Nová štúdia od spoločnosti Counterpoint Research zoradila výrobcov smartfónov s Androidom podľa ich schopností poskytovať aktualizácie. Na prvom mieste sa umiestnila Nokia, informuje Android Authority.

Experti z Counterpoint research skúmali smartfóny predávané od tretieho štvrťroku 2019 a kontrolovali, či disponovali verziou Android 9 Pie už pri vydaní, alebo boli neskôr aktualizované. Na prvom mieste sa umiestnila Nokia, ktorej až 96 % všetkých smartfónov predaných v tomto období beží na Androide Pie. Na druhom mieste sa umiestnil kórejský Samsung s 89 %, po ktorom nasleduje Xiaomi (84 %), Huawei(82 %) a prvú päticu uzatvára Lenovo s 43 % predaných smartfónov bežiacich na Androide 9.0.

Zobraziť celú galériu (3)
Výrobcovia Android smartfónov a prevládajúce verzie systému na ich zariadeniach predaných od tretieho štvrťroka 2018 / Zdroj: Counterpoint Research

Výrobcovia sa často sústredia len na vlajkové lode

Ak sa pýtaš, prečo je medzi Lenovom a zvyškom najlepších spoločností tak priepastný rozdiel, Counterpoint Research tvrdí, že pri výskume brali do úvahy aj nové smartfóny uvedené počas tohto obdobia na trh, ktorých má Lenovo menej ako napríklad Samsung. Štúdia tiež poznamenáva, že Nokia  aktualizovala takmer 50 % smartfónov dodávaných v minulom roku na najnovšiu verziu Androidu za 6 mesiacov.

To je oproti niektorým výrazný rozdiel, keďže ani po 12 mesiacoch od vydania Android Pie naň žiadna iná spoločnosť okrem Xiaomi a Lenovo viac ako polovicu svojich smartfónov neaktualizovala. To naznačuje, že ostatné spoločnosti často vydajú aktualizácie len pre svoje zariadenia najvyššej triedy a ich lacnejšie smartfóny sa najnovšej verzie Androidu nedočkajú, píše The Next Web.

Zobraziť celú galériu (3)
Nokia 9 PureView / Zdroj: Youtube / GSMArena Official

Pokiaľ ide o čas potrebný na aktualizáciu starších zariadení na Android Pie, bola podľa štúdie Nokia taktiež v popredí. Spoločnosť zvládla pokryť až 94 % svojho celkového portfólia smartfónov za 12 mesiacov. Po nej nasleduje Xiaomi (62 %), Lenovo (52 %), Huawei (40 %), Vivo (28 %) a Samsung, ktorý uzatvára prvú päticu výrobcov s 23 %.

Zobraziť celú galériu (3)
Výrobcovia Android smartfónov a čas potrebný na aktualizáciu týchto zariadení na Android Pie / Zdroj: Counterpoint Research

Pre zákazníkov nezaujímavá vlastnosť

Šéf výskumu Peter Richardson zdôraznil dôležitosť aktualizácií pre systém Android, zároveň však poznamenal, že to často nie je vlastnosť, o ktorú sa zákazníci zaujímajú. „Aktualizácie systému Android sú aspektom, ktorému je venovaná pomerne malá pozornosť. Výrobcovia o tom veľmi nehovoria, čo môže byť príčinou nízkej informovanosti zákazníkov. V našej štúdii sa to neobjavuje ani medzi desiatimi funkciami, ktoré zákazníkov na smartfónoch zaujímajú.“, uviedol Richardson. Taktiež poznamenal, že niektorí špičkoví výrobcovia narozdiel od Nokie vyvíjajú minimálne úsilie pri poskytovaní pravidelných aktualizácií, pomocou ktorých je často možné zlepšiť nielen výdrž batérie, ale aj kvalitu fotoaparátu a celkovú odozvu systému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom