Vďaka portálu WikiLeaks máme prístup k najväčšiemu úniku dokumentov z ústrednej spravodajskej služby Spojených štátov (CIA). Zverejnených bolo takmer 9000 dokumentov, ktoré obsahujú informácie o špehovaní zariadení, ktoré každodenne používame.
Pomocou malvérov, vírusov, trojanov a exploitov mala CIA prístup k širokému spektru zariadení. Sú medzi nimi iPhony, Android smartfóny, zariadenia s Windowsom a dokonca aj smart televízory od Samsungu, ktoré slúžili hlavne na odpočúvanie. Koncom minulého roka mala CIA viac než 5000 registrovaných členov v oddelení hackingu.
Nástroje pre hackovanie dodávala pre CIA technická vývojárska skupina (EDG) spolu s centrom pre kyber inteligenciu. Práve spomínané EDG oddelenie malo na starosti vývoj a testovanie zadných dvierok, exploitov, trojanov, vírusov a iných škodlivých nástrojov, ktoré využívala CIA po celom svete. Zaujímavým zistením je napríklad odpočúvanie smart televízorov značky Samsung. Tie mali disponovať takzvaným „Fake-Off“ módom, ktorý simuloval vypnutie televízora. Aj keď si teda používateľ vypol televízor, v skutočnosti mohol byť stále zapnutý a nahrávať konverzácie.
nenechaj si ujsť
Veľký únik citlivých informácií! Ak používaš jednu z týchto služieb, okamžite si zmeň heslo
CIA dokonca mala ovládať aj moderné autá a kamióny, no o konkrétnejšom spôsobe zatiaľ nemáme žiadne informácie. Dôležitými zariadeniami boli pre CIA aj smartfóny, keďže ich požíva takmer každý na svete. iPhony minulý rok tvorili 14.5 % zo všetkých predaných smartfónov. Malvér mal však prístup ku všetkým zariadeniam s iOS, teda aj k iPadom. Zvyšných 85 % predaných smartfónov tvoria, samozrejme, Androidy. Medzi menami dotknutých výrobcov nájdeme známe tváre, ako Samsung, Sony či HTC.
Týmto ale zoznam ani zďaleka nekončí a CIA mala prístup k oveľa väčšiemu spektru zariadení. Malvérom sa teda nevyhli ani operačné systémy Windows, MacOS, Linux a routre. Infikované boli aj CD so softvérom, USB disky a dokonca aj obrázky. Vydanie s 8761 dokumentmi sa nazýva „Year Zero“ a nájdeš ho na stránke WikiLeaks. Toto rozsiahle vydanie obsahuje dokumenty od roku 2013 do roku 2016.
Teraz čítajú

RECENZIA RECENZIA: Lenovo má najkrajší notebook na trhu. Je ale dostatočné, čo skrýva pod nablýskanou kapotou?

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu

Tento televízor je elitou svojej kategórie. Šperkuje to unikátnymi vlastnosťami, ktoré nik iný nemá

Microsoft zinkasoval kontrakt za takmer 22 miliárd od americkej armády. Vojakom poskytne technologickú inováciu s nesmiernymi výhodami

PRIPOMIENKA RECENZIA: Huawei má TOP bezdrôtové slúchadlá za „bagateľ“. Očaria skvelým zvukom, potláčaním hluku aj cenou
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Age of Empires IV predstavené a vieme aj dátum vydania. Technická stránka však veľmi sklame

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Sme veľmi blízko obrovského míľnika pre ľudstvo. Na Marse poletí vrtuľník, už roztočil vrtule

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
