinematografia, ktorej reálne hrozí, že v budúcnosti nadšených filmových tvorcov a producentov, ako sú Tom Cruise, James Cameron či Christopher Nolan už viac nebude a nahradí ich lacný a rýchly konzumný prístup „fast-foodovej“ filmovej tvorby.

Top Gun: Maverick je presne ten typ filmu, ktorý nielenže vo všetkých smeroch prekonáva svojho predchodcu, ale svojím inovatívnym a komplexným prístupom k filmárčine nastavuje všetkým ďalším akčným filmom latku sakramentsky vysoko.

TMDB

Pri záplave digitálneho bordelu chrliaceho z každej ďalšej Marvelovky či značných nákladov na preplatené herecké honoráre je jasné, že najbližších pár rokov sa k nej nikto nepriblíži.

Treba len dúfať, že tak ako Tom Cruise trénuje pilotov, aby im raz odovzdal povestné žezlo, raz sa dočkáme, že aj mladí filmári budú pokračovať v jeho odkaze nekráčať po vyšliapaných chodníčkoch, ale zvolia si vlastnú cestu, ktorá bude rovnako ohromovať divákov bez potreby prvoplánovej tvorby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP