Teroristi a bojovníci Islamského štátu využívajú k bojom aj moderné prostriedky či zariadenia, ktoré im umožnia útočiť na ciele z väčšej vzdialenosti. Takýmto spôsobom dokážu zaútočiť bombou aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov, avšak jeden z bojovníkov ISIS spravil osudovú chybu, keď svoj dron pred letom dostatočne nenabil. Britská tajná služba informovala o prípade, kedy sa dron s bombou vrátil k vojakovi ISIS kvôli slabej batérii a pripevnená výbušnina ho namieste zabila, informoval The Sun.

Drony, kvadrakoptéry, oktakoptéry či hexakoptéry na diaľkové ovládanie je možné využiť naozaj takmer kdekoľvek. Uplatnenie nájdu napríklad v poľnohospodárstve pri postreku alebo kontrole škôd, v energetike zase pomáhajú s odstraňovaním odpadu na kábloch a záchranári ich môžu využiť napríklad pri hľadaní stratených osôb.

Svoje špecifické využitie majú aj v armáde. Na svoje útoky ich žiaľ využívajú aj bojovníci Islamského štátu. Mnohé tieto zariadenia totiž dokážu dopraviť bombu na určené miesto, no v prípade vybavenejších modelov nájdeme aj viaceré užitočné funkcie.

Kandidát na Darwinovu cenu?

V prípade vojaka ISIS však bola osudovou možnosť návratu dronu ku pilotovi v prípade, ak kapacita batérie dosahuje menej ako 10 %. Jeho dron bol upravený tak, aby dokázal na vybrané miesto odniesť malú výbušninu ako granát a odpáliť ju, no kvôli nedostatočnej kapacite batérie sa vrátil späť k majiteľovi, ktorému však podľa slov britskej tajnej služby „vybuchla bomba z nejakých dôvodov rovno nad hlavou“. ISIS využíval drony najčastejšie ešte do roku 2017 počas bojov o Mosul, kedy útočníci chceli získať kontrolu nad týmto irackým mestom.

Nenechaj si ujsť
Európska únia predstavila nové nariadenia pre drony. Dotknú sa aj Slovenska

Možno by si podľa niekoho zaslúžil Darwinovu cenu, no tento prípad zaznamenaný britskou tajnou službou je exemplárnym dôkazom toho, že pri nesprávnom používaní môžu byť takto upravené drony nesmierne nebezpečné.

Pravdaže, v prípade vojaka ISIS nešlo o najlacnejší dron a pravdepodobne ho zabil drahší model ako od DJI. Takýmto spôsobom dokážu vojaci zabiť nepriateľov na niekoľko kilometrov bez toho, aby boli odhalení či ohrození. Hlúposť a neznalosť však pripravila jedného z členov tejto militantnej organizácie o život.

Bizarné varovanie pre občanov USA

Prednedávnom však pred nebezpečnými dronmi varovali obyvateľov aj Spojené štáty, ktoré vydali upozornenie, aby si ľudia neupravovali drony na rôzny bojové zariadenia či lietajúce plameňomety, informoval The Verge.

V USA im totiž ich majitelia podomácky pripevnili rôzne zbrane alebo plameňomety, ktoré môžu  spôsobiť vážne škody na majetku alebo niekoho zraniť či dokonca zabiť. Federálny úrad pre letectvo tak vydal varovanie, že každému, kto bude takýto dron riadiť, hrozí pokuta vo výške až 25 000 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP