Podvodné aplikácie v Google Play nie sú ničím novým a kvôli „otvorenosti“ obchodu je pre vývojárov často ťažké ich na prvý pohľad identifikovať. S podvodmi majú však veľké skúsenosti aj používatelia a nadšenci kryptomien, keďže v tejto sfére sa vyskytujú ešte častejšie.

„Prepojenie“ týchto dvoch svetov u podvodníkov vyústilo do obrovského množstva falošných aplikácií, ktoré odhalíš na prvý pohľad. Analytici z Trend Micro však objavili aj niekoľko takých, ktoré nezaregistroval ani Google.

„Cloudová ťažba“ plná reklám a drahého predplatného

Vo svojej správe poukázali na osem škodlivých aplikácií, ktoré ťažili zo zvýšeného záujmu ľudí o ťažbu kryptomien. Vydávali sa totiž za aplikácie sprostredkujúce cloudovú ťažbu kryptomien, do ktorej mohli ich používatelia „investovať“.

V skutočnosti však zahlcovali používateľov reklamami, ponúkali im vysoké predplatné v hodnotách okolo 10-15 eur za spomínané služby, ktoré neexistovali. „Ťažba“ fungovala iba v používateľskom rozhraní aplikácie prostredníctvom jednoduchého simulátora.

Zobraziť celú galériu (2)
Aj takto môže podvodná aplikácia vyzerať / Zdroj: Screenshot / FonTech

Jedna z aplikácií však zašla o čosi ďalej, keď v svojich podmienkach priamo uvádzala, že ide iba o „edukačnú hru“, ktorá neponúka skutočné ťaženie kryptomien. Neskúsený používateľ, ktorý si podmienky neprečítal, tak mohol nakupovať služby v tejto aplikácií bez toho, aby vedel, že sa jedná len o hru.

NEPREHLIADNI
Alojza Hlinu z KDH okradli na Facebooku o vyše 10 000 €. Doplatil na falošné reklamy s kryptomenami

Dve z aplikácií boli dokonca platené a za ich stiahnutie teda museli používatelia najskôr zaplatiť 11, respektíve 6 eur. Po nahlásení všetkých aplikácii ich Google z obchodu Play odstránil.

Odstránené podvodné aplikácie z Google Play:

  • BitFunds – Crypto Cloud Mining
  • Bitcoin Miner – Cloud Mining
  • Bitcoin (BTC) – Pool Mining Cloud Wallet
  • Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining
  • Daily Bitcoin Rewards – Cloud Based Mining System
  • Bitcoin 2021
  • MineBit Pro – Crypto Cloud Mining & btc miner
  • Ethereum (ETH) – Pool Mining Cloud

Analytici však upozornili, že pri hľadaní aplikácií cez kľúčové slová „cloudová ťažba“ zaregistrovali množstvo aplikácií podobného typu, pričom niektoré z nich majú na konte viac ako 100-tisíc stiahnutí.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / FonTech

Na čo dať pri sťahovaní aplikácií pozor?

Pri sťahovaní akejkoľvek neznámej aplikácie z Google Play treba dávať pozor najmä na recenzie, podľa ktorých vieš podvodnú aplikáciu jednoducho odhaliť. Často sú totiž „označkované“ 5-hviezdičkovými hodnoteniami, ktoré sú falošné a ich jedinou úlohou je vyvolať záujem o  stiahnutie aplikácie, v kontraste s 1-hviezdičkovými od používateľov, ktorí na podvod naleteli.

Prečítaj si tiež
Banky tajne „zaútočili” na kryptomeny. Digitálne euro je časť prvá, potom stratíme finančné súkromie

U aplikácií spojených s kryptomenami tiež príde vhod zadať počas registrácie nesprávnu adresu kryptopeňaženky. V prípade, že ju aplikácia akceptuje, ide pravdepodobne o podvod.

Pozor treba tiež dávať na transakčné poplatky. Tie sú u rôznych kryptomien rôzne, no nikdy nie nulové. Pokiaľ aplikácia ponúka prenos kryptomien zadarmo, môže byť podvodná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú