Priaznivci a teroristi Islamského štátu sa údajne snažia využiť sociálnu sieť TikTok na propagáciu svojich videí. Na niektoré, kde boli zobrazené napríklad aj mŕtvoly v uliciach, pridávali filtre či srdiečka. O téme píše The Verge.

Ako informoval Wall Street Journal, priaznivci Islamského štátu sa snažia propagovať svoje videá prostredníctvom sociálnej siete TikTok, ktorú využíva množstvo mladých ľudí. Napriek tomu, že všetky účty a videá, ktoré spoločnosť spolu s monitorovacou agentúrou Storyful identifikovali, boli zo siete odstránené, niektoré ukazovali okrem spievania propagandistických piesní aj mŕtvoly v uliciach, ku ktorým teroristi pridávali rôzne filtre s hviezdičkami či srdiečkami.

Spievanie propagandistických piesní ale aj mŕtvoly v uliciach

Prítomnosť Islamského štátu a ďalších teroristických a extrémistických organizácií na sociálnych sieťach však nie je žiadnou novinkou, pretože ich už dlho používajú na nábor nových členov či šírenie propagandy. Podľa spoločnosti Google sa v prvých troch mesiacoch tohto roka objavilo na Youtube až milión videí podozrivých zo šírenia terorizmu.

Facebook nedávno uviedol, že za posledné 2 roky odstránil viac ako 26 miliónov podobných príspevkov. Viacero technologických gigantov vrátane Facebooku, Google, Twitteru či Microsoftu už dlhšie zdieľajú databázu obrázkov a videí propagujúcich terorizmus, aby obmedzili ich šírenie na internete, píše CNET.

Zobraziť celú galériu (3)
Youtube / ABC News In-depth

Nenechaj si ujsť
Dron s pripevnenou výbušninou zabil bojovníka ISIS, ktorý ho riadil. Dôvod bol skutočne bizarný

Dobrou správou je, že účty na TikToku, ktoré boli identifikované ako teroristické, neboli na sociálnej sieti veľmi populárne. Jedno z videí zobrazujúce zábery bojovníkov ISIS dosiahlo 68 lajkov a niektoré účty mali okolo 1 000 sledovateľov, čo však aj tak nie je málo.

Všetky takéto účty odstraňujeme ihneď, ako sú identifikované a neustále vyvíjame funkcie, ktoré podozrivú aktivitu rozpoznávajú. Máme tiež tím, ktorý sa venuje práve ochrane pred zlomyseľným správaním na TikToku,“ uviedol hovorca spoločnosti.

TikTok má veľmi mladú používateľskú základňu a je známy hlavne veselým a vtipným obsahom, ktorý ale niekedy presahuje až do politickej cenzúry, ako napríklad v Hongkongu. Propagácia akéhokoľvek extrémizmu na sociálnych sieťach však nemá čo hľadať. To samozrejme platí aj pre videá priaznivcov Islamského štátu a je skvelé, že proti tomu viacerí technologickí giganti bojujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom