Internet je dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Tento spôsob pripojenia otvoril ľudstvu nespočetné možnosti. So stále modernejšími technológiami sa zvyšovala aj rýchlosť internetu. Aj v dnešných dňoch však niektorých používateľov trápi pomalí internet, no tento problém sa dá vyriešiť hneď niekoľkými spôsobmi.

Smartfóny, notebooky, smart hodinky, inteligentné zariadenia v domácnosti či dokonca aj niektoré elektromobily potrebujú pre svoju plnohodnotnú činnosť pripojenie k internetu. Aj napriek moderným technológiám je však rýchlosť tejto siete niekedy značne obmedzená, čo môže narúšať správne fungovanie týchto zariadení. Pokiaľ aj teba trápi pomalý internet na tvojom smartfóne či počítači, rozhodne si prečítaj nasledujúcich 13 rád, ako môžeš rýchlosť či stabilitu pripojenia vylepšiť.

Ako zrýchliť internetové pripojenie na smartfóne?

Skontroluj a vymaž cache 

zdroj fotografií: Vlastný

Smartfón počas svojej prevádzky ukladá rôzne dáta do vyrovnávacej pamäte, nazývanej aj ako „cache“ pamäť. Pokiaľ sa táto pamäť zaplní dátami, všetky funkcie vrátane internetového pripojenia sa výrazne spomalia. Ak si spozoroval tento problém aj na svojom zariadení, tak tvojim prvým krokom by malo byť ich vymazanie. Pre každú aplikáciu sa dajú navyše vymazať manuálne.

Prepni prehliadač do textového režimu

zdroj fotografie: Bright Side

V tomto režime internetový prehliadač dokáže zobrazovať čistý text webovej stránky a ignoruje tak všetky obrázky či videá, ktoré sú pri pomalom internete iba príťažou. Svoj smartfón tak budeš môcť používať aj pri pomalom internetovom pripojení, keďže textové znaky nemajú takú veľkosť ako iný grafický obsah. S týmto režimom však ušetríš aj energiu, ktorú spotrebuje procesor smartfónu. Ten tak rovnako nebude zaťažovaný spracovávaním rôznych skriptovacích jazykov.

Odinštaluj všetky nepotrebné aplikácie

zdroj fotografie: Android Central

Nenechaj si ujsť
Nový druh internetového pripojenia je až 100-násobne rýchlejší ako bežné Wi-Fi pripojenie

Takmer každý z nás má vo svojom smartfóne veľké množstvo aplikácií. Stáva sa však, že nie každá z nich je plnohodnotne využívaná, čím zbytočne zaberá miesto na internom úložisku. Ďalším problémom je spotreba dát na pozadí, čo môže výraznejšie ovplyvniť rýchlosť internetového pripojenia. Dáta však spotrebúvajú aj widgety na domácej obrazovke. Ak rýchlosť tvojho pripojenia nie je taká ako by mala byť, odstráň všetky nepotrebné aplikácie a widgety zo svojho zariadenia.

Zmeň internetový prehliadač

zdroj fotografie: PC Magazine

V obrovskom množstve aplikácií pre smartfóny nájdeme aj pestrú ponuku webových prehliadačov. Ich vývojári sľubujú používateľom len tie najlepšie funkcie, no nie vždy tak tomu je. Z veľkého množstva týchto prehliadačov sú niektoré schopné načítať stránky rýchlejšie ako ostatné. Pokiaľ teda tvoj aktuálny internetový prehliadač nespĺňa očakávania, skús ho vymeniť za iný, ktorý si s rýchlosťou načítavania poradí omnoho lepšie.

Skontroluj nastavenia siete

zdroj fotografií: Vlastný

Rýchlosť internetu v smartfóne môžu tiež ovplyvniť nesprávne nastavenia pripojenia. Pre kontrolu nastavení vstúp do záložky „Nastavenia mobilnej siete“. Samotný názov sa môže v závislosti od rôznych smartfónov líšiť. V týchto nastaveniach sa presvedč, že tvoje internetové pripojenie nie je obmedzené len na 2G a 3G sieť.

Ako zrýchliť internetové pripojenie na počítači?

Vyber správne umiestnenie routera, aby bola vzdialenosť od počítača čo najmenšia

zdroj fotografie: Xiaomi

Nenechaj si ujsť
Dbáš na bezpečnosť svojich účtov? Prinášame ti 7 tipov, ako čo najlepšie zabezpečiť tvoje súkromie

Pomalé internetové pripojenie v počítači je častokrát zapríčinené práve zlým umiestnením routra. Pre vyššiu rýchlosť premiestni router čo najbližšie k počítaču. Ideálne by mal byť router umiestnený v dome alebo byte tak, aby svojim signálom pokrýval všetky zariadenia, ktoré využívajú internet. Pri výbere miesta pre toto zariadenie však dbaj na to, aby bolo dostatočne vzdialené od silových káblov, mikrovlnných rúr, počítačových káblov alebo hrubých stien. Práve tieto faktory môžu taktiež negatívne ovplyvniť rýchlosť internetu, nakoľko dokážu zamedziť alebo zabrániť šíreniu signálu.

Skontroluj svoj počítač pomocou antivírusu aspoň raz týždenne

zdroj fotografie: Eset

Počítačové vírusy sú jednou z najzákernejších foriem, ako poškodiť zariadenia alebo ukradnúť citlivé informácie o používateľoch. Veľmi nebezpečné vírusy dokážu výrazne obmedziť funkcie počítača, no taktiež dokážu ovplyvniť aj rýchlosť internetu. Ak sa nechceš dostať do takejto nezávideniahodnej situácie, rozhodne nepodceňuj schopnosti antívirusových programov.

Optimalizuj vyrovnávaciu pamäť v internetovom prehliadači

zdroj fotografie: Vlastný

Aj webové prehliadače v počítačoch uchovávajú množstvo dát, aby mohli v budúcnosti zrýchliť načítavanie internetových stránok. Ak je však množstvo týchto dát veľmi veľké, rýchlosť a plynulosť prehliadača je výrazne spomalená, čo má za následok aj pomalé prehliadanie internetu. Tomuto problému ale môžeš zabrániť optimalizáciou vyrovnávacej pamäte prehliadača, ktorú nájdeš medzi ďalšími funkciami v Nastaveniach.

Nesťahuj aktualizácie, ktoré práve nepotrebuješ

zdroj fotografie: Tech Coffee

Nenechaj si ujsť
CIA špehuje každý smartfón, počítač a dokonca aj smart televízory! Boli zverejnené tisíce tajných dokumentov

Moderné technológie umožňujú pripojenie počítača aj prostredníctvom vysokorýchlostného internetu. Rýchlosť tohto pripojenia však tiež môže klesnúť vplyvom aktualizácií, ktoré sťahujú rôzne programy. Pokiaľ teda nejde o často využívaný program, obmedz jeho činnosť na pozadí, ako aj automatické sťahovanie aktualizácií, ktoré znižujú rýchlosť internetu.

Zablokuj otravné reklamy na webových stránkach


zdroj fotografie: Kaskus

Tento obsah stránok pozná každý z nás. Reklamy môžu mať rôznu formu odkazov, bannerov alebo sa používateľovi zobrazujú v automatickom vyskakovacom okne. Sú to práve reklamy, ktoré veľakrát spotrebujú stovky megabajtov dát pri prehliadaní internetu, čím dokážu výraznejšie ovplyvniť aj rýchlosť toku dát.

Zabezpeč si Wi-Fi pripojenie silným heslom

zdroj fotografie: Clark

Každý, kto využíva bezdrôtovú technológiu Wi-Fi pripojenie vie, že tento signál je rozdeľovaný medzi všetky pripojené zariadenia k sieti. Čím viac zariadení je teda pripojených k internetu, tým pomalšia je rýchlosť pripojenia. Zabráň tak susedovi alebo inému neoprávnenému používateľovi pripojiť s k tvojmu Wi-Fi tým, že si zvolíš silné prihlasovacie heslo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom