Vďaka portálu WikiLeaks máme prístup k najväčšiemu úniku dokumentov z ústrednej spravodajskej služby Spojených štátov (CIA). Zverejnených bolo takmer 9000 dokumentov, ktoré obsahujú informácie o špehovaní zariadení, ktoré každodenne používame.

Pomocou malvérov, vírusov, trojanov a exploitov mala CIA prístup k širokému spektru zariadení. Sú medzi nimi iPhony, Android smartfóny, zariadenia s Windowsom a dokonca aj smart televízory od Samsungu, ktoré slúžili hlavne na odpočúvanie. Koncom minulého roka mala CIA viac než 5000 registrovaných členov v oddelení hackingu.

cia
zdroj fotografie: Mdz

Nástroje pre hackovanie dodávala pre CIA technická vývojárska skupina (EDG) spolu s centrom pre kyber inteligenciu. Práve spomínané EDG oddelenie malo na starosti vývoj a testovanie zadných dvierok, exploitov, trojanov, vírusov a iných škodlivých nástrojov, ktoré využívala CIA po celom svete. Zaujímavým zistením je napríklad odpočúvanie smart televízorov značky Samsung. Tie mali disponovať takzvaným „Fake-Off“ módom, ktorý simuloval vypnutie televízora. Aj keď si teda používateľ vypol televízor, v skutočnosti mohol byť stále zapnutý a nahrávať konverzácie.
cia
zdroj fotografie: Null Byte

nenechaj si ujsť
Veľký únik citlivých informácií! Ak používaš jednu z týchto služieb, okamžite si zmeň heslo

CIA dokonca mala ovládať aj moderné autá a kamióny, no o konkrétnejšom spôsobe zatiaľ nemáme žiadne informácie. Dôležitými zariadeniami boli pre CIA aj smartfóny, keďže ich požíva takmer každý na svete. iPhony minulý rok tvorili 14.5 % zo všetkých predaných smartfónov. Malvér mal však prístup ku všetkým zariadeniam s iOS, teda aj k iPadom. Zvyšných 85 % predaných smartfónov tvoria, samozrejme, Androidy. Medzi menami dotknutých výrobcov nájdeme známe tváre, ako Samsung, Sony či HTC.

cia
zdroj fotografie: Emaze/CIA

Týmto ale zoznam ani zďaleka nekončí a CIA mala prístup k oveľa väčšiemu spektru zariadení. Malvérom sa teda nevyhli ani operačné systémy Windows, MacOS, Linux a routre. Infikované boli aj CD so softvérom, USB disky a dokonca aj obrázky. Vydanie s 8761 dokumentmi sa nazýva „Year Zero“ a nájdeš ho na stránke WikiLeaks. Toto rozsiahle vydanie obsahuje dokumenty od roku 2013 do roku 2016.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú